PPK: Dlaczego warto oszczędzać do 60 roku życia?
Środki z Pracowniczych Planów Kapitałowych można wypłacić w każdym momencie, ale najbardziej opłaca się oszczędzać do emerytury i wypłacać je w ratach. To decyduje o tym czy zostanie naliczony podatek od zysków kapitałowych czy nie.
Osoby, które zdecydują się oszczędzać w PPK do 60. roku życia lub dłużej, same podejmą decyzję o formie i terminie wypłaty środków. Od ich decyzji mogą jednak zależeć skutki podatkowe takiej wypłaty.
Jeśli uczestnicy PPK zdecydują się na oszczędzanie do emerytury, środki mogą wypłacić po ukończeniu 60. roku życia (taka opcja zapewnia możliwość skorzystania ze wszystkich związanych z tym bonusów, ale znaczenie ma też formuła wypłaty).
Można np. wypłacić jednorazowo całą zgromadzoną kwotę (wówczas jednak pomniejszoną o podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki) lub w ratach.
Najkorzystniejszym ze względów podatkowych wariantem jest wypłata 25 proc. całej kwoty jednorazowo, a wypłata 75 proc. oszczędności w minimum 120 miesięcznych ratach (można zdecydować się na większą liczbę rat). Można też wypłacić 100 proc. oszczędności w minimum 120 miesięcznych ratach.
W razie jednorazowej wypłaty 100 proc. środków, podatek od zysków kapitałowych będzie należny tylko od 75 proc. środków.
Jeżeli uczestnik PPK zawarł z zakładem ubezpieczeń umowę, na podstawie której po osiągnięciu przez niego 60. roku życia nabędzie prawo do świadczenia okresowego lub dożywotniego, może dokonać wypłaty transferowej zgromadzonych w PPK środków do tego zakładu ubezpieczeń.
Uczestnik PPK, po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, może wnioskować o wypłatę środków zgromadzonych na jego rachunku PPK w formie świadczenia małżeńskiego. W takim przypadku może złożyć w wybranej instytucji finansowej wniosek o wypłatę świadczenia małżeńskiego, jeżeli jego małżonek, na rzecz którego umowę o prowadzenie PPK zawarto z tą samą wybraną instytucją finansową, również osiągnął 60. rok życia i małżonkowie wspólnie oświadczą, że chcą skorzystać z takiej formy.
W razie złożenia wniosku wybrana instytucja finansowa otwiera wspólny rachunek PPK dla małżonków, zwany dalej "rachunkiem małżeńskim". Świadczenie małżeńskie jest wypłacane w co najmniej 120 ratach miesięcznych.
Tekst powstał w ramach cyklu "PPK dla MŚP", którego partnerem jest Polski Fundusz Rozwoju.