Wakacje. Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia zapraszają z testem
Aby przekroczyć granicę Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry albo Serbii wystarczy okazać testy. Wyjątkiem jest Macedonia, która zaprasza turystów bez testów.
Aby wjechać do Bośni i Hercegowiny wymagane jest okazanie negatywnego testu PCR na SARS-CoV-2 wykonanego w ciągu 48 h, licząc od daty wykonania testu. Test można zrobić przed wyjazdem, albo po drodze, w Chorwacji. Badanie muszą przejść wszyscy podróżni, łącznie z dziećmi, bez względu na ich wiek. Obowiązek okazania testu dotyczy także osób zaszczepionych. MSZ podkreśla, że konieczność przeprowadzania testów odnosi się do wjazdu na terytorium Bośni i Hercegowiny, w tym do Medjugorje.
Test PCR nie jest wymagany wyłącznie podczas przejazdu tranzytowego na trasie Dubrownik - pozostała część Chorwacji, Magistralą Adriatycką przez Neum - jedyne miasto Bośni i Hercegowiny nad Adriatykiem. MSZ przypomina, że taki przejazd możliwy jest na podstawie paszportu, ale też dowodu osobistego. “Zatrzymanie się podczas przejazdu tranzytowego lub próba wjazdu do Bośni i Hercegowiny przez korytarz w Neum bez testu i paszportu karana jest wysokimi mandatami" - ostrzega resort dyplomacji.
Przed tygodniem w Bośni i Hercegowinie zniesiono godzinę policyjną, czynna jest większość sklepów, barów i restauracji. Zwiększono limity osób mogących gromadzić się w pomieszczeniach a także na zewnątrz. Noszenie maseczek obowiązuje w zamkniętych pomieszczeniach i wszędzie tam, gdzie nie można zachować dystansu społecznego.
Na wakacje zaprasza Czarnogóra. Wjazd do kraju jest możliwy za okazaniem na granicy: negatywnego wyniku testu PCR sprzed max 72 godz. (licząc od godziny pobrania wymazu) lub pozytywnego wyniku testu serologicznego - przeciwciała IgG - sprzed nie więcej niż 30 dni. Zamiast wyników testu można okazać zaświadczenie o przyjęciu szczepionki. Od otrzymania drugiej albo jedynej dawki musi upłynąć co najmniej tydzień. W wypadku ozdrowieńców, należy okazać test PCR wykonany nie później niż 14 dni i nie wcześniej niż 90 dni przed przekroczeniem granicy. Test musi zawierać informację, że osoba wyzdrowiała z koronawirusa. Dokumenty muszą być sporządzone w języku angielskim albo serbskim.
W Czarnogórze, w zamkniętej i otwartej przestrzeni należy nosić maseczki. Ust i nosa nie trzeba zakrywać tylko na plaży i w parkach narodowych - pod warunkiem, że można utrzymać tam dystans społeczny, który wynosi tam 2 metry. Podobna odległość musi być zachowana na plażach między parasolami i leżakami. Sklepy czynne są do 22.00, godzinę dłużej restauracje, które działają z zachowanie reżimu sanitarnego. Podobnie hotele, gdzie w częściach wspólnych należy nosić maseczki. Wyjątkiem są hotelowe restauracje, w których obowiązuje zachowanie bezpiecznej odległości.
Odpoczywać można też w Serbii. Międzynarodowy ruch lotniczy funkcjonuje tam normalnie, realizowane są połączenia z wieloma portami lotniczymi w Europie, również z Warszawą. Polacy przyjeżdżający do Serbii zobowiązani są do przedstawienia na granicy negatywnego wyniku testu RT-PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2. Należy go wykonać w ciągu 48 godzin przed przyjazdem. Obowiązek ten nie dotyczy osób przejeżdżających przez Serbię tranzytem. Na przejazd mają do 12 godzin. Wszyscy przekraczający granicę podczas kontroli paszportowej otrzymują pisemną informację - ostrzeżenie w języku serbskim i angielskim o środkach, jakie należy stosować aby zwalczać i zapobiegać rozpowszechnianiu COVID-19.
Macedonia Północna jest gotowa na przyjazd turystów. Granice kraju są otwarte, działają międzynarodowe lotniska w Skopje i Ochrydzie, a turyści z Polski mogą wjeżdżać na teren Macedonii bez konieczności okazywania wyników testów ani odbywania kwarantanny. Obowiązek poddania się 14-dniowej izolacji dotyczy jedynie osób, które przybywają na terytorium Macedonii z Afryki, Indii i Brazylii.
Podróżni, wylatujący z lotnisk w Ochrydzie i Skopje, zgodnie z aktualnymi normami muszą stawić się na lotnisko co najmniej trzy godziny przed odlotem. Mają obowiązek noszenia maseczki, utrzymywania dystansu społecznego a także - jak informuje MSZ - wysokiego poziomu higieny osobistej. Podróżni wykazujący objawy COVID-19 mogą nie zostać wpuszczeni na teren portu lotniczego. Ponieważ wymagania operatora lotnisk mogą ulegać zmianom, przed podróżą należy zapoznać się z informacjami zawartymi na stronach internetowych lotnisk Skopje i Ochryda, a także informacjami linii lotniczych, które obsługują lot.
MSZ przypomina, że do 5 czerwca po powrocie z zagranicy obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Zwalnia z niej wykonanie testu RT-PCR lub antygenowego po powrocie do Polski. Kwarantanna nie dotyczy ozdrowieńców i osób zaszczepionych.
Tu znajdziesz adresy, gdzie można zrobić test PCR w Chorwacji, np. w drodze do Bośni i Hercegowiny
Ewa Wysocka