10 zmian, które wywoła technologia 5G i oparte o nią rozwiązania

Technologia 5G, dzięki swoim zaawansowanym możliwościom, przynosi rewolucyjne zmiany w różnych dziedzinach życia, począwszy od komunikacji między ludźmi, a skończywszy na rozwoju inteligentnych miast i fabryk. Oto 10 zmian, które już stały się faktem lub które w przyszłości będziemy mogli zaobserwować dzięki rozpowszechnieniu sieci telekomunikacyjnej nowej generacji.

Artykuł z ekspozycją partnera

1. Wyższa prędkość transmisji danych

Technologia 5G oferuje znacznie większą prędkość przesyłania danych w porównaniu do sieci poprzednich generacji - 3G i 4G. Umożliwia tym samym komfortowe korzystanie z usług streamingowych, szybsze pobieranie plików oraz przeglądanie internetu bez opóźnień zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych. Sieć 5G jest zaprojektowana tak, aby była jak najbardziej stabilna.

Według rankingu serwisu SpeedTest.pl, w maju 2023 roku największą prędkość pobierania (średnio 139,9 Mb/s) w ramach sieci 5G oferował Plus. To najlepszy wynik spośród wszystkich operatorów telekomunikacyjnych. W zasięgu najszybszego internetu 5G w Polsce jest już ponad 20 milionów osób, zarówno z większych, jak i z mniejszych miejscowości.

Reklama

2. Znika problem ograniczonej przepustowości

W przypadku starszych technologii telekomunikacyjnych dużą rolę odgrywało to, ile urządzeń jest podłączonych do sieci w pobliżu jednej stacji bazowej. Gdy było ich zbyt wiele, skutkowało to obniżeniem prędkości, opóźnieniami lub zrywaniem połączenia.

W ramach sieci 5G przepustowość jest wyższa, co sprawia, że połączenie jest bardziej stabilne. Udaje się to osiągnąć m.in. za sprawą odpowiedniego rozmieszczenia nadajników i dostosowania pojemności sieci do liczby użytkowników w danym regionie.

3. Odległość nie jest już barierą w komunikacji

Bieżąca komunikacja pomiędzy rozproszonymi nierzadko po całym świecie zespołami, za pomocą takich platform jak np. Microsoft Teams, stała się standardem w okresie pandemii koronawirusa. Fizyczna obecność na spotkaniach i zagraniczne wyjazdy służbowe przestały być już niezbędne.

Korzyści płynące z wideokonferencji to przede wszystkim możliwość natychmiastowej reakcji na powstałe problemy i wątpliwości. Dzięki nim można również zwiększyć efektywność komunikacji w zespołach - pracownicy odpowiedzialni za dany projekt mają szansę od razu uzyskać odpowiedzi na zadane pytania i sprawnie uzgadniać szczegóły dotyczące dalszych działań.

Upowszechnienie wideokonferencji stało się możliwe właśnie dzięki internetowi o wysokiej prędkości transferu danych i stabilności. Sieć 5G eliminuje problemy przerywania transmisji obrazu i dźwięku oraz zbyt długiego buforowania, co w przypadku wcześniejszych technologii negatywnie wpływało na wrażenia z wideorozmowy.

4. Szybki i stabilny internet nie tylko "po kablu"

W przypadku starszych technologii mobilnych, prędkość pobierania i stabilność sieci była zauważalnie niższa w porównaniu do internetu stacjonarnego.

W sieciach 5G, szczególnie w obszarach miejskich, szybkość i niezawodność internetu jest porównywalna z tradycyjnym połączeniem za pomocą kabla.

5. Przemysł 4.0. Inteligentne fabryki to już teraźniejszość

Koncepcja zwana Przemysłem 4.0 polega na wykorzystaniu nowoczesnych technologii do stworzenia fabryk, w których cały proces produkcyjny jest zintegrowany, a rola człowieka staje się coraz mniejsza.

W ramach Przemysłu 4.0 maszyny i urządzenia są w stanie wymieniać się informacjami i samodzielnie podejmować decyzje na podstawie analizy danych.

Ofertę dostosowaną do indywidualnych potrzeb ma dla przedsiębiorców Plus, który umożliwia aktywację dowolnej liczby kart SIM M2M w ramach elastycznych taryf i udostępnia platformę SmartM2M ułatwiającą zarządzanie infrastrukturą.

Przed nami kolejna rewolucja w Przemyśle 4.0, którą przyniosą prywatne sieci kampusowe 5G, umożliwiające tworzenie lokalnych, zamkniętych sieci telekomunikacyjnych na potrzeby poszczególnych przedsiębiorstw, zapewniających najwyższe parametry technologiczne oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa.    

6. Inteligentne miasta wychodzą spoza szklanego ekranu

Smart city to idea, które wykorzystuje innowacyjne technologie w celu poprawy jakości życia mieszkańców oraz infrastruktury.

Zarówno wielkie metropolie, jak i mniejsze ośrodki już dziś podejmują różne działania, takie jak np. instalacja czujników w celu zbierania danych o ruchu ulicznym, wdrażanie e-usług i e-administracji, a także rozwijanie inteligentnych budynków. Te ostatnie są zwykle projektowane z myślą o minimalizacji wpływu na środowisko i oszczędnościach finansowych.

Do dalszej ekspansji smart city niezbędna jest m.in. szybka i niezawodna transmisja danych, którą zapewnia sieć 5G. Urządzenia wchodzące w skład systemu potrzebują szybkiego i stabilnego połączenia, aby móc skutecznie wymieniać się informacjami w czasie rzeczywistym.

7. Inkasent coraz rzadziej puka do drzwi

W zdigitalizowanym świecie powszechne stają się także zdalne odczyty. Dotychczas, aby wyliczyć należność konkretnego abonenta, dostawcy mediów takich jak gaz, energia elektryczna czy woda, musieli delegować pracowników, którzy na miejscu spisywali stan liczników.

Dziś urządzenia pomiarowe mogą być podłączone do internetu za pośrednictwem technologii NB-IoT i przesyłać informacje na temat zużycia do centrum danych, gdzie wystawiane są rachunki. Minimalizuje to ewentualne błędy i usprawnia procesy.

8. Wizyta u lekarza bez wychodzenia z domu

Sieć 5G, która charakteryzuje się szybkością i stabilnością połączenia, umożliwia prowadzenie zaawansowanych konsultacji medycznych na odległość, zdalne monitorowanie pacjentów i przesyłanie dużej ilości danych medycznych w czasie rzeczywistym.

Wraz z dalszym rozwojem tej technologii możemy oczekiwać jeszcze większego wpływu telemedycyny na opiekę zdrowotną, w tym m.in. upowszechnienie operacji przeprowadzanych przez roboty chirurgiczne.

9. Sieć 5G kluczem do rozwoju autonomicznego transportu

W pełni autonomiczne samochody wciąż nie są stałymi bywalcami dróg i pozostają w fazie testów. Do skutecznej komunikacji pomiędzy pozostającymi w ruchu pojazdami kluczowy jest rozwój dwóch technologii - V2V (ang. Vehicle-to-Vehicle, pojazd do pojazdu) oraz technologii V2I (ang. Vehicle-to-Infrastructure, pojazd do infrastruktury).

Oba systemy wymagają zainstalowania w samochodach odpowiedniego sprzętu umożliwiającego przesyłanie i odbieranie sygnałów, takiego jak moduły komunikacyjne i anteny. Technologie V2H i V2I docelowo połączą się w jeden ekosystem, tworząc inteligentną sieć komunikacyjną, która pozwoli na bezpieczniejszą jazdę.

Sieć 5G jest zaprojektowana tak, aby była jak najbardziej stabilna. Dzięki jej dalszemu rozwojowi samochody autonomiczne będą mogły korzystać z niezawodnego połączenia internetowego.

10. Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość na wyciągnięcie ręki

Wysoka przepustowość i niskie opóźnienie sieci 5G sprawiają, że jest ona w stanie płynnie obsługiwać rozwiązania oparte na rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

Dzięki szybkiemu transferowi użytkownicy VR mogą łatwo pobierać dużej ilości danych z chmury i strumieniować treści w czasie rzeczywistym. Otwiera to drzwi dla bardziej zaawansowanych aplikacji VR, takich jak gry online, wirtualne szkolenia czy aplikacje serwisowe dla przemysłu.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »