Sieci kampusowe w Polsce. To już nadchodzi

Rozwój internetu i kolejne generacje sieci komórkowych niosą ze sobą wiele korzyści dla konsumentów indywidualnych. Powodem są wyższe prędkości i lepsza przepustowość. Sieć 5G i jej rozwój przyniesie także znaczące zmiany w szeroko pojętym przemyśle oraz obszarze infrastruktury. Internet rzeczy i przepustowość 5G dają możliwość wzajemnej, ultraszybkiej i niezawodnej komunikacji coraz większej liczbie urządzeń.

Artykuł z ekspozycją partnera

W momencie, gdy dysponujemy prawdziwą technologią 5G, pojawia się możliwość tworzenia prywatnych sieci 5G, zwanych również sieciami kampusowymi.

Sieci te tworzone są dla konkretnych klientów i obejmują zazwyczaj kilka budynków, pomieszczeń, hal oraz obszarów z własną siecią lokalną.

Prywatne sieci 5G oferują nieosiągalne wcześniej parametry, takie jak błyskawiczny transfer ogromnych ilości danych, praktycznie niezauważalne opóźnienia, najwyższa stabilność transmisji i możliwość podłączenia ogromnej liczby urządzeń bez negatywnego wpływu na działanie sieci. Technologia 5G umożliwia tworzenie dwóch rodzajów sieci kampusowych - niezależnych, prywatnych sieci 5G oraz zależnych, współdzielonych sieci prywatnych 5G.

Reklama

Czym różni się niezależna sieć prywatna od prywatnej sieci zależnej?

 Czym różni się niezależna sieć prywatna od prywatnej sieci zależnej? Pierwsza jest całkowicie zamknięta, a dostęp do niej mają na przykład wyłącznie pracownicy danego przedsiębiorstwa. Wymaga to jednak korzystania ze specjalnej karty SIM. Jakie są zalety tego rozwiązania? Na pewno bezpieczeństwo - nawet w przypadku znalezienia się w zasięgu sieci osoby postronnej, nie będzie ona mogła się z nią połączyć. Po drugie, co również jest szczególnie ważne, zwłaszcza dla dużych przedsiębiorstw, istnieje możliwość podłączenia do sieci nawet tysięcy urządzeń bez narażania się na opóźnienia w ich działaniu.

Trzecią zaletą jest to, że sieci prywatne zapewniają lepsze i gwarantowane parametry pracy. Sieci kampusowe są doskonałym rozwiązaniem dla zapewnienia bezpiecznej i niezawodnej komunikacji w krytycznych procesach biznesowych np. w przemyśle, medycynie, logistyce, portach, kopalniach i obszarze infrastruktury krytycznej. Umożliwiają również skuteczne wdrożenie rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0, bazującego na masowej robotyzacji i digitalizacji procesów produkcji, transportu i logistyki.

Z kolei takie cechy, jak gwarantowany zasięg, stała bardzo wysoka przepływność oraz możliwość podłączenia ogromnej liczby urządzeń powodują, że sieci kampusowe 5G to świetne rozwiązanie dla centrów biznesu, dużych obiektów sportowych, lotnisk, czy galerii handlowych.

Sieci kampusowe oznaczają przyszłość

Sieci nowej generacji 5G będą miały ogromny wpływ na branżę telekomunikacyjną, ponieważ zapewniają dostawcom usług komunikacyjnych nowe możliwości transformacji cyfrowej. Łączność 5G pomaga realizować zróżnicowane przypadki zastosowań sieci kampusowych w branżach, które mają specyficzne wymagania odnośnie sieci prywatnych 5G, takie jak prędkość, przepustowość i jakość usług, czy też wymagania dotyczące ultra niskich opóźnień. 5G daje takie możliwości jak praca w ramach sieci kampusowych, przeznaczonych dla danych firm, gdzie można zoptymalizować procesy pracy czy produkcji. Można łatwo wyobrazić sobie sytuację, że zapominamy o okablowaniu maszyn czy hal produkcyjnych , bo wszystko działa wyłącznie na dużo bezpieczniejszych od WiFi połączeniach radiowych. W takiej sytuacji reorganizacja np. taśmy produkcyjnej jest szybka i nie wymaga zaangażowania IT, zmienia się tylko ustawienie maszyn i urządzeń, które dalej pracują w zreorganizowanym systemie.

Według raportu Analysys Mason, Polska dzięki wdrożeniu technologii 5G w inteligentnej produkcji i logistyce zyska 7 mld euro w latach 2020-2025. Z kolei według prognoz MarketsAndMarkets, globalny rynek przemysłowego Internetu Rzeczy 5G w latach 2020-2026 wzrośnie z 0,5 mld do 15,7 mld dolarów, przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu CAGR na poziomie 79,1 proc.

Czy jesteśmy gotowi na sieci kampusowe 5G?

Co do samych operatorów, to większość z nich jest gotowa wdrażać rozwiązania wykorzystujące 5G. Dotyczy to także sieci kampusowych, które zresztą są już budowane.

Sieć Plus dysponuje ogólnopolskim pasmem 2600 MHz, które w całości wydzielone jest na potrzeby 5G. Innymi słowy, nie trzeba dzielić zasobów radiowych pomiędzy 5G i starsze technologie.

 

Artykuł z ekspozycją partnera


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »