Sztuczna inteligencja i 5G. Czy czeka nas kolejna fala innowacji?

Rozwój sieci 5G będzie mieć znaczący wpływ na upowszechnienie rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję (AI), ponieważ umożliwia ona przesyłanie dużych ilości danych z niespotykaną dotąd prędkością. Oznacza to, że urządzenia AI będą mogły szybciej i efektywniej przetwarzać informacje. Największych zmian można oczekiwać w dwóch sektorach - transporcie i przemyśle.

Artykuł z ekspozycją partnera

Aby samochody autonomiczne mogły wyjść poza fazę testów, niezbędne są inwestycje w infrastrukturę. Jednym z jej podstawowych elementów jest sieć telekomunikacyjna.

Czujniki, kamery i inne urządzenia odpowiadające za bezpieczeństwo ruchu drogowego mogą skutecznie przekazywać sobie nawzajem informacje tylko, jeżeli mają do dyspozycji szybkie i stabilne łącze będące w stanie obsługiwać duże pakiety danych. Tu z pomocą przychodzi sieć 5G, która charakteryzuje się znacznie wyższą prędkością transferu, ultraniskimi opóźnieniami i dużo większą stabilnością transmisji w porównaniu do poprzednich technologii, takich jak 3G i 4G.

Reklama

Jak może wyglądać transport przyszłości?

W przypadku transportu należy wyróżnić dwie główne metody komunikacji - Vehicle to Vehicle (V2V) oraz Vehicle to Infrastracture (V2I). W założeniu mają one minimalizować lub całkowicie wyeliminować ryzyko błędów po stronie kierowcy.

Dzięki pierwszej z nich (V2H) samochody będą mogły w czasie rzeczywistym wymieniać informacje o swojej pozycji, prędkości i kierunku jazdy. Na ich podstawie systemy będą w stanie błyskawicznie reagować na niebezpieczne sytuacje na drodze i podejmować odpowiednie decyzje. Przykładem może być moment, w którym jedno auto zacznie nagle hamować. Inne pojazdy znajdujące się w najbliższej okolicy zostaną o tym natychmiastowo powiadomione i będą mogły uniknąć kolizji.

Druga z technologii (V2I) obejmuje wymianę informacji między pojazdami a infrastrukturą drogową, taką jak sygnalizacja świetlna, znaki drogowe, fotoradary czy kamery monitoringu. Dzięki jej wdrożeniu samochody autonomiczne będą mogły dowiedzieć się o natężeniu ruchu oraz ewentualnych zagrożeniach lub utrudnieniach, co przełoży się na zwiększenie płynności jazdy i bezpieczeństwa podróżnych oraz zmniejszenie liczby i wartości szkód komunikacyjnych.

Sieć 5G w służbie przemysłowi. Maszyny same wymienią się informacjami

Sieć urządzeń, które są połączone z internetem oraz mogą wymieniać dane i działać bez bezpośredniego udziału człowieka, nosi nazwę Internet of Things (IoT, internet rzeczy). Technologia ta ma ogromny potencjał w zakresie automatyzacji i optymalizacji procesów. Jej rozwój może mieć szczególny wpływ na przemysł.

Dzięki szybkiej i niezawodnej łączności 5G, maszyny i urządzenia przemysłowe będą mogły przetwarzać dane i komunikować się ze sobą w czasie rzeczywistym, co pozwoli na poprawę jakości produktów i usług oraz zwiększenie wydajności. W przypadku obiektów o dużej powierzchni i rozproszeniu budynków z pomocą przychodzą sieci kampusowe. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie szybkiej i niezawodnej komunikacji między różnymi jednostkami, edge computing, współdzielenie zasobów, takich jak drukarki, serwery czy bazy danych oraz dostęp do zasobów internetowych.

Umożliwiają również łatwe zarządzanie i kontrolę nad siecią oraz jej zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem.

W zależności od skali i potrzeb, sieci kampusowe 5G , dzięki łatwiej rozbudowie nie wymagającej jak wcześniej kosztownego i czasochłonnego okablowania, mogą być szybko modyfikowane i obejmować zarówno pojedyncze budynki, jak i rozległe obszary, takie jak lotniska, porty, kopalnie.

Oto przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w przemyśle:

  1. Automatyzacja procesów produkcyjnych;
  2. Optymalizacja procesów logistycznych - planowanie tras i harmonogramów, co pozwala na zmniejszenie kosztów transportu i czasu dostarczenia produktu do klienta;
  3. Analiza danych i generowanie prognoz - przedsiębiorstwa mogą lepiej zrozumieć swoich klientów, konkurencję i rynek;
  4. Poprawa jakości produktów i zapobieganie ich defektom;
  5. Odciążenie pracowników - automatyczne generowanie raportów i monitorowanie stanu urządzeń.

Informacje są bezcenne. Warto zapewnić im bezpieczeństwo

Informacje, którymi wymieniają się urządzenia działające w ramach Internet of Things, zdradzają wiele na temat procedur, które są stosowane w firmie. Jeżeli wpadną w niepowołane ręce, mogą być wykorzystane przeciwko niej. Kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa jest dziś odpowiednie zabezpieczenie danych.

Jedną z metod, którą można zastosować, jest prywatny APN. To rozwiązanie, do którego dostęp mają tylko wybrane osoby lub urządzenia.

Prywatny APN jest oferowany przez operatora sieci Plus i umożliwia organizacjom tworzenie sieci do bezpiecznego przesyłania danych między urządzeniami oraz zapewnienie prywatności. Przykładowe zastosowania takiego rozwiązania to monitorowanie pojazdów firmowych, zdalny dostęp do systemów czy też łączenie urządzeń IoT.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »