Uwaga! Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie ze składek na ZUS

Do końca czerwca można jeszcze złożyć wnioski o zwolnienie ze składek na ZUS. Przedsiębiorcy, którzy już to zrobili, a czekają na decyzję, mogą sprawdzić status wniosku na PUE ZUS. Dla każdego miesiąca jest ona wydawana osobno.

Z ostatnich danych wynika, że łącznie do ZUS wpłynęło około 4 miliony wniosków o pomoc z rządowej tarczy antykryzysowej. O zwolnienie ze składek zawnioskowało dotychczas  1,7 mln firm, a kwota umorzeń z tego tytułu wynosi 7,5 mld zł.

Zakład jest zasypany wnioskami, a dodatkowo będzie obsługiwał bon turystyczny, czyli dodatkowe, wakacyjne 500 plus.

Część przedsiębiorców narzeka na długie oczekiwanie na decyzję, ale warto pamiętać, że w przypadku zwolnienia ze składek kluczowe jest posiadanie uprawnień do tej ulgi  i złożenie wniosku, nie zaś jego realizacja.

Reklama

Dodatkowo, pozytywne dla wnioskującego rozstrzygnięcie można sprawdzić na PUE ZUS. Za każdy wnioskowany miesiąc zakład wydaje taką informację osobno.

Jak sprawdzić w serwisie internetowym ZUS, czy taki wniosek już został przeprocedowany przez Zakład?

-  Aby odebrać odpowiedź z ZUS na PUE ZUS, wystarczy zalogować się do swojego konta, wejść w "Dokumenty i wiadomości" i w skrzynce odbiorczej przejść do dokumentów wymagających poświadczenia odbioru.  Informacja na PUE o zwolnieniu jest przekazywana za każdy miesiąc osobno (taka ulga może przysługiwać za trzy miesiące).

W negatywnym wariancie, jeśli uprawniony nie zgadza się z decyzją odmawiającą zwolnienia z opłacania składek, może złożyć wniosek do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy.  - Wystarczy, że złoży pismo w tej sprawie do placówki ZUS. Ma na to 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Przypomnijmy, że kolejne odsłony tarczy antykryzysowej poszerzały krąg uprawnionych do zwolnienia ze składek na ZUS.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku postojowego, bo pierwotnie można było wnioskować o nie raz, a po nowelizacji tarczy można się ubiegać o takie świadczenie nawet trzykrotnie, jeśli sytuacja wnioskującego się nie poprawiła. Tu również krąg uprawnionych został poszerzony.

Jak sprawdzić szczegóły wniosków o świadczenia postojowe na PUE ZUS? Trzeba zalogować się do swojego konta na PUE ZUS, przejść do zakładki "Ubezpieczony", "Świadczeniobiorca" lub "Płatnik". Jeśli wnioskodawca sam jest płatnikiem składek i składał wnioski o świadczenie postojowe, z bocznego menu trzeba wybrać  "Dokumenty i wiadomości" - "Tarcza antykryzysowa - wnioski". Osoby wykonujące umowę cywilnoprawną mogą sprawdzić informacje o złożonych za nich wnioskach w zakładce ubezpieczony/świadczeniobiorca.

Monika Krześniak-Sajewicz

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: składki ZUS | tarcza antykryzysowa | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »