BGK: Setki tysięcy firm korzysta z tarczy antykryzysowej
Ograniczenie skali działalności dotknęło 60 proc. firm, a przychody nie spadły jedynie w co szóstym przedsiębiorstwie zaliczanym do grupy MŚP. Skala skutków gospodarczych pandemii jest gigantyczna, ale coraz więcej firm korzysta z rozwiązań tarczy antykryzysowej rządu. Wraz z odmrażaniem gospodarki sytuacja powinna się poprawiać.
Prawie wszyscy przedsiębiorcy z MŚP w Polsce znają podstawowe założenia tarczy antykryzysowej (97 proc.) i coraz więcej korzysta z rozwiązań przygotowanych przez rząd, mających na celu przeciwdziałanie skutkom epidemii SARS-CoV-2 - wynika z badania przeprowadzonego wśród MŚP przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Badanie zrealizowane zostało w dniach 14 - 24 kwietnia i 27 kwietnia - 8 maja 2020 r. Warto zwrócić uwagę na te dwa okresy, bowiem między nimi zachodzą duże zmiany w obszarze nie tylko zrozumienia czym jest tarcza antykryzysowa, ale również wyraźnie rośnie odsetek firm, które z danych rozwiązań zaczęły korzystać.
- Małe i średnie firmy mają coraz większą wiedzę o tarczy antykryzysowej i coraz częściej z niej korzystają. Prawie wszyscy zainteresowani znają przynajmniej ogólne jej założenia. Rośnie odsetek tych, którzy znają rozwiązania tarczy szczegółowo: z 67 proc. w pierwszej fali badani, do 81 proc. w drugiej fali - tłumaczy Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.
Idąc dalej: "Odsetek korzystających z tarczy wzrósł pomiędzy falami badania z 24 proc. do 57 proc., a odsetek tych którzy nie zamierzają korzystać z tarczy spadł z 27 proc. do 11 proc. Firmy najczęściej korzystają z 3-miesięcznych zwolnień ze składek ZUS (52 proc.), dofinansowań wynagrodzeń pracowników (29 proc.) i umorzeń podatkowych (9 proc.). Z nowej tarczy PFR korzysta lub chce skorzystać 12 proc. firm, a z gwarancji de-minimis od BGK na nowych warunkach 9 proc. firm".
W tym momencie warto przypomnieć, że ponad 125 tys. firm złożyło już wnioski o dofinansowanie do pensji pracowników. Oprócz tego, miesięczny koszt zwolnienia ze składek ZUS to ok. 8 mld zł, a zakład rozliczył już ponad 800 tys. wniosków. W ramach Tarczy Finansowej PFR natomiast wsparcie uzyskało 100 tys. firm.
W badaniu BGK zapytał także o skutki gospodarcze pandemii na działalność MŚP. "Część firm, nawet jeśli nie ogranicza swojej działalności, to odczuwa spadek przychodów. Ponad 80 proc. badanych firm deklaruje, że ich przychody spadły w porównaniu do sytuacji z przed pandemii" - wyjaśnia Walewski, który mówi dodatkowo, że do 8 maja pracę w sektorze MŚP mogło stracić już nawet 500 tysięcy osób, czyli ponad 8 proc. zatrudnionych w sektorze.
Najwięcej osób zwalniają firmy najmniejsze, zatrudniające do 9 pracowników.
bed
Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019