70 proc. Polaków zadowolonych z telemedycyny. "Polska daje sobie dobrze radę"

- Dziś medyczne telekonsultacje to odpowiednik wizyty w gabinecie, jednak wraz z popularyzacją technologii lekarz będzie nas badał na odległość, a aplikacje pomogą dobrać leczenie - przekonuje Sławomir Stankiewicz, współtwórca firmy Receptomat.pl.

  • W całej Europie brakuje lekarzy, rosną koszty i kolejki do specjalistów
  • 70 proc. Polaków pozytywnie podchodzi do telemedycyny, a 90 proc. dobrze ocenia funkcjonowanie e-recepty
  • Tylko w 2022 roku w Polsce wystawiono ponad 1,4 mld recept
  • Polskie Ministerstwo Zdrowia wprowadza kolejne nowoczesne rozwiązania
  • Trwają prace nad europejską aplikacją, która będzie wspierać pacjentów

Nie ma odwrotu od telemedycyny

Według raportu Deloitte "Health Care Outlook 2023", telemedycyna czy teleopieka medyczna jest i będzie jednym z najsilniejszych trendów w sektorze zdrowia. 

Reklama

- Łączenie wiedzy medycznej z rozwiązaniami informatycznymi to z jednej strony wygoda dla pacjenta, z drugiej - po prostu konieczność dla każdego systemu ochrony zdrowia. W całej Europie brakuje lekarzy, rosną koszty i kolejki do specjalistów - podkreśla Sławomir Stankiewicz.

- Z rozmachem telemedycynę realizuje polskie Ministerstwo Zdrowia, które kilka lat temu wprowadziło e-receptę, potem Internetowe Konto Pacjenta, a niedawno pojawiła się teleplatforma, gdzie można uzyskać poradę lekarską i odpowiednią receptę. Telemedycyna poprawia dostępność do opieki medycznej wielu osób, zwłaszcza mieszkańców mniejszych miejscowości czy osób unieruchomionych w domu. Dzięki technologiom także te osoby można już leczyć zdalnie - wyjaśnia ekspert.

Polacy chętnie korzystają z telemedycyny

Z badań na zlecenie Centrum e-Zdrowia wynika że 70 proc. Polaków bardzo pozytywnie ocenia telemedycynę, a 90 proc. dobrze ocenia funkcjonowanie e-recepty. 

- Pandemia bardzo przyspieszyła zapoznanie się pacjentów z usługami telemedycznymi, niejako wymusiła tę formę konsultacji. Na pewno wciąż są jednak osoby - zwłaszcza starsze - które lubią pójść do lekarza i opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach - przyznaje rozmówca Interii Biznes.

Algorytm wspiera lekarza, ale go nie zastępuje

- Receptomat współtworzą lekarze - ma on wspierać ich pracę przy pomocy odpowiednich, autorskich algorytmów. Przejmuje tworzenie dokumentacji, oszczędzając czas specjalistów. Już na etapie wywiadów medycznych, przygotowanych razem z lekarzami, system jest w stanie określić przeciwwskazania do stosowania przez pacjenta pewnych leków. Mamy też algorytm, który przydziela pacjentów z określonym rozpoznaniem do właściwego specjalisty. Te wszystkie narzędzia mają wspierać pracę lekarza, a dzięki gromadzeniu ogromnej ilości danych mogą podsuwać mu trafne rozwiązania - tłumaczy Sławomir Stankiewicz. 

Terapia na telefon

Jak wskazuje nasz rozmówca, Ministerstwo Zdrowia "technologicznie radzi sobie całkiem nieźle i wprowadza coraz nowsze rozwiązania". 

- Za chwilę będziemy mieli transgraniczną e-receptę, którą będzie można realizować we wszystkich krajach UE. Unia pracuje też nad wprowadzeniem tzw. DTXów czyli terapii cyfrowych - już działają w Belgii i Niemczech, wkrótce także we Francji. Proszę sobie wyobrazić, że zamiast leków będziemy mogli otrzymać na telefon aplikację na receptę, która będzie nas wspierać w danej przypadłości. DTXy mają się sprawdzić przede wszystkim w leczeniu chorób przewlekłych, m.in.: cukrzycy, chorób serca i układu krążenia czy lekkiej depresji - stwierdził. 

Sławomir Stankiewicz przypomniał, że uzyskanie przez producenta aplikacji certyfikacji w jednym kraju oznacza możliwość wypisywania takich recept w całej Unii. 

- Polskie MZ już zapowiedziało wydawanie takich certyfikatów na DTXy tworzone w kraju. Na tym polu Polska daje więc sobie dobrze radę, a telemedycyną zainteresowane są wszystkie kraje rozwinięte i rozwijające się. Przyszłość należy do lekarzy i do narzędzi, które będą ich wspomagać - podsumowuje Stankiewicz. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telemedycyna | e-recepta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »