Wielkie odmrażanie polskiej gospodarki

Etapy wychodzenia z hibernacji: Muzea bez wernisaży i sklepów z pamiątkami

Skrócone trasy zwiedzania, wstrzymane wernisaże, zamknięte szatnie, kawiarnie i sklepiki - to niektóre zmiany we wznawiających pracę muzeach i galeriach sztuki.

Od 4 maja, w ramach II fazy odmrażania gospodarki, do pracy wracają muzea i galerie sztuki. Zwiedzać, choć wyłącznie indywidualnie, można już Zamek Królewski w Warszawie. Do otwarcia szykuje się Muzeum Narodowe w Krakowie a tamtejszy MOCAK zaprasza na wystawy 12 maja.  

Decyzja o otwarciu i zakresie działania muzeów i galerii zależy od dyrekcji. Jak podkreśla Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w czasach pandemii udostępnienie ekspozycji musi odbywać się bezpiecznie dla zwiedzającego i bez szkody dla zbiorów. “Przy podejmowaniu decyzji o udostępnianiu wnętrz należy uwzględnić, że wypełnianie wymogów sanitarnych może stać w kolizji z obowiązkiem opieki konserwatorskiej nad zbiorami - używane do odkażania środki dezynfekcyjne są nieobojętne chemicznie i mają działanie korozyjne" - przestrzega we wskazaniach dotyczących otwarcia muzeów resort kultury.  

Reklama

  Aby nie narażać na niebezpieczeństwo zbiory ani zwiedzających, zmniejszono liczbę wpuszczanych osób (np. w Zamku Warszawskim 100 na godzinę). Ograniczono też godziny otwarcia wystaw i zmieniono system rezerwacji. Czasowo zrezygnowano ze zwiedzania grupowego i ograniczono albo zawieszono działalność edukacyjną. W wielu muzeach zmieniono i skrócono trasy zwiedzania i odłączono urządzenia aktywowane dotykiem, audio-guide’y i ekrany dotykowe.  

Zwiedzającym zapewniono środki ochrony osobistej, np. płyny dezynfekcyjne i zakazano korzystania z szatni, muzealnych kawiarni i sklepików. Na czas pandemii wstrzymano wernisaże, finisaże, targi, przeglądy i   konferencje naukowe. “Muzea ze względu na swoją rolę społeczną, skojarzenie z przyjemnym spędzaniem czasu, w poczuciu bezpieczeństwa własnego i bliskich, nie mogą pozwolić na sytuację, w której udostępnianie ich przestrzeni wywoła w opinii społecznej przekonanie o zwiększonym ryzyku zachorowalności" - uzasadnia resort kultury.  

RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI

I etap

W niedzielę, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach. 

II etap

4 maja, rozpoczął się II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele, hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii, wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie. 

Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszają też wypożyczalnie rowerów miejskich. 

III etap

Rząd zapowiedział, że wyczekiwane przez wielu otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych nastąpi w trzeciej fazie odmrażania. Stanie się to nie wcześniej niż za dwa tygodnie (czyli około 20 maja) - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Wtedy też zostaną otwarte bary, restauracje. Jak nieoficjalnie podał RMF, w przykawiarnianych ogródkach będzie już można usiąść 18 maja. 

Wolno będzie organizować imprezy sportowe z udziałem najwyżej 50 osób i rozpocznie się stopniowy powrót do szkół. W rozmowie z Interią minister edukacji Dariusz Piontkowski nie wykluczył jednak, że szkoły wznowią działalność dopiero po wakacjach.  

IV etap

Czwarty i ostatni etap obejmie otwarcie kin, teatrów, siłowni, salonów masażu i klubów fitnessu. 

ew

 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »