Wakacje. Włochy: od niedzieli łagodzenie obostrzeń

Test na COVID-19, obowiązkowa kwarantanna i zakaz przemieszczania się po czerwonych i pomarańczowych regionach kraju - Włosi liczą, że chociaż niektóre z tych obostrzeń znikną od połowy maja. Premier Mario Draghi zapowiedział bowiem, że kraj wprowadzi dla zagranicznych turystów własny "zielony certyfikat", zanim zrobi to Bruksela.

Aktualne obostrzenia obowiązują we Włoszech do 15 maja (sobota). Po tej dacie można oczekiwać, że Półwysep Apeniński otworzy się na zagranicznych turystów. Media nie wykluczają, że albo zostanie zniesiona kwarantanna albo będzie z niej zwalniać zaświadczenie o szczepieniu. Premier Włoch, Mario Draghi, zapowiedział, że rząd wprowadzi własny certyfikat dla turystów, którzy przeszli cały proces szczepienia. - Przypuszczamy, że Unia Europejska przyjmie “zielony certyfikat" nie wcześniej niż w połowie czerwca. W połowie maja turyści będą mogli otrzymać włoski. Dlatego zapraszamy do rezerwowania wakacji we Włoszech - zachęcał przed niespełna tygodniem Mario Draghi. 

Reklama

Premier nie wykluczył też, że zaszczepieni turyści mają nie mieć problemów z podróżowaniem po Półwyspie Apenińskim. Do końca lipca w kraju obowiązuje stan wyjątkowy i w zależności od sytuacji epidemiologicznej Włochy zostały podzielone na cztery strefy: czerwoną, pomarańczową, żółtą i białą. Teraz żaden region nie jest objęty strefą czerwoną, wskazującą na najwyższy stopień zachorowań na COVID-19. Od 10 maja strefa pomarańczowa objęła Sardynię, Sycylię i Dolinę Aosty, a w reszcie kraju obowiązuje strefa żółta. Zezwala ona na otwarcie muzeów w dni powszednie barów i restauracji do 18.00. Od 22.00 w kraju obowiązuje godzina policyjna. Zdaniem włoskiej prasy, od 16 maja początek godziny policyjnej zostanie przesunięty na 24.00. 

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida »

Obecnie pierwszym wymogiem wyjazdu do Włoch jest wypełnienie oświadczenia, które jest dostępne na stronie włoskiego resortu dyplomacji. Kwestionariusz można wypełnić online po włoskupo angielsku lub po niemiecku.

Należy też przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19. Jak podkreśla MSZ, akceptowane będą wyłącznie pod testy wymazowe: molekularne i antygenowe. Badanie musi być przeprowadzone najwcześniej 48 godzin przed wjazdem na terytorium Włoch. Są z niego zwolnione dzieci poniżej drugiego roku życia. Negatywny wynik testu nie zwalnia podróżnych pięciodniowej kwarantanny, po której po raz drugi muszą przeprowadzić test wymazowy: molekularny bądź antygenowy. Kolejnym wymogiem jest zgłoszenie przyjazdu do najbliższej przychodni służby zdrowia (Dipartimento di Prevenzione dell'Azienda Sanitaria).

Z testów i kwarantanny zwolnione są osoby, które przemierzają Włochy tranzytem. Na opuszczenie terytorium kraju mają wprawdzie 36 godzin, ale zgodnie z prawem nie wolno im się zatrzymywać. - Zatrzymanie się np. na nocleg skutkowałoby natomiast uznaniem podróży za "krótki pobyt", a to z kolei wiązałoby się z koniecznością przedstawienia aktualnych wyników testów w kierunku covid-19 - informuje MSZ. Testy i kwarantanna nie dotyczą też przesiadających się na lotniskach, którzy nie opuszczają strefy tranzytowej. Również wjeżdżających do Włoch na 120 godzin z przyczyn zawodowych, zdrowotnych lub absolutnej konieczności a także załóg środków transportu. 

Informacje o zasadach przekraczania włoskiej granicy publikowane są na stronie MSZ. Na stronie włoskiego resortu dyplomacji zawieszony jest dwujęzyczny kwestionariusz, w którym wystarczy podać kraj początku podróży i jej cel aby otrzymać informacje dotyczące przekraczania granicy. Włoskie ministerstwo spraw zagranicznych zachęca też do korzystania z darmowej, pięciojęzycznej aplikacji, która ostrzeże przed ewentualnym kontaktem z chorym na COVID-19. Można ją ściągnąć również ze strony resortu.

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Włochy | Podróże | koronawirus | pandemia | wakacje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »