Wakacje kredytowe: Raty niższe niż przy braku podwyżek stóp procentowych

Wakacje kredytowe czekają już tylko na podpis prezydenta. Dzięki skorzystaniu z tej możliwości w tym roku łączny wydatek kredytobiorcy na raty będzie często mniejszy niż gdyby w ogóle nie było podwyżek stóp procentowych. To dodatkowa pomoc, bo można korzystać też z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jeśli rata przekracza m.in. połowę dochodu.

  • Jeszcze w tym roku, od sierpnia będzie można zawiesić cztery raty, a w przyszłym - kolejne cztery (po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.).
  • Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. 
  • W 2022 r. łączne wydatki na obsługę kredytu mogą być nawet niższe niż gdyby nie było podwyżek stóp procentowych.

Kredytobiorcy hipoteczni, którzy zaciągnęli kredyty w złotych na własny cel mieszkaniowy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych. To nawet 8 miesięcy bez spłaty rat. Jeszcze w tym roku, od sierpnia będzie można zawiesić cztery raty, a w przyszłym - kolejne cztery (po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.). Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Reklama

Dlatego jest to opłacalne dla posiadaczy kredytu a kosztowne dla banków.

Wakacje kredytowe. "Oddech" dla budżetów domowych

To głęboki "oddech" dla budżetów domowych, a w tym roku tak duży, że łączne wydatki na obsługę kredytu będą nawet niższe niż gdyby nie było podwyżek stóp procentowych!

- Dla przykładu weźmy kredyt na 300 tys. zł, z września 2021 r. na 25 lat.  Gdyby podwyżek nie było to suma rat w tym roku wyniosłaby ok. 17 297 zł. W rzeczywistości raty tego kredytu znacząco wzrosły, ale wakacje kredytowe pozwolą odłożyć na przyszłość spłatę raty wrześniowej, październikowej, listopadowej i grudniowej. Suma rat, które faktycznie trzeba będzie zapłacić w tym roku (od stycznia do sierpnia) wyniesie więc ok. 16 540 zł.

 Kredytobiorca wyda więc na raty w tym roku o 758 zł mniej niż w sytuacji, gdyby podwyżek stóp procentowych nie było. Jeszcze większa oszczędność pojawi się w przypadku kredytu z 2008 r., gdzie wydatki na raty spadną o 4 583 zł. Niewielki wzrost sumy rat pojawi się jedynie w przypadku kredytu z września 2021 r. na 35 lat. Tu wydatki będą wyższe o 799 zł. - wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

W przyszłym roku wakacje kredytowe również pozwolą w dużym stopniu zneutralizować wzrost rat, a już nie całkowicie jak w 2022 roku.

- W przyszłym roku sytuacja kredytobiorców będzie już zdecydowanie gorsza. Choć również będzie można zapłacić tylko 8 rat zamiast 12, to suma wydatków będzie już zdecydowanie wyższa niż w sytuacji braku podwyżek. Dla przykładu przy kredycie z września 2021 r. na 25 lat roczna suma rat będzie aż o 15 044 zł wyższa niż byłaby bez podwyżek stóp procentowych. Będzie tak dlatego, że raty już od początku roku będą bardzo wysokie - mówi Jarosław Sadowski.

Dlatego osoby, które w tym roku chcą skorzystać z wakacji kredytowych i nadpłacić kredyt (co w długim terminie obniża koszty) powinny sprawdzić czy to jest dla nich bezpieczna opcja czy lepiej zbudować sobie poduszkę finansową na przyszły rok.

Czytaj więcej: Wakacje kredytowe. Czy warto nadpłacać kredyt? Ile możemy zyskać?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Dla kogo?

Wakacje to dodatkowa pomoc do już funkcjonującej na wypadek, gdy raty mocno obciążają budżet już od kilku lat można korzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który zostanie zwiększony o 1,4 mld zł i wyniesie w sumie ponad 2 mld zł. Wystarczy, że rata przekracza 50 proc. dochodu i można ubiegać się o pomoc.

Maksymalne wsparcie z FWK wynosi 2 tys. zł miesięcznie i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter częściowo zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK. Przy maksymalnej kwocie wsparcia (2 tys. zł przez 36 miesięcy) po terminowej spłacie 100 rat (50 tys. zł) kolejne 44 raty wynoszące 22 tys. zł zostaną umorzone.

O ile wzmocnienie FWK nie wzbudza zastrzeżeń, to wakacje kredytowe, przysługujące posiadaczom kredytów złotowych, niezależnie od sytuacji finansowej i majątkowej, wzbudzają duże kontrowersje. Dla banków to koszt 20 mld zł. Przeciwnikiem tak szeroko zakrojonej pomocy był między innymi NBP.

Monika Krześniak-Sajewicz

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »