Nowe zasady pracy salonów piercingu chronią klienta i pracującego
Zdalnie umawiane wizyty, mycie stanowisk po każdym kliencie i apel o niewykonywanie zabiegów w okolicach ust i nosa - to niektóre z wytycznych jakie dla salonów piercingu przygotowało Ministerstwo Rozwoju. Salony od jutra wznawiają pracę.
Autorzy wytycznych zachęcają, aby wizyty w salonach piercingu umawiać zdalnie. W oknie wejściowym, na internetowej stronie gabinetu, w mediach społecznościowych i w aplikacjach mobilnych należy umieścić komunikat o maksymalnej liczbie klientów, mogących jednocześnie przebywać w salonie oraz przyjętych środkach ochrony i procedurach. W pomieszczeniach mogą przebywać wyłącznie umówione osoby. Rekomendowane jest zrezygnowanie z poczekalni takie zorganizowanie przechowywania odzieży klientów, aby ta się ze sobą nie stykała.
Stanowiska dla klientów musi oddzielać co najmniej 2 metrowa przerwa, a jeśli nie jest ona możliwa - MR rekomenduje zainstalowanie ekranów ochronnych z materiałów nieprzepuszczających powietrza. Ich minimalny wymiar to 2 m x 1,5 m. Należy zrezygnować z serwowania klientom kawy i herbaty a jedynie oferować wodę w opakowaniach jednorazowych lub w kubkach jednorazowych z dystrybutora. Z przestrzeni wspólnych należy usunąć wszelkie zbędne przedmioty, tj. sztuczne kwiaty, lampy, świece, zwisające kotary i inne dekoracje oraz ulotki, foldery, magazyny i inne materiały reklamowe.
W gabinecie może przebywać tylko tylu klientów, ile jest stanowisk do ich obsługi. Należy zachować 2-metrową odległość między osobami. Dystans ten można zmniejszyć tylko podczas realizowania usługi. W trakcie zabiegu można dotykać wyłącznie przedmiotów niezbędnych do zabiegu i nie używać telefonów komórkowych. Jeśli jest to możliwe - nie angażować w bezpośredni kontakt z klientem osób powyżej 60 roku życia. oraz przewlekle chorych. Należy do minimum ograniczyć rozmowy pomiędzy personelem a klientami i czas spędzany przez klientów w salonie.
Resort rozwoju zaleca rozważenie czasowej rezygnacji z usług piercingu w okolicy ust i nosa. Należy unikać dotykania twarzy, w szczególności oczu, ust i nosa, a jeśli to się stanie, trzeba zdezynfekować dłonie. Klienci - o ile wykonywany zabieg na to pozwala - muszą nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę oraz rękawice ochronne. W trakcie wykonywania usługi nie mogą używać telefonów komórkowych. Muszą wstrzymać się z wizytą w salonie piercingu jeśli zaobserwują u siebie objawy wskazujące na chorobę zakaźną, mają kontakt z osobą podejrzana o zakażenie, chorą, zakażoną, izolowaną lub przechodzącą kwarantannę.
Salony piercingu zostały zobowiązane zapisywać dane klienta - jego imię, nazwisko oraz dane kontaktowe - aby w przypadku konieczności móc powiadomić go o potencjalnym kontakcie z osobą zakażoną. Należy poinformować też klienta, że jego dane mogą być przekazane pracownikom sanepidu.
Po każdym kliencie pracownicy salonów będą musieli dezynfekować stanowiska pracy, leżanki i fotele. Po zakończeniu każdej usługi, co najmniej 2-3 razy w ciągu dnia, mają być myte powierzchnie dotykowe.
Nowe zasady działania salonów piercingu zostały opracowane przez ministerstwo rozwoju we współpracy ze stowarzyszeniem Professional Piercers Poland.
RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI
W niedzielę, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach.
Od poniedziałku, 4 maja do niedzieli 17 maja trwał II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele (na razie co 10., straty miliard zł miesięcznie), hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii (otwartych jest coraz więcej, ale wciąż nie wszystkie), wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie. (ponad dwa tygodnie od otwarcia centra handlowe świecą pustkami).
Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich.
Od poniedziałku (18 maja) do piątku 29 maja trwał III etap odmrażania. Pracę wznowiły wyczekiwane przez wielu salony fryzjerskie i kosmetyczne. Można pójść do baru, restauracji i kawiarni, usiąść w środku lokalu albo w ogródku - wszystko to zachowując wyjątkowe środki bezpieczeństwa.
Została wznowiona działalność kin plenerowych, ruszyły prace na planach filmowych, próby w teatrach, nagrania fonograficzne i audiowizualne. Na uczelniach można prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatniego roku i indywidualne - na uczelniach artystycznych. Wróciły też zajęcia kształcenia doktorantów i zajęć organizowane np. w laboratoriach i centrach symulacji medycznej.
Został zwiększony limit osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba/10 m kw.). Dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opiekuna.
Od poniedziałku zostały otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby i 4 trenerów) i wolno uprawiać sport na otwartej przestrzeni, (max. 14 osób i 2 trenerów). W obiektach zamkniętych, w zależności od powierzchni, może ćwiczyć od 12 do 32 osób.
Od 25 maja możliwe jest prowadzenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych w klasach 1-3 szkół podstawowych.
Od 30 maja obowiązuje czwarty i ostatni etap odmrażania gospodarki. O ile będzie możliwy 2-metrowy dystans między osobami, na ulicy nie trzeba będzie nosić maseczek. Będą one obowiązywały w środkach transportu, kościołach, sklepach i urzędach. W maseczkach trzeba będzie odwiedzać kina, teatry, salonu masażu, tatuażu i kluby fitness.
Od soboty, 6 czerwca wolno będzie organizować wesela i uroczystości rodzinne do 150 osób. Tyle samo będą mogły mieć zgromadzenia publiczne.
Należy uważać, aby podczas wesel przy jednym stoliku usiadły osoby z jednej rodziny albo razem mieszkające. Kelner będzie mógł obsłużyć najwyżej 15 osób, nie będzie też samoobsługi przy bufetach i stołach z ciastami.
W sobotę ruszą też baseny, termy, sauny, siłownie, salony masażu, tatuażu, piercingu i parki rozrywki.
W basenach z jednego pasa będą mogły korzystać najwyżej cztery osoby. W solariach będzie mogło przebywać tylu klientów ile jest kabina w parkach rozrywki co 50 metrów będzie umieszczony dezynfektor do rąk. A z saun będą mogły korzystać jednorazowo najwyżej dwie osoby.
ew