Wielkie odmrażanie polskiej gospodarki

Muzea zapraszają na niewirtualne zwiedzanie

Kolejne muzea zapraszają na wystawy. Jutro rusza krakowskie Muzeum Podgórza i Pałac Krzysztofory, a już w piątek prace wznowiło Muzeum Nowej Huty.

Muzea i galerie sztuki zostały odmrożone w maju, w ramach II fazy luzowania gospodarki. Zdecydowano wtedy, że o czasie, trybie i procedurach otwarcia decydować będą dyrektorzy placówek w porozumieniu z lokalnymi inspektorami sanitarnymi. Ograniczono liczbę zwiedzających i często zmieniono trasy. Wciąż tylko wirtualnie można zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego. Nieczynne do odwołanie pozostaje wrocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej "Hydropolis", Muzeum Śląskie i warszawskie Muzeum Plakatu. Zamknięte też jest warszawskie Centrum Nauki Kopernik, które - jak dowiadujemy się na stronie - szykuje nowe eksponaty i wprowadza wzmocnione środki higieny.  

Reklama

Wznawiające od jutra działalność Muzeum Podgórza zaprasza na wystawę “Miasto pod kopcem Kraka" opowiadającą dzieje Podgórza oraz terenu, na którym ukształtowała się dawna stolica Polski. A prezentowane do końca sierpnia “Krakowskie drogi żelazne" - to czasowa ekspozycja o transgalicyjskiej magistrali łączącej Wiedeń, Kraków i Lwów. W Pałacu Krzysztofory na zwiedzających czeka zaś “Cyberteka" - nowo otwarta wystawa o rozwoju przestrzennym i urbanistyczny Krakowa początku XX wieku.  

Od piątku znów działa Muzeum Nowej Huty. Oprócz ekspozycji w budynku, na placu przed muzeum można oglądać wystawę plenerową Kombinat formy - fotograficzny dziennik budowy, dokumentacja przechowywana w Archiwum Narodowym w Krakowie. Wcześniej Muzeum Krakowa udostępniło zwiedzającym Barbakan, Mury Obronne i Wieżę Ratuszową. Od pięciu dni zwiedzać można Muzeum Narodowe w Warszawie, a na zielona trasę zwiedzania zaprasza Muzeum w Malborku. Czynny też są: Zamek Królewski i krakowskie Muzeum Książąt Czartoryskich, a trzy razy w tygodniu - w czwartki, soboty i niedziele podziwiać można pałac w Wilanowie. 

W najbliższy czwartek ponownie rusza Europejskie Centrum Solidarności, a za tydzień - Polin. Muzeum Historii Żydów Polskich. Prawdopodobnie 30 maja zostanie udostępniony zwiedzającym krakowski Rynek Podziemny, a 6 czerwca - Fabryka Emalia Oskara Schindlera. 

Mimo utrudnień placówki kultury realizują plany na przyszłość. Podczas pandemii, za niespełna dwa tygodnie (1.06), zaplanowano otwarcie w Łodzi EC1 - największego w Polsce centrum nauki i techniki. Muzeum Krakowa zwróciło się zaś do mieszkańców miasta aby przesyłali pamiątki i opowieści dokumentujące pandemię, które później zostaną wykorzystane w tworzeniu wystawy "A po nocy przychodzi dzień"! “Jeżeli malujecie, rysujecie, rzeźbicie bądź tworzycie muzykę i chcielibyście się swoimi działami podzielić z nami − bardzo serdecznie zapraszamy!" - zachęca muzeum. 

RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI

I etap

W niedziele, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach. 

II etap

Od poniedziałku, 4 maja do niedzieli 17 maja trwał II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele (na razie co 10.), hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii (otwartych jest coraz więcej, ale wciąż nie wszystkie), wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie. (ponad dwa tygodnie od otwarcia centra handlowe świecą pustkami). 

Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich.  

III etap

Od dzisiaj (18 maja) ruszył III etap odmrażania. Pracę wznowiły wyczekiwane przez wielu salony fryzjerskie i kosmetyczne. Można pójść do baru, restauracji i kawiarni, usiąść w środku lokalu albo w ogródku - wszystko to zachowując wyjątkowe środki bezpieczeństwa.

Została wznowiona działalność kin plenerowych, ruszyły prace na planach filmowych, próby w teatrach, nagrania fonograficzne i audiowizualne. Na uczelniach można prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatniego roku i indywidualne - na uczelniach artystycznych. Wróciły też zajęcia kształcenia doktorantów i zajęć organizowane np. w laboratoriach i centrach symulacji medycznej.

Został zwiększony limit osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba/10m2). Dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opiekuna. 

Od dzisiaj zostały otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby i 4 trenerów) i wolno uprawiać sport na otwartej przestrzeni, (max. 14 osób i 2 trenerów). W obiektach zamkniętych, w zależności od powierzchni, może ćwiczyć od 12 do 32 osób.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych w klasach 1-3 szkół podstawowych. 

IV etap

Czwarty i ostatni etap obejmie otwarcie kin, teatrów, siłowni, salonów masażu i klubów fitnessu.

ew

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »