Wakacje 2022

Wakacje na Malcie. Słońce, morze i certyfikaty covidowe. Ale też - najniższa inflacja w UE

Malta - kierunek chętnie wybierany przez polskich turystów - od poprzednich wakacji niemal nie zmieniła swoich cen. Razem z Francją jest to kraj o najniższej inflacji w Europie wynoszącej 6,1 proc. W obawie przed COVID-19 zagraniczni turyści muszą wciąż okazywać paszporty covidowe albo testy.

Ceny na Malcie niewiele różnią się od tych we Włoszech i Hiszpanii. W sklepie półtoralitrowa butelka wody kosztuje 90 centów (4,25 zł), kilogramowy bochenek chleba średnio 1,10 euro (5,20 zł), 12 jaj 2,5 euro (12 zł) a litr mleka 1 euro (4,72 zł). Za wino średniej jakości trzeba zapłacić 5 euro (23,60 zł), a za pół litra maltańskiego piwa - 1,51 euro (7,12 zł). Kilogram ryżu kosztuje 2,30 euro (10,85 zł), a kilogram jabłek jest o 30 centów droższy (12,30 zł). Podobną cenę mają pomidory i pomarańcze. Jeśli ktoś ma ochotę na biały ser, zapłaci około 9 euro (42,50 zł) za kilogram, a za kilogram wołowiny - co najmniej 14 euro (66 zł).  

Restauracje tylko trochę droższe niż w Polsce

Ceny w restauracjach też niewiele różnią się od tych w innych krajach strefy euro, które leżą w basenie Morza Śródziemnego. Za obiad w fast foodzie trzeba zapłacić 8 euro (38 zł). Typowy posiłek w barze kosztuje średnio 15 - 20 euro od osoby (71-94,3 zł). W dobrej restauracji obiad - dwa posiłki i deser - może kosztować dwa a nawet trzy razy drożej. Za małą butelkę wody (0,33 l) zapłacimy w lokalu 1,20 euro (5,70 zł) a za piwo - bez względu na kraj pochodzenia - średnio 3 euro (14,20 zł). Poobiednie espresso albo kawa z mlekiem wyniesie 1,80 euro (8,50 zł), zaś cappuccino 2,30 euro (11 zł). W kawiarniach kawa może być nieco droższa, sok kosztuje zwykle 2 euro (9,50 zł) a deser od 4 euro (19 zł). 

Reklama

Ci, którzy po dotarciu na wyspę zechcą zarezerwować samochód, będą mieli do wyboru ceny od równowartości 600 złotych za tydzień za najmniejsze pojazdy, po ponad 6,6 tysiąca złotych za 7 dni jeżdżenia SUV-em. Średnia cena benzyny wynosi na Malcie 1,73 euro (8 zł), a oleju napędowego - 1,27 euro (6 zł). Za bilet transportu miejskiego zapłacimy 1,5 euro (7 zł) a za trzaśnięcie drzwiami w taksówce - 5 euro (23,60 zł). Potem, o ile jest to taryfa nieświąteczna, każdy kilometr będzie kosztował 2 euro (9,5 zł). 

Czytaj również: Tanie wakacje: Sześć wskazówek, które pomogą w 2022

Co z obostrzeniami covidowymi?

Malta jest jednym z krajów w Europie, gdzie wciąż obowiązują obostrzenia covidowe. Podróżujący tam Polacy podczas przekraczania granicy - mogą to robić na podstawie paszportu, paszportu tymczasowego albo dowodu osobistego - muszą okazać ważny certyfikat szczepienia, bycia ozdrowieńcem albo negatywny wynik testu. Jak informuje MSZ, podczas kontroli granicznej uznawane są testy PCR przeprowadzone nie później niż na 72 godziny przed przylotem lub szybkie testy antygenowe (RAT) dokonane nie później niż 24 godziny przed przylotem. Formalności nie obowiązują dzieci poniżej 12 roku życia.   

Ewa Wysocka

Zobacz również: 

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | turystyka | Malta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »