Udział w przetargu bez blokowania środków: poręczenie wadialne szansą także JDG

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą skorzystać mogą z wielu opcji, które zapewnią im płynność finansową, takich jak faktoring czy windykacja. Kolejną możliwością jest poręczenie wadialne. Co to jest i kiedy warto sięgnąć po to rozwiązanie?

Artykuł z ekspozycją partnera

Zachowanie płynności finansowej ma kluczowe znaczenie niezależnie od tego, czy prowadzimy wielką, międzynarodową firmę, średniej wielkości biznes czy jednoosobową działalność gospodarczą. W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie nie jest o to łatwo, o czym przekonało się w ostatnim czasie sporo przedsiębiorców. Zdolność do terminowego regulowania zobowiązań finansowych nie tylko pozwala na sprawne działanie, ale również daje szansę na przetrwanie trudniejszych (lub wręcz kryzysowych) momentów.

Reklama

Jeśli jeden "trybik" przestaje działać, odbija się to niekorzystnie na działaniu i kondycji całej firmy. Warto więc korzystać z każdej okazji, która pozwoli na zachowanie płynności finansowej.

Poręczenie wadialne, czyli jak nie blokować swoich pieniędzy

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą do wyboru mają kilka opcji: faktoring, czyli usługę finansowania wystawionych faktur oraz windykację, przydatną z kolei w momencie braku zapłaty za wykonaną usługę bądź produkty przez nierzetelnego kontrahenta. Kolejnym sposobem jest poręczenie wadialne.

Poręczenia wadialne to jedna z form wniesienia wadium podczas postępowania przetargowego. A te wymagają nie tylko sporego nakładu pracy oraz wysiłku, ale również pieniędzy. W momencie braku odpowiednio wysokiego zabezpieczenia finansowego z pomocą przedsiębiorcy przyjść może właśnie poręczenie wadialne. Rozwiązanie to dostępne jest także dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Alternatywa dla wadium w gotówce

Poręczenie wadialne ma postać pisemnego oświadczenia, a jego największą zaletą jest zachowanie własnych środków finansowych. Bez wadium zostałyby one bowiem "zamrożone" na koncie przedsiębiorcy. Rozwiązanie to zapewnia więc lepszą płynność finansową, ponieważ "zachowane" środki prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może dalej inwestować i sprawniej zaplanować inne wydatki.

Co ważne, zabezpieczenie wadium można zdobyć bez zmniejszania swojej zdolności kredytowej oraz bardzo szybko. Tutaj jednak warto uważnie przyjrzeć się ważnej kwestii, jaką jest wybór instytucji, z której usług skorzystamy.

Banki najbardziej wiarygodnym partnerem

Poręczeń wadialnych udzielać mogą banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz inne podmioty. Opinią najbezpieczniejszych, czyli gwarantujących wypłatę wadium, jeśli zajdzie taka konieczność, cieszą się jednak banki.

Kluczowym aspektem z pewnością będzie czas oczekiwania na poręcznie wadialne. Ten w Santander Bank Polska wynosi jedynie kilkanaście minut. To spora oszczędność czasu, gdyż cały proces odbywa się w pełni online.

Dodatkowe korzyści, czyli wiarygodność oraz elastyczność

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zyskuje także możliwość uczestniczenia w kilku przetargach jednocześnie, co zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu i pozyskania kontraktów. W Santander Bank Polska po zakończeniu ważności poręczenia, pula środków automatycznie odnawia się do limitu do 100 000 zł. Z kolei okres, na jaki otrzymać może poręczenie wadialne, to 45, 60, 90 lub 120 dni.

Kolejnym atutem będzie wzrost wiarygodności uczestnika przetargu. Dlaczego? Ponieważ przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o poręczenie wadialne, są szczegółowo sprawdzani pod kątem kondycji finansowej. Innymi słowy, każdy, kto otrzymał pakiet wadialny, pozostaje jednocześnie godnym zaufania partnerem biznesowym.

Poręczenie wadialne jest zatem sporym ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy biorą udział w przetargach. Jako że nie ma konieczności sięgania po gotówkę - można ją wykorzystać na wiele innych sposobów.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »