Księgowość w JDG: z biurem rachunkowym czy na własną rękę?

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest bardzo proste: wystarczy dokonać darmowego wpisu do CEIDG, udać się ZUS-u i (opcjonalnie) zarejestrować się jako podatnik VAT. Sam początek nie wymaga więc posiadania fachowej wiedzy, poświęcania wielu godzin czy finansowego wkładu. Problemem może natomiast okazać się podjęcie decyzji w jaki sposób prowadzić księgowość – z biurem rachunkowym czy na własną rękę?

Artykuł z ekspozycją partnera

Zdecydowana większość zakładających jednoosobową działalność gospodarczą chce w możliwie największym stopniu zminimalizować związane z jej prowadzeniem koszty. Tych bowiem nie brakuje: rachunki, podatki, zakup niezbędnych do świadczenia usług produktów i wiele, wiele innych. Chęć oszczędzania na usługach biura rachunkowego wydaje się więc naturalna. Jednak w tym przypadku może ona okazać się pozorna, ponieważ prowadzenie księgowości na własną rękę wiąże się z pewnym ryzykiem oraz szeregiem dodatkowych obowiązków.

Reklama

Być księgową każdy może...

Samodzielne prowadzenie księgowości pozostaje bardzo kuszące - zwłaszcza dla osób, które rozpoczynają dopiero swoją zawodową drogę i dysponują mocno ograniczonymi środkami finansowymi. Bo właśnie o oszczędności chodzi tu przede wszystkim - przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z opłaceniem usług biura rachunkowego.

Tym bardziej że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli najczęściej o niewielkiej skali, prowadzenie księgowości we własnym zakresie nie jest skomplikowane.

To konieczność dokładnego zapoznania się z przepisami, a następnie pozostawania na bieżąco z wprowadzanymi w nich zmianami. Na dopełnianie formalności potrzeba więc czasu, a ten zawsze jest na wagę złota. Co więcej, zapominać nie wolno o przestrzeganiu konkretnych dat i terminów.

...trochę lepiej lub trochę gorzej

Przedsiębiorcy, rezygnujący z usług biur rachunkowych, liczyć muszą się ponadto z faktem, iż nie wykorzystają wszystkich dostępnych sposobów optymalizacji podatkowej - do tego konieczne jest posiadanie fachowej wiedzy. Z kolei oszczędność w wielu sytuacjach jest jedynie pozorna - bez kupna oprogramowania księgowego oraz abonamentu często się nie obejdzie. Co więcej, pojawia się ryzyko popełnienia poważnych błędów.

Korzystanie z usług biura rachunkowego to natomiast pewność, iż finanse prowadzone będą w zgodzie z obowiązującymi przepisami, a w przypadku popełnienia jakiegokolwiek błędu - konsekwencje poniesie biuro. Co jeszcze zyskujemy? Przede wszystkim czas.

Biura rachunkowe zdejmują więc z przedsiębiorców dylemat, czy poradzą sobie oni z dopełnieniem szeregu niezbędnych formalności. A tych z roku na rok przybywa. Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, sporządzanie i składanie deklaracji VAT czy przechowywania dokumentacji firmowej to dopiero początek.

Księgowość tradycyjna czy online?

Jeśli zdecydujemy się na usługi biura rachunkowego, przed nami kolejna decyzja do podjęcia: czy będą to usługi tradycyjne (stacjonarne) czy online.

Pierwsze rozwiązanie, choć niewątpliwie posiada wiele zalet, może być uciążliwe, zwłaszcza w czasie, gdy spora część z nas pracuje zdalnie. To bowiem konieczność regularnego odwiedzania biura rachunkowego, ale też brak dostępu do bieżących informacji.

Elektroniczne usługi możliwość mobilnego (czyli: szybkiego) wystawiania i wysyłania faktur oraz stały dostęp do wsparcia księgowego (przez komunikatory, mail bądź telefon). Takie rozwiązania oferuje swoim klientom Santander Bank Polska. Każdą wykonaną operację, poprawność wystawionej faktury oraz jej zaksięgowanie zweryfikuje fachowiec w swojej dziedzinie i wyśle niezbędne deklaracje podatkowe do urzędów. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą opłacić bezpośrednio z pomocą aplikacji podatki oraz składki ZUS.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »