Faktoring - wyjaśniamy, jak działa i w czym może pomóc jednoosobowym firmom

Każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą z pewnością szuka rozwiązania trzymającego firmowe finanse w ryzach. Z pomocą może tu przyjść faktoring dla firm jednoosobowych. Wyjaśniamy na czym to polega.

Artykuł z ekspozycją partnera

Czym jest faktoring dla firm jednoosobowych?

Świadczenie usług lub sprzedaż dóbr wiąże się z wystawianiem faktur, za które następnie otrzymujemy gotówkę. Ta prosta definicja w rzeczywistym świecie pozostawia jednak wiele do życzenia. Jak wie pewnie każdy przedsiębiorca, to właśnie faktury z odroczonym terminem płatności generują najwięcej zamrożonego pieniądza. W praktyce może to przysporzyć wielu problemów. Przepływ pieniędzy jest niezbędny, by firma mogła prężnie się rozwijać.

W tym miejscu z pomocą może przyjść faktoring, który jest dostępny również dla firm jednoosobowych. Jest to nic innego, jak finansowanie faktur, czyli skuteczna alternatywa na rozładowanie zatorów płatniczych. Faktoring to wymiana faktur sprzedażowych na gotówkę. Sprzedając wystawione przez siebie faktury z odroczonym terminem płatności, otrzymujemy środki nawet tego samego dnia. Usługa ta skraca więc czas oczekiwania na pieniądze i pozwala firmie sprawnie funkcjonować i inwestować w dalszy rozwój.

Reklama

Dlaczego faktoring to dobre rozwiązanie?

Faktoring będzie dobrym rozwiązaniem niezależnie od branży i stażu. Pomoże zarówno firmom funkcjonującym na rynku od wielu lat, jak i start-upom - stawiającym głównie na szybki rozwój. Co więcej, to sam przedsiębiorca decyduje o zakresie usług faktoringu, dlatego jest to rozwiązanie idealnie dopasowujące się do potrzeb poszczególnych podmiotów.

Usługa ta sprawdzi się również w przypadku młodych firm, które nie mogą jeszcze poszczycić się długoletnim stażem. Faktoring jest więc swego rodzaju ukłonem w stronę tego typu firm, ponieważ w tym wypadku większe znaczenie w ocenie transakcji ma wiarygodność finansowa płatnika faktury niż samego wystawcy.

Faktoring dla firm jednoosobowych - działanie od kuchni

W praktyce faktoring skraca rotację zamrożonego pieniądza w fakturach z odroczonym terminem płatności. Po wygenerowaniu transakcji na platformie online, następuje weryfikacja faktury. Pieniądze za sfinansowaną fakturę przelane zostaną na konto nawet w 5 minut od złożenia wniosku. Warto jednocześnie wspomnieć, że usługa ta wiąże się również z pewnymi limitami, jak tzw. limit faktoringowy. Oznacza on maksymalną wartość, na jaką w danym momencie można sfinansować faktury.

Jednym z kluczowych kryteriów podziału usług faktoringowych jest zawiadomienie dłużnika o zawarciu umowy faktoringu lub jego brak. Wyróżniamy więc dwie podstawowe formy faktoringu - jawną i cichą. Należy jednak podkreślić, że to pierwszy z nich jest najpopularniejszy na polskim rynku. Ma on zastosowanie w obsłudze zarówno transakcji krajowych, jak i międzynarodowych.

Jakiego faktora wybrać?

W tym miejscu warto jednak pochylić się nad kolejną kwestią, jaką jest wybór odpowiedniego faktora. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy usługi? Kluczowych będzie kilka poniższych kwestii.

Po pierwsze ważny będzie czas, w ciągu którego zostaną przelane środki za sfinansowaną fakturę.

Kluczowe są także: limit (warto, aby był rosnący w trakcie współpracy) czy możliwość dopasowania oferty do swoich potrzeb (w zależności od sytuacji można korzystać z faktoringu cichego lub jawnego).

Równie ważna będzie także elastyczność finansowania. Decyzja o sfinansowaniu procenta wartości faktury albo tylko jej części) powinna zależeć od samego przedsiębiorcy. Tego typu rozwiązania osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą znaleźć w Santander Banku Polskim.

Zalety faktoringu dla firm jednoosobowych

Korzyści płynące z faktoringu dla firm jednoosobowych to przede wszystkim lepsze zarządzanie finansami. Korzystając z faktoringu, jesteśmy w stanie na bieżąco regulować zobowiązania, a dzięki otrzymanym środkom inwestować w rozwój działalności. Dzięki tego rodzaju usłudze wiadomo również, kiedy pieniądze wpłyną na konto, co pozwoli na właściwe planowanie budżetu.

Pamiętaj również, że faktoring w praktyce nie opiera się jedynie na zamianie faktur na gotówkę. Wiąże się on również z oceną wiarygodności finansowej twoich kontrahentów, co z pewnością pomoże firmie w nawiązywaniu relacji biznesowych.

 

Artykuł z ekspozycją partnera


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »