Od soboty spacery i wesela bez maseczek
Od soboty, 30 maja, rozpoczyna się w Polsce czwarty, ostatni etap odmrażania gospodarki. Bez maseczki będzie można wyjść na ulicę, zorganizować wesele na 150 osób i zrobić zakupy nie zwracając uwagi na limit klientów w sklepie. Tydzień później będzie można pójść na basen i do teatru.
Od soboty - o ile będzie możliwe zachowanie 2 metrowego odstępu od innych - w otwartej przestrzeni nie trzeba będzie zasłaniać nosa i ust. Bez maseczki można będzie spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu. Nie trzeba jej mieć założonej po zajęciu miejsca w barze i restauracji a także w pracy, o ile zachowana jest odległość między osobami. W punktach gastronomicznych obowiązuje zachowanie odległości a goście przed zajęciem stolika muszą mieć założone maseczki.
Maseczki będą też konieczne w sklepach, kościołach, urzędach i środkach transportu. Trzeba je będzie nosić w kinach, teatrach, salonach masażu i tatuażu. W sklepach wciąż obowiązywać będzie dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek ale - podobnie jak na targowiskach - zniesiono limity kupujących.
Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, niepełnosprawni i osoby, które zasłaniają usta i nos.
Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Od soboty nie będą obowiązywać dotychczasowe ograniczenia dotyczące liczby wiernych. W uroczystościach pogrzebowych zniesiono limit 50 uczestników.
Od najbliższej soboty można organizować wesela i uroczystości rodzinne, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek. Usta i nos będą musieli wciąż zasłaniać biorący udział w zgromadzeniach, w których - podobnie jak w weselach - może uczestniczyć do 150 osób. Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom.
Tydzień później, od 6 czerwca, prace wznowią kina, teatry, opery i sceny baletowe. Zaczną działać, również w hotelach, baseny, sauny, siłownie, kluby masażu i fitness. Wszędzie tam obowiązywać będa określone zasady sanitarne, których szczegóły wciąż są opracowywane przez resort rozwoju, Sanepid i przedstawicieli poszczególnych branż.
“Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi" - przestrzega resort rozwoju.
RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI
I etap
W niedziele, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach.
II etap
Od poniedziałku, 4 maja do niedzieli 17 maja trwał II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele (na razie co 10., straty miliard zł miesięcznie), hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii (otwartych jest coraz więcej, ale wciąż nie wszystkie), wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie. (ponad dwa tygodnie od otwarcia centra handlowe świecą pustkami).
Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich.
III etap
Od poniedziałku (18 maja) do piątku 29 maja trwać będzie III etap odmrażania. Pracę wznowiły wyczekiwane przez wielu salony fryzjerskie i kosmetyczne. Można pójść do baru, restauracji i kawiarni, usiąść w środku lokalu albo w ogródku - wszystko to zachowując wyjątkowe środki bezpieczeństwa.
Została wznowiona działalność kin plenerowych, ruszyły prace na planach filmowych, próby w teatrach, nagrania fonograficzne i audiowizualne. Na uczelniach można prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatniego roku i indywidualne - na uczelniach artystycznych. Wróciły też zajęcia kształcenia doktorantów i zajęć organizowane np. w laboratoriach i centrach symulacji medycznej.
Został zwiększony limit osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba/10m2). Dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opiekuna.
Od poniedziałku zostały otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby i 4 trenerów) i wolno uprawiać sport na otwartej przestrzeni, (max. 14 osób i 2 trenerów). W obiektach zamkniętych, w zależności od powierzchni, może ćwiczyć od 12 do 32 osób.
Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych w klasach 1-3 szkół podstawowych,
IV etap
W soboty, 30 maja, rozpocznie się czwarty i ostatni etap odmrażania gospodarki. O ile będzie możliwy 2-metrowy dystans między osobami, na ulicy nie trzeba będzie nosić maseczek. Będą one obowiązywały w środkach transportu, kościołach, sklepach i urzędach. W maseczkach trzeba będzie odwiedzać kina, teatry, salony masażu, tatuażu i kluby fitness.
Od 30 maja wolno będzie organizować wesela i uroczystości rodzinne do 150 osób. Tyle samo będą mogły mieć zgromadzenia publiczne.
Od 6 czerwca czynne będą baseny, sauny, siłownie, salony masażu, tatuażu i parki rozrywki.
ew