Poglądy, zdrowie, smak czy moda? Co motywuje Polaków do weganizmu? - badanie Glovo

Największą motywacją przy przejściu na dietę wegańską jest zdrowie - uważa tak 71% badanych. Smak (45%) zajął drugie miejsce, a spójność z poglądami trzecie (43%). Tylko 19% wskazało na modę na tę dietę.

- Weganom nie jest jednak tak łatwo utrzymywać swoja dietę. 52% często lub bardzo często decyduje się na cheat meal (31% w całej populacji), a 82% wegan poprawia sobie nastrój jedzeniem (58% w całej populacji).

- Na poprawę humoru najczęściej zamawiają pizzę (63% weganie i 54% reszta badanych) oraz słodycze (61% weganie, 43% pozostali).

- Weganie częściej zamawiają jedzenie do domu. Więcej niż 3 razy w miesiącu zamawia 65% wegan (37% w populacji).

- Weganie uwielbiają eksperymentować z dietami. Aż 55% z nich było na ponad 3 dietach w ciągu ostatnich 2 lat (vs 13% w całej populacji).

- Co dziesiąty Polak próbował diety wegańskiej w ciągu ostatnich 2 lat.

- Popularność zdrowych i bezmięsnych diet potwierdzają dane z zamówień Glovo - w ciągu ostatniego roku kategoria wege wzrosła o 106%, liczba zamówionych sałatek o 60%, a ogólna kategoria "healthy" o 30%.

Już za kilka dni, 1 listopada, będziemy obchodzić Światowy Dzień Wegan. Z tej okazji Glovo postanowiło przyjrzeć się zwyczajom żywieniowym wegan. Czy i jak często wykorzystują jedzenie do tego, aby poprawić sobie nastrój? Jakie dania najczęściej wybierają? Te i inne wybory konsumenckie zbadano w ramach raportu "Fakty na temat zwyczajów żywieniowych Polaków"[1] przeprowadzonej na zlecenie Glovo.

Weganizm - wymierne korzyści dla zdrowia i planety

Słowo "weganizm" wielu z nas kojarzy się z restrykcyjną dietą, wykluczającą niektóre z ulubionych potraw. Jednak weganizm to o wiele więcej niż tylko dieta czy moda - to zrównoważony styl życia, opierający się na przekonaniach etycznych, zdrowiu i trosce o środowisko. Dzięki niemu możemy cieszyć się korzyściami zdrowotnymi, zmniejszyć negatywny wpływ na zmiany klimatyczne i chronić zwierzęta.

Istnieje wiele korzyści zdrowotnych, jakie nam oferuje dieta wegańska: obniża ryzyko chorób serca, dba o właściwy poziom cholesterolu, obniża ciśnienie i kontroluje cukier we krwi. Dzięki diecie roślinnej, które są bogate w błonnik, pomaga w regulowaniu trawienia i utrzymaniu zdrowej wagi. Weganizm ma również znaczący wpływ na środowisko. Produkcja mięsa wymaga ogromnej ilości zasobów naturalnych i generuje równie duże ilości gazów cieplarnianych. Przechodząc na dietę roślinną, można zmniejszyć ślad węglowy, chronić planetę i dbać o dobro zwierząt.

Pizza i słodycze na lepszy nastrój - małe grzeszki wegan

Jak wynika z badania "Fakty na temat zwyczajów żywieniowych Polaków" weganie uwielbiają eksperymentować z dietami. Aż 55% z nich było na ponad 3 dietach w ciągu ostatnich 2 lat (vs 13% w całej populacji). Najczęściej wymienianymi zaletami diety wegańskiej jest to, że jest ona zdrowa - uważa tak 71 proc. badanych, smaczna - na co wskazuje 45 proc., oraz spójna z poglądami (43 proc.).

Bycie na diecie łączy się z wyrzeczeniami, liczeniem kalorii i odmawianiu sobie ulubionych potraw. Ale gdy w kalendarzu listopad, a za oknem szaro, zimno i pada deszcz, to trzymanie się reżimowych zasad nie jest łatwe. Pewnie dlatego aż 82 proc. osób na diecie wegańskiej poprawia sobie nastrój jedzeniem i częściej niż pozostali badani na poprawę humoru zamawiają pizzę (63 proc. weganie i 54 proc. reszty badanych) oraz słodycze (61 proc. weganie, 43 proc, pozostali ankietowani). Często decydują się także na "cheat meal" - często lub bardzo często robi to 52% wegan (31% w całej populacji).

Z kolei równo połowa badanych wegan uważa, że aplikacje do zamawiania jedzenia umożliwiają zamawianie dań dostosowanych do różnych diet i wzbogacają ją o różne potrawy. Popularność zdrowych i bezmięsnych diet potwierdzają dane z zamówień Glovo - w ciągu ostatniego roku kategoria wege wzrosła o 106%, liczba zamówionych sałatek o 60%, a ogólna kategoria "healthy" o 30%. Jedną z najszybciej rosnących na popularności alternatyw dla klasycznych mięsnych potraw jest wegetariańska lub wegańska wersja ramenu.

Popraw sobie nastrój dzięki Glovo

Jesień to pora roku, w której często brakuje nam energii i czasu na przygotowanie zdrowego posiłku. Są też takie dni, kiedy dopada nas jesienna chandra i tylko coś słodkiego, niekoniecznie pełnowartościowego, może skutecznie poprawić nam nastrój. W każdej z tych sytuacji warto skorzystać z usługi Glovo, dzięki której można zamówić z dostawą do domu dokładnie takie dania, na jakie ma się ochotę w danej chwili.

[1] Badanie wykonano w formie ankiety internetowej wspomaganej komputerowo (CAWI) w okresie od 27 czerwca do 6 lipca 2023 r. na próbie 2000 pełnoletnich Polaków

Źródło informacji: Glovo

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »