MRPiT: Partycypacja w PPK w połowie maja wynosiła 31,2 proc.
Partycypacja w PPK, według stanu na 14 maja, wynosiła 31,2 proc. - podało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, powołując się na dane Polskiego Funduszu Rozwoju.
Koszt tzw. opłaty powitalnej dla osób, które przystąpiły do PPK wyniósł 359,53 mln zł.
Szczegóły w sprawie powiązania IKE z PPK mogą zostać przedstawione w ciągu miesiąca - zapowiedział w kuluarach Sejmu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że ustawa o przekształceniu OFE może wrócić na agendę Sejmu przed wakacjami.
Buda poinformował, że rząd pracuje nad "jakimś" powiązaniem między IKE a PPK.
Zapytany ostatnio przez PAP Biznes o szczegóły nowego rozwiązania, Buda powiedział: "Rozmawiamy z PFR, z różnymi środowiskami, interesariuszami. To jest świetny moment, by tę formę wykorzystać też do zwiększenia atrakcyjności PPK. (...) Myślę, że w ciągu miesiąca pojawią się konkrety w tej sprawie".
Przypomnijmy, ze w Sejmie procedowana jest ustawa przekształcająca Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) w Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).
Zgodnie z projektem, miała ona wejść w życie 1 czerwca 2021 r., jednak zaplanowane na koniec kwietnia głosowanie po trzecim czytaniu nie odbyło się. Po pracach w Sejmie ustawa ma trafić do Senatu, który ma 30 dni na procedowanie nad ustawą.
Ulgi podatkowe oraz zaangażowanie pracodawców mogłyby zwiększyć poziom partycypacji w PPK, a za uzyskany rezultat w największej mierze odpowiada brak zaufania pracowników do systemu emerytalnego i rynku kapitałowego - wynika z badania IZFiA i IGTE.
Zdaniem ekspertów brak zaufania Polaków do systemu emerytalnego i nastawienie pracodawców do PPK odpowiadają za niską partycypację w programie - wynika z ankiety przeprowadzonej przez IZFiA i IGTE wśród instytucji prowadzących PPK.
"Wyzwań związanych z wdrożeniem PKK, jak również z poziomem partycypacji, przybyło. Niemniej, jak poprzednio, sporym wyzwaniem jest odbudowanie zaufania do systemu oraz skuteczne włączenie pracodawców w promowanie i edukację na temat PPK.
Pokonanie tych dwóch kluczowych barier pozwoliłoby na szybszy rozwój programu. Warto obie kwestie przeanalizować w gronie interesariuszy systemu, poszukać najlepszych rozwiązań i wdrożyć je w życie" - wskazała cytowana w komunikacie prezes IZFiA i IGTE Małgorzata Rusewicz.
Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, które zrzeszają TFI i PTE, instytucje finansowe zarządzające środkami w ramach PPK, przeprowadziły badanie wśród swoich członków, by zebrać doświadczenia po kolejnych etapach wdrożenia programu, wyciągnąć z nich wnioski i na tej bazie przygotować rekomendacje rozwoju systemu.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami