Czy przemysł chce być 4.0? Jakie korzyści z tego może mieć?

Przemysł 4.0 zmieni sposób, w jaki pracujemy, jak żyjemy, jak myślimy i jak odnosimy jedne rzeczy do innych.

Ostatnie lata pokazały, że naprawdę niczego nie można być pewnym. Pandemia COVID-19, a potem światowy kryzys gospodarczy mocno zmieniły optykę szefów firm, a hasłem przewodnim bez wątpienia jest przyspieszenie. W obliczu takich zagrożeń, jak np. ryzyko odcięcia lub zakłóceń dostaw prądu, cyberataki, ryzyko utraty kompetentnego personelu i jego dostępności firmy muszą automatyzować procesy by bezpiecznie kontynuować działalność.

W przeprowadzonym przez firmę Cloudflight badaniu, które miało miejsce zaledwie pięć lat temu, w roku 2017, ankietowani stwierdzili, że przemysł 4.0 pojawi się na światowych rynkach po 2030 roku. Dziś, w miarę jak przedsiębiorstwa dostosowują się do nowej normalności, kadra kierownicza zmaga się z pytaniem dotyczącym krótszej perspektywy: Jak produkcja i jej łańcuchy dostaw będą wyglądać za rok lub dwa?

Reklama

Więcej cyfryzacji w przemyśle

Z całą pewnością będą one znacznie bardziej cyfrowe niż obecnie, co widać już w bezpośredniej reakcji na kryzys. Liderzy branży przemysłowej wykorzystują rozwiązania przemysłu 4.0 już teraz: 39 proc. wdrożyło podejście typu "nerve-center" lub "control-tower" w celu zwiększenia przejrzystości łańcucha dostaw end-to-end, a około jedna czwarta przyspiesza programy automatyzacji, aby powstrzymać niedobory pracowników wynikające z COVID-19.

Przemysł 4.0 - obejmujący łączność 5G (jak w przypadku Plusa), zaawansowaną analitykę, automatyzację i zaawansowane technologie produkcyjne - nabierał rozpędu przed pandemią COVID-19, pomagając firmom w przekształceniu ich działań we wszystkich obszarach, od wydajności produkcji po dostosowanie produktu do potrzeb klienta, przy jednoczesnej poprawie szybkości wprowadzania produktów na rynek, skuteczności usług i tworzeniu nowych modeli biznesowych. Teraz trzeba wskazywać firmom i odbiorcom instytucjonalnym obszary i narzędzia, które pozwolą im się rozwijać.

Sztuczna inteligencja to podstawa

Jednym z głównych elementów przemysłu 4.0 jest sztuczna inteligencja (AI). Umożliwia ona maszynom analizę, uczenie się, a nawet podejmowanie decyzji. Oczekuje się, że AI dokona rewolucyjnych zmian również w przemyśle kosmicznym. W niedalekiej przyszłości zamiast człowieka w kosmos będą wysyłane roboty, co zapewni nowe przełomy w kosmologii.

Z jednej strony AI będzie wykorzystywana do rozwiązywania trudnych problemów, takich jak bezpieczeństwo, walka z terroryzmem, nadzór, kontrola ruchu drogowego itp. Z drugiej zaś przyniesie dynamiczne zmiany w bankowości, liniach lotniczych, technologii medycznej i systemie edukacji. Dzięki zastosowaniu nanotechnologii będziemy mogli przeprowadzać także krytyczne operacje nowotworowe.

W przyszłości także sale lekcyjne zostaną zastąpione przez inteligentne klasy, które zapewnią lepszą naukę dla studentów. Chociaż teraz ta technologia jest jeszcze mniej dostępna, wraz z postępem technologicznym stanie się tańsza. Co więcej, AI i uczenie maszynowe bez wątpienia staną się ważnymi elementami przyszłych programów nauczania.

IoT oraz Big Data na straży zarządzania

Internet rzeczy (IoT) to kolejny przełom techniczny, w którym maszyny mogą się ze sobą komunikować. IoT w połączeniu z AI zmieni fabryki w inteligentne fabryki, miasta w inteligentne miasta, samochody w inteligentne samochody, a domy w inteligentne domy. Jeśli tak się stanie, to zredukuje to ludzki wysiłek do minimum.

Analityka Big Data to kolejny kluczowy element przemysłu 4.0. Jest ona zasadniczo opracowana w celu gromadzenia informacji i danych o konsumentach, aby producenci mogli produkować dla nich odpowiednie przedmioty i usługi. W dzisiejszym cyfrowym świecie dane są dla nas bardzo ważne. Proszę sobie wyobrazić, że jeśli te ogromne dane zostaną odpowiednio przetworzone, to będziemy świadkami magicznych zmian wokół nas. Otrzymamy odpowiednie usługi w terminie, co pozwoli nam zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas.

Sprawi, że stanie się on bardziej przejrzysty i efektywny. Zarówno na poziomie biznesowym, jak i bardziej ogólnym. Oczekuje się, że Big Data z AI będzie działać na rzecz uproszczenia problemu zarządzania na każdym poziomie. Dzięki niej będzie można dotrzeć do każdego pracownika i nikt nie zostanie wykluczony. Big Data zapewni więc inkluzywny rozwój biznesu także w przyszłości.

Nie ma ucieczki przed rewolucją

Rewolucja przemysłowa wywiera duży wpływ na gospodarkę światową i zmienia jej podstawową strukturę. Na przykład, pierwsza rewolucja przemysłowa przekształciła gospodarkę agrarną w gospodarkę produkcyjną; druga rewolucja przemysłowa przekształciła ją w gospodarkę opartą na usługach, a podczas rewolucji informatycznej gospodarka światowa stała się gospodarką opartą na wiedzy. Ale w tym postępie, jeśli ktoś ma się utrzymać, musi nauczyć się nowych umiejętności i technik. Na przykład, kiedy w rolnictwie wprowadzono traktory i pompy elektryczne, tylko ci rolnicy, którzy szkolili się zgodnie z nowoczesną technologią przetrwali. Na każdym etapie rozwoju przemysłu byli tacy, którzy podążali za innowacjami i chętnie je wykorzystywali, oraz tacy, którym trudniej było przestawić myślenie na nowe tory. Jak łatwo się domyślić, wygrywali zwykle ci pierwsi. Podobnie będzie z czwartą rewolucją przemysłową.

materiał promocyjny
materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »