Wielkie odmrażanie polskiej gospodarki

Nowe zasady działania parków rozrywki i placów zabaw

Dezynfektory co 50 metrów w parkach rozrywki i obowiązkowa zmiana skarpetek u dzieci wchodzących do sal zabaw - to niektóre zasady, które od soboty obowiązywać będą w tych miejscach. Ich autorem jest ministerstwo rozwoju.

Dezynfekcja - to podstawowe zalecenie ministerstwa rozwoju dla parków rozrywki. Obejmie ona codziennie cały obiekt. Stacje dezynfekujące z płynem do rąk mają być umieszczone przy głównych wejściach - minimum jeden dezynfektor na każde 50 m kw. powierzchni, przy przystankach dla autobusów i ciuchci - jeden dezynfektor na każdy przystanek, a co 50 metrów przy alejkach i ciągach komunikacyjnych. Ręce będzie można dezynfekować w sklepach z pamiątkami, salonach gier i na placach zabaw. A na terenie parku zostaną wywieszone plakaty instruujące o myciu rąk, zdejmowaniu i zakładaniu rękawiczek i maseczek.

Reklama

Resort rozwoju rekomenduje umożliwienie zakupu biletów bezobsługowo, przez platformy online lub w biletomatach a we wszystkich punktach usługowych na terenie parku rozrywki, umożliwienie płatności bezgotówkowych. 

Cały personel parku zostanie wyposażony w maseczki, przyłbice i rękawiczki. Co godzinę będą dezynfekowane toalety, windy, blaty, klamki, poręcze, uchwyty i biletomaty. 

A w miarę możliwości, systematycznie wietrzone wszystkie pomieszczenia. Na terenie parku rozrywki zostaną też przygotowane pokoje, w których będzie można czasowo odizolować osoby podejrzane o zarażenie koronawirusem. W widocznych miejscach zostaną umieszczone numery telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych. 

Czystość i dezynfekcja to też najczęściej powtarzane terminy opisujące zasady korzystania z sal zabaw dla dzieci. Przed wejściem do nich, w widocznym miejscu, zostaną zawieszone plakaty dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa - zasłaniania ust podczas kichania i kaszlu, częstego mycia rąk i zachowania dystansu społecznego. Pracownicy i opiekunowie będą musieli zakrywać nos i usta. Przy wejściu do każdej sali zostaną umieszczone środki do dezynfekcji rąk. Ma z nich korzystać każda osoba dorosła wchodząca do sali rozrywki. Dzieci zaś mają myć ręce woda z mydłem przed wejściem i po wyjściu z sali. 

Osoby wchodzące mają nie mieć kontaktu z wychodzącymi. Przed wejściem dzieci będą musiały zdjąć buty i zmienić skarpetki, a opiekunowie założyć ochraniacze na obuwie. Dzieci nie będą mogły zabierać do sali swoich zabawek i innych domowych przedmiotów. Z sal zabaw będą mogły korzystać wyłącznie dzieci i opiekunowie zdrowi, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną. Nie będą wchodzić dzieci, które mieszkają z osobą przebywającą na kwarantannie lub poddaną izolacji w warunkach domowych.  

Dwa razy dziennie - przed otwarciem i podczas obowiązkowej przerwy technicznej - sala i wszystkie sprzęty będą czyszczone lub dezynfekowane. Zostaną z niej usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można dokładnie wyczyścić i zdezynfekować, np. pluszowe zabawki, gąbki, rzeczy wykonane z miękkich i chłonnych materiałów czy małe zabawki z drobnymi elementami. Regularnie dezynfekowane będą toalety oraz powierzchnie dotykowe, m.in. poręcze, klamki i włączniki.

RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI

I etap

W niedziele, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach. 

II etap

Od poniedziałku, 4 maja do niedzieli 17 maja trwał II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele (na razie co 10., straty miliard zł miesięcznie), hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii (otwartych jest coraz więcej, ale wciąż nie wszystkie), wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie. (ponad dwa tygodnie od otwarcia centra handlowe świecą pustkami). 

Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich.  

III etap

Od poniedziałku (18 maja) do piątku 29 maja trwać będzie III etap odmrażania. Pracę wznowiły wyczekiwane przez wielu salony fryzjerskie i kosmetyczne. Można pójść do baru, restauracji i kawiarni, usiąść w środku lokalu albo w ogródku - wszystko to zachowując wyjątkowe środki bezpieczeństwa.

Została wznowiona działalność kin plenerowych, ruszyły prace na planach filmowych, próby w teatrach, nagrania fonograficzne i audiowizualne. Na uczelniach można prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatniego roku i indywidualne - na uczelniach artystycznych. Wróciły też zajęcia kształcenia doktorantów i zajęć organizowane np. w laboratoriach i centrach symulacji medycznej.

Został zwiększony limit osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba/10m2). Dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opiekuna. 

Od poniedziałku zostały otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby i 4 trenerów) i wolno uprawiać sport na otwartej przestrzeni, (max. 14 osób i 2 trenerów). W obiektach zamkniętych, w zależności od powierzchni, może ćwiczyć od 12 do 32 osób.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych w klasach 1-3 szkół podstawowych,   

IV etap

Od 30 maja obowiązuje czwarty i ostatni etap odmrażania gospodarki. O ile będzie możliwy 2-metrowy dystans między osobami, na ulicy nie trzeba będzie nosić maseczek. Będą one obowiązywały w środkach transportu, kościołach, sklepach i urzędach. W maseczkach trzeba będzie odwiedzać kina, teatry, salonu masażu, tatuażu i kluby fitness. 

Wolno będzie organizować wesela i uroczystości rodzinne do 150 osób. Tyle samo będa mogły mieć zgromadzenia publiczne. 

Od jutra czynne będą baseny, sauny, siłownie, salony masażu, tatuażu i parki rozrywki. 

W basenach z jednego pasa będą mogły korzystać najwyżej cztery osoby. W solariach będzie mogło przebywać tylu klientów ile jest kabina w parkach rozrywki co 50 metrów będzie umieszczony dezynfektor do rąk.  

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »