Wakacje. Malta: Od 1 lipca wjazd bez testów. Potrzebny Unijny Certyfikat
Malta dołącza do krajów, które akceptują cyfrowy Unijny Certyfikat COVID (EU digital COVID certificate). Od 1 lipca mieszkańcy UE w pełni zaszczepieni i posiadający cyfrowy paszport będą mogli wjeżdżać na archipelag bez potrzeby przeprowadzania testów - ogłosiło maltańskie Ministerstwo Zdrowia.
Ambasada Malty w Warszawie informuje, że od lipca archipelag będzie honorował certyfikat szczepień UE. Uznawane będą szczepionki zatwierdzone przez Maltańskiego Inspektora Zdrowia Publicznego - dowiadujemy się ze strony maltańskiego Ministerstwa Zdrowia. Są nimi: Pfizer-BioNtech, Moderna, Oxford-AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. Od przyjęcia jedynej bądź drugiej dawki musi upłynąć co najmniej 14 dni. Resort zdrowia ostrzega, że nie będą akceptowane szybkie testy antygenowe.
Przypominamy, że Unijny Certyfikat COVID to elektroniczny dokument, który od 1 lipca ułatwi podróżowanie między większością krajów europejskich. Certyfikat uznały nie tylko państwa należące do UE, ale też Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. Polska była jednym z pierwszych krajów, które już od 1 czerwca zaczęły wydawać cyfrowy paszport. Certyfikat mogą otrzymać osoby zaszczepione, ozdrowieńcy i podróżni mający negatywny wynik testu PCR. Unijny Certyfikat COVID (EUDCC) jest dostępny w aplikacjach: mObywatel i mojeIKP.
Wszyscy turyści planujący wyjazd na Maltę muszą też wypełnić dwa dokumenty: formularz lokalizacji pasażera i deklarację zdrowia. Link do obu dokumentów: https://mia-prod-s3-cdn.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2021/06/MLA-PLF-HDF-2021.pdf?fbclid=IwAR2JSY9jWPOWh0PCu_oMXZ8nnMBfkM4G4XRuQI2uuONdikjZJ9cqiQUFfzI. Zaś osoby nie w pełni zaszczepione bądź nieszczepione a planujące podróż na Maltę będą musiały wykonać test PCR (wymaz z gardła i nosa). Badanie musi być przeprowadzone nie wcześniej niż 72 godziny przed planowanym przybyciem na archipelag. Z wykonywania testów zwolnione są dzieci do 5. roku życia.
Władze maltańskie ogłosiły też, że od 1 lipca w miejscach publicznych, w przestrzeniach otwartych, osoby w pełni zaszczepione zostaną zwolnione z noszenia masek. Pod warunkiem jednak, że towarzyszy im nie więcej niż jedna osoba. W grupach powyżej 2 osób maski będą obowiązkowe. Nie muszą ich nosić dzieci poniżej 12 roku życia, jeśli towarzyszy im zaszczepiony dorosły. Osoby nie w pełni zaszczepione lub nieszczepione są zobowiązane do noszenia maski przez cały czas. Ci, którzy powinni nosić maskę a tego nie robią, mogą zapłacić mandat wynoszący 100 euro. Na plaży noszenie maski jest zalecane, ale nie egzekwowane.
Od wczoraj bary i kluby mogą być otwarte do 2.00 w nocy, jeśli zezwala na to licencja lokalu. Przy stolikach wolno siedzieć najwyżej 4 osobom. Na Malcie otwarto parki wodne i kluby fitness a od 1 lipca zostaną przywrócone w nich zajęcia grupowe. Na promach i statkach pasażerskich może być zajętych 65 proc. miejsc.
Malta jest jednym z ulubionych kierunków letniego odpoczynku Polaków. W 2019 roku wakacje spędziło tam ponad 100 tysięcy mieszkańców naszego kraju. W maju 2021 roku archipelag ogłosił, że jest pierwszym państwem w Europie, które osiągnęło odporność zbiorową (zaszczepionych zostało wtedy prawie 70 proc. mieszkańców). Od początku pandemii w kraju zachorowało niewiele ponad 30 tys. osób, z których 420 zmarło.
Ewa Wysocka
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami