Polski Ład

Polski Ład. Rząd opublikował projekt zmian w ustawie

Jest już projekt nowelizacji ustawy podatkowej dotyczącej Polskiego Ładu, który między innymi przenosi do ustawy rozwiązania dotyczące sposobu pobierania zaliczek na podatek, wcześniej wprowadzone rozporządzeniem.

Projekt zawierający kilka korekt do ustawy podatkowej Polski Ład został opublikowany w poniedziałek w Rządowym Centrum Legislacji, co wskazuje że będzie to jednak projekt rządowy, a nie poselski.

Zawiera między innymi przeniesienie do projektu ustawy postanowień z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 roku, które to rozporządzenie wydano w trybie pilnym, po tym jak część pracowników dostała obniżone płace netto ze względu na pobrane wyższe zaliczki na podatek. Od początku wprowadzenie tych zmian rozporządzeniem wywołało kontrowersje, wielu ekspertów wskazywało, że taka zmiana musi być wprowadzona drogą ustawową.

Reklama

- W art. 53a ustawy PIT zawarto materię obecnie uregulowaną w rozporządzeniu, w wyniku czego płatnik będzie kontynuował, w oparciu o przepisy ustawy PIT, stosowanie mechanizmu przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek określonego w rozporządzeniu. Zakłada się, że zasadą kontynuacji zostaną objęte miesiące od lutego do grudnia 2022 r., a więc po wejściu w życie tej nowelizacji rozporządzenie będzie wciąż stanowiło podstawę niepobrania części zaliczki w styczniu (por. art. 53a ust. 5). Co istotne, instrukcja i wytyczne udostępniane dotychczas na stronach Ministerstwa Finansów pozostają aktualne2 . Odmienne brzmienie art. 53a w stosunku do przepisów rozporządzenia wynika z konieczności dostosowania redakcji norm do "języka ustawy". Zaznaczyć należy, że zmiany te nie wpływają na mechanizm zastosowany lub wdrażany przez płatnika na podstawie rozporządzenia - czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Rozporządzenie MF zostało wydane w ekspresowym tempie, żeby opanować chaos jaki powstał w pierwszych dniach działania Polskiego Ładu, kiedy to część nauczycieli i mundurowych dostała na konta niższe pensje. Choć początkowo przedstawiciele rządu próbowali zrzucać winę na księgowych.

Narracja jednak się szybko zmieniła i  MF wydało rozporządzenie, które miało pozwolić na korektę pobranych zaliczek i zwrot ich części pracownikom. Jego treść była na tyle skomplikowana, że w sobotę wieczorem i w niedzielę MF organizowało live chaty dla księgowych, tłumaczące jak stosować zapisy rozporządzenia. Teraz te zmiany znalazły się w projekcie ustawy nowelizującej. 

Można się spodziewać kolejnych nowelizacji, bo w tej nie znalazło się kilka zmian, które zapowiedział wcześniej premier Morawiecki, między innymi na piątkowej konferencji. Wtedy deklarował, że dla części podatników będzie możliwe np. rozliczenie się według zasad z 2021 roku. 

krześ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polski Ład | podatki | Zaliczka na podatek dochodowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »