Santander & Tarcza Finansowa PFR: Ponad połowa środków już na kontach firm

Już ponad 51 mld zł subwencji z Tarczy Finansowej PFR trafiło do ponad 276 tys. firm zatrudniających 2,64 mln pracowników. Te środki mogą być przeznaczone na szeroki katalog wydatków, ale są pewne ograniczenia i wyjątki.

Ten wynik oznacza, że już połowa środków z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju trafiła na konta, z czego mikrofirmy otrzymały 15,2 mld zł, a małe i średnie dostały 36,1 mld zł.

W przypadku mikro, małych i średnich wnioski składa się przez system bankowości elektronicznej banku przedsiębiorcy biorącego udział w programie (duże firmy wnioskują bezpośrednio do PFR). Wniosek składa się na udostępnionym przez bank formularzu.

Podstawowy warunek finansowy otrzymania subwencji to  spadek obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19.

Reklama

Ważne, aby wniosek był złożony na bazie pełnych i ostatecznych danych za dany miesiąc. Te z kolei są aktualizowane w systemach właściwych instytucji i muszą zostać przetworzone przed weryfikacją wniosku o subwencję przez PFR. Dlatego wskazane jest wstrzymanie się przez 7 dni w przypadku korekty danych w deklaracji VAT, czy w systemie płatnik ZUS.

Firmy muszą też pamiętać, że gotówka z Tarczy Finansowej może być przeznaczona na szeroki katalog wydatków, ale nie na wszystkie.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Środki z subwencji mogą zostać przeznaczone wyłącznie na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, w tym wynagrodzeń pracowników, kosztów zakupu towarów i materiałów, kosztów usług obcych, bieżących kosztów obsługi finansowania zewnętrznego, kosztów najmu (lub innych umów o podobnym charakterze) nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, wszelkich należności o charakterze publicznoprawnym, zakupu urządzeń i innych środków trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, jednakże z wyłączeniem przeznaczenia tych środków na nabycie (przejęcie) w sposób bezpośredni lub pośredni innego podmiotu.

Dodatkowo, środki mogą być przeznaczone na przedterminową spłatę kredytów, ale zastrzeżeniem, że na ten cel może być przeznaczone maksymalnie 25 proc.  kwoty subwencji.

Pieniądze nie mogą być natomiast przeznaczone na płatności do właściciela ani osób lub podmiotów powiązanych z właścicielem beneficjenta.

PFR samodzielnie lub we współpracy z innymi podmiotami ma prawo prowadzić ewidencję i monitoring wykorzystywania subwencji. Może współpracować, zwłaszcza w zakresie sprawozdawczości, raportowania lub monitoringu, między innymi z KIR, bankami, instytucjami finansowymi, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Ministrem Rozwoju, Ministrem Finansów, ale także  z Krajowym Rejestrem Sądowym i sądami powszechnymi.

OKIEM EKSPERTA BANKU SANTANDER

Małgorzata Tomaszewska, dyrektor Biura Doskonalenia Doświadczeń Klientów MSP w Santander Bank Polska:

Widzimy, że średniotygodniowa liczba wniosków spada - porównując dwa ostatnie tygodnie maja z dwoma pierwszymi czerwca to zmniejszenie o prawie połowę. To oczekiwana zmiana, pokazuje ze rozwiązania Tarczy Finansowej  były naprawdę potrzebne wielu firmom, które niezwłocznie aplikowały o środki.

Spotykamy się z pytaniami o możliwe sposoby wykorzystania środków z subwencji. Stosunkowo często firmy pytają o możliwość zapłaty za przeterminowane faktury, zobowiązania publiczno-prawne, spłatę kredytów, zobowiązań leasingowych czy zwrot zaliczek wcześniej otrzymanych od klientów. Chcą także wiedzieć, czy środki można przeznaczać na wydatki inwestycyjne, pojawiają się także pytania  "techniczne" - czy wydatki muszą być dokumentowane przelewem, czy można płacić gotówką oraz jak księgować środki z Tarczy Finansowej. Dlatego wsparciem służą nasi doradcy ds. MSP, bankierzy oraz firmowa infolinia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tarcza finansowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »