Polski Ład

Polski Ład: Pracownicy ZUS tracą, Zakład odpowiada

Związek Zawodowy Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, w którym zawiadamia o zaniżonych wynagrodzeniach, które dostali w wyniku wejścia w życie Polskiego Ładu. Apeluje o całkowite wycofanie reformy podatkowej. W odpowiedzi ZUS tłumaczy z czego wynikają różnice w przelewach.

Związek Zawodowy Pracowników ZUS w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który widziała Interia, podkreśla, że otrzymał wiele zgłoszeń odnośnie zaniżonych wypłat wynagrodzeń w styczniu w porównaniu z wypłatą wynagrodzeń w grudniu 2021 roku. I jak zaznaczono, różnice sięgają kilkuset złotych.

Jak czytamy w liście, kumulacja wypłat w styczniu 2022r. składników wynagrodzenia, na które pracownicy "ciężko pracowali w 2021 roku", czyli premii za ubiegły rok oraz tzw. trzynastki, w połączeniu z należnym wynagrodzeniem za styczeń, doprowadziła do sytuacji, w której pracownicy nie mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej.

Reklama

- Uzyskaliśmy informację od pracodawcy, że 75 proc. załogi nie skorzystało z ulgi dla klasy średniej, ponieważ w związku z wypłatą w styczniu trzech składników przekroczony został miesięczny próg uprawniający do ulgi - mówi Interii Beata Wójcik, przewodnicząca Związku.

Związek podkreśla jednocześnie, że pracownicy ZUS to jedna z najniżej uposażonych grup urzędniczych w Polsce, a jednocześnie Zakład realizuje priorytetowe zadania dla państwa jak wypłata 300 plus, 500 plus, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, a także stosowanie przepisów Polskiego Ładu - czytamy w liście. - To właśnie przepisy wspomnianego Polskiego Ładu uderzyły w finanse pracowników - podkreślono.

Związek Zawodowy Pracowników ZUS apeluje o wycofanie w całości przepisów Polskiego Ładu, które jak argumentuje "doprowadzają do zubożenia dużej części społeczeństwa, w tym pracowników instytucji zaufania publicznego jaką jest ZUS".

Obniżone wynagrodzenia rozgoryczyły załogę ZUS i to w trakcie trwania sporów zbiorowych w zakładzie, w których wysunięte zostały żądania płacowe.

- W dalszym ciągu pozostajemy w sporze zbiorowym i oczekujemy na ruch pracodawcy. Zakładamy, że pracodawca ma świadomość, że bardzo wysoka inflacja dotyka pracowników, a druga sprawa dotyczy ogromu zadań scedowanych na Zakład, który jako jeden z nielicznych nie zamknął oddziałów w czasie pandemii, a dodatkowo pracownicy są delegowani do innych placówek na pełnienie dyżurów, więc oczekujemy godnego wynagrodzenia za taką pracę - mówi Beata Wójcik.


Monika Krześniak-Sajewicz

Stanowisko ZUS

Wszystkie styczniowe wynagrodzenia i inne wypłaty dla pracowników ZUS zostały naliczone zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, czyli ustawą o PIT oraz rozporządzeniem MF z dnia 7.1.2022 r., co dodatkowo potwierdzaliśmy w Ministerstwie Finansów.

Wynagrodzenia w ZUS są płatne "z dołu". W styczniu br. pracownicy ZUS otrzymali najpierw trzynastkę, następnie wynagrodzenie, a następnie premię za IV kwartał 2021 r.

Niższa wypłata wynagrodzenia niż np. w grudniu 2021 r. może wynikać z wielu różnych okoliczności:

1)      zastosowanie kwoty wolnej od podatku przy wypłacie trzynastki (której wypłata była wcześniejsza niż wypłata wynagrodzenia),

2)      przekroczenie przez łączny przychód ze stosunku pracy w danym miesiącu kwoty 12.800 zł (należy uwzględnić wszystkie wypłaty, w tym trzynastkę, wynagrodzenie zasadnicze, premię kwartalną),

3)      złożone lub niezłożone przez pracownika oświadczenia, np. PIT-2 albo dotyczące ulgi dla klasy średniej, ulgi senioralnej czy dla rodziny 4+,

4)      potrącenia, np. składka do Pracowniczego Planu Kapitałowego, Kasy-Zapomogowo-Pożyczkowej, na ubezpieczenie grupowe dla pracowników ZUS, potrącenia związane z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych, potrącenia komornicze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polski Ład | podatki | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »