OZE: W Bełchatowie będą szkolić pracowników energetyki konwencjonalnej
W Bełchatowie powstanie Centrum Rozwoju Kompetencji, w którym pracownicy zatrudnieni w sektorze energetyki konwencjonalnej będą mogli zdobyć nowe kwalifikacje, głównie związane z sektorem energetyki odnawialnej.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Umowę w tej sprawie podpisała grupa PGE i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Po świętach Wielkanocnych ruszy rekrutacja kandydatów do szkoleń, a same kursy rozpoczną się we wrześniu.
- Powstające Centrum Rozwoju Kompetencji to pierwszy element działań przygotowanych przez PGE w ramach transformacji regionu bełchatowskiego. Pomoże ono pracownikom PGE i mieszkańcom regionu Bełchatowa nabyć nowe kompetencje zawodowe. Mam nadzieję, że dzięki naszym wspólnym działaniom unikalny potencjał lokalnych specjalistów i ekspertów sektora wydobywczego zostanie wykorzystany. Energetyka przyszłości potrzebuje wykształconej i dobrze wykwalifikowanej kadry (...) - mówił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
Dodał, że centrum będzie kształcić m.in. programistów, automatyków, którzy będą mieli szansę znaleźć zatrudnienie w grupie PGE, ale również poza nią. Placówka będzie prowadzona przez samorząd województwa łódzkiego. Spółka będzie ściśle współpracować z tym ośrodkiem, m.in. zapewniając kadrę - wykładowcami mają być pracownicy grupy PGE.
Planowane są tu szkolenia z zakresu energetyki odnawialnej, morskich farm wiatrowych, Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, ale też obsługi gazowych bloków energetycznych. Kształcić się tu będzie również analityków big data, biotechnologów czy inżynierów elektrotechnologii. Prowadzone będą zajęcia z technicznego języka angielskiego, jak również z budowy tzw. miękkich kompetencji społecznych i menedżerskich, w tym z budowania zaangażowania i motywacji zespołu.
Prowadzone szkolenia mają uwzględniać potrzeby pracowników grupy PGE i lokalnego rynku pracy.
Prezes PGE podkreślał, że to pierwszy, ale nie jedyny krok w kierunku transformacji regionu. Zapewniał, że spółka będzie aktywna biznesowo w regionie Bełchatowa. - Nie tylko będziemy inwestować w budowę odnawialnych źródeł energii, ale także będziemy dążyć do zwiększenia atrakcyjności regionu, aby przyciągnąć tu jak największą liczbę inwestorów - mówił Dąbrowski.
PGE opracowała listę projektów inwestycyjnych, które mają powstać w regionie do 2030 roku, w miarę jak stopniowo wygaszana będzie eksploatacja Kompleksu Bełchatów. W pierwszym etapie planowana jest realizacja trzech projektów farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW, farm fotowoltaicznych o mocy około 600 MW, magazynów energii o mocy do 300 MW i instalacji termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii o wydajności 180 tys. ton odpadów rocznie.
Niezależnie od tego w regionie rozważana jest budowa elektrowni jądrowej o mocy do 3 GW.
Monika Borkowska