Wakacje na Litwie - blisko i zielono
Litwa, nasz północno-wschodni sąsiad, nie jest na liście państw najczęściej odwiedzanych przez Polaków. Ci, którzy ją znają, twierdzą, że jest to wciąż nieodkryty kraj jezior i lasów, a wybrzeże Bałtyku nie jest oblegane tak bardzo, jak nasze.
Przejazd z Warszawy do Wilna i pokonanie około 450 kilometrów trwa średnio 6 godzin. Auta osobowe do 3,5 tony nie muszą posiadać winiet, jazda po litewskich autostradach jest dla nich bezpłatna. Wybierający się na Litwę mogą wcześniej sprawdzić, jakie czekają ich opłaty. Można to zrobić, korzystając ze strony: keliumokestis.lt
Planujący odpoczywać na kempingu muszą pamiętać, że ceny zależeć będą od lokalizacji. Za kemping w pobliżu Wilna zapłacić trzeba około 30 euro - 147 zł za dobę. Ale wystarczy oddalić się trochę od miasta, żeby ceny spadły nawet o połowę.
Nad morzem za wynajem miejsca dla samochodu z przyczepą albo kampera trzeba zapłacić średnio 25 euro na dobę. Nieco więcej - co najmniej 40 euro - za drewniany, kempingowy domek. Poza sezonem ceny domków spadają nawet do 10 euro za dobę. Na Litwie dozwolone jest też nocowanie na dziko. Spać można nawet w niektórych rezerwatach przyrody, ale wyłącznie w wyznaczonych miejscach.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Amatorzy zwiedzania parków przyrody powinni odwiedzić Park Narodowy Mierzei Kurońskiej wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia są Druskienniki – malowniczo położone nad Niemnem uzdrowisko, które szczególnie upodobał sobie marszałek Józef Piłsudski. Dzisiaj słynie nie tylko z ujmujących krajobrazów. Jest tam popularny aquapark, kolejka górska a nawet całoroczny, kryty stok narciarski.
Stolica Litwy, Wilno, ma jedną z największych w Europie starówek i wybudowaną na początku XVI wieku słynną Ostrą Bramę - niegdyś jedną z dziewięciu bram wjazdowych do miasta. Dziś to jeden z najchętniej odwiedzanych punktów Wilna.
Zwiedzając miasto nie można ominąć muru znajdującego się przy ulicy Literackiej. Zostali na nim upamiętnieni najwięksi pisarze, między innymi Juliusz Słowacki, Konstanty Ildefons Gałczyński i Wisława Szymborska. W kamienicy, w której niegdyś mieszkał i tworzył Adam Mickiewicz, znajduje się teraz muzeum pisarza. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 2 euro. Wilno można zwiedzić, podążając śladami polskiego wieszcza.
Ewa Wysocka