Rząd nie zajął się projektem zmian w podatkach

Rząd, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie zajął się w środę projektem ustawy naprawiającej Polski Ład, która likwiduje najbardziej problematyczne elementy wprowadzonej w styczniu reformy. Powód? Przyczyny techniczne i brak na posiedzeniu rządu premiera Mateusza Morawieckiego, który przebywał na Śląsku w związku z wypadkiem w Kopalni Pniówek. Przyjęte zostały jednak inne projekty, w tym ten dotyczący Krajowej Grupy Spożywczej.

O tym, że Rada Ministrów miała w środę zająć się projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Najważniejsza zmiana przygotowywanego projektu to obniżenie stawki podatkowej dla osób fizycznych (PIT) z 17 do 12 proc. i likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2022 r., ale objąć cały bieżący rok.

Prace nad projektem były bardzo intensywne, 24 marca rząd przedstawił projekt nowelizacji, które trafiła do konsultacji społecznych.

Najważniejsza planowana zmiana to obniżka stawki podatkowej dla rozliczających się na skali  z 17 proc. na 12 proc. i jednoczesna likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej (w Polskim Ładzie miała niwelować skutki braku odliczenia składki zdrowotnej).

Reklama

Skala podatkowa po nowemu

Rząd zamierza wprowadzić nową skalę podatkową dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Zgodnie z projektem osoby, które będą zarabiać między 30 tys. zł a 120 tys. zł, zapłacą od swoich dochodów 12 proc. minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł.

Z kolei osoby, które uzyskają dochód przekraczający 120 tys. zł, zapłacą 10,8 tys. zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 tys. zł.

Tu warto zaznaczyć, że Polski Ład podniósł kwotę wolną oraz drugi próg podatkowy, ale jednocześnie zlikwidował możliwość odliczenia składki zdrowotnej, która wynosi 9  proc.  Obie te zmiany są utrzymane w nowym projekcie. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Składka zdrowotna - zmiany dla przedsiębiorców

Rząd planuje zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którzy wybrali inna formę opodatkowania niż skala (nie korzystają z obniżenia pierwszej stawki podatku).

Liniowcy będą mogli odliczyć rocznie maksymalnie do 8,7 tys. zł od dochodu.

W przypadku osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, od przychodu będzie można odliczyć 50 proc. zapłaconych składek.

Z kolei osoby rozliczające się kartą podatkową będą mogły odliczyć 19 proc. zapłaconej składki od podatku.

Jedną z ważniejszych zmian wprowadzonych w wyniku konsultacji społecznych jest możliwość zmiany formy opodatkowania przez przedsiębiorców. Jeśli wybrali w lutym ryczałt lub podatek liniowy będą mogli zmienić formę opodatkowania i wybrać skalę. Ryczałtowcy w dwóch wariantach - wstecznie za cały rok lub tylko na drugą połowę roku.

Przedsiębiorcy zyskają nieco w stosunku do Polskiego Ładu, ale w stosunku do sytuacji sprzed Polskiego Ładu będą mieć wyższe koszty składki zdrowotnej.

Koniec ulgi dla klasy średniej

W projekcie znalazły się także zapisy likwidujące tzw. ulgą dla klasy średniej, czyli obowiązujące obecnie rozwiązanie obniżające podatek dla osób, które zarabiają od 68 412 zł do 133 692 zł, i rozliczają się na zasadach ogólnych.

Jednocześnie podatnicy, dla których rozliczenie się z wykorzystaniem ulgi dla klasy średniej z dochodów za 2022 r. byłoby bardziej korzystne od tego z wykorzystaniem 12-proc. stawki PIT i nowej skali podatkowej, będą mogli rozliczyć się na obecnie obowiązujących zasadach.

Powrót preferencji dla osób samotnie wychowujących dzieci

Powrócić ma obowiązująca przede Polskim Ładem możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem samotnych rodziców - odzyskają oni prawo do wspólnego rozliczenia z dzieckiem (zamiast ulgi w wysokości 1500 zł) i skorzystają oni  dwa razy z kwoty wolnej  po 30 tys. zł. Jednocześnie  ta preferencja w myśl wprowadzonej definicji będzie dotyczyć osób, które rzeczywiście samotnie wychowują dziecko.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »