Wielkie odmrażanie polskiej gospodarki

Wracają marsze Mendelssohna

Rządowi eksperci, członkowie zespołu zarządzania kryzysowego, kończą opracowywanie zasad, jakie będą obowiązywać podczas wesel. Razem z weselami zapaść ma decyzja dotycząca noszenia maseczek.

Luzowań dotyczących organizacji ślubów i wesel jest coraz więcej. Od 17 maja na jednego uczestnika mszy musi przypadać 10 m kw., a nie 15, jak wcześniej. Od ponad tygodnia można iść do fryzjera i do restauracji. Lokale działają jednak w reżimie sanitarnym. Od ich otwarcia, uzależniał przed dwoma tygodniami Łukasz Szumowski pozwolenie na organizowanie wesel - Pozwólmy ruszyć sektorowi gastronomicznemu zanim powiemy, że będzie można zrobić duże imprezy jakimi są wesela, spotkania integracyjne czy inne wydarzenia w lokalach - mówił minister zdrowia. 

Resort zdrowia kilkakrotnie zaznaczał, że jedną z wytycznych będzie możliwość zorganizowania wesel do 50 osób. 

Reklama

- Ministerstwo Zdrowia w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki zarekomendowało zgodę na organizację wesel do 50 uczestników - przekazał w piątek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dodał, że trwają prace nad opracowaniem wytycznych sanitarnych, które koordynują resort rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny.

Jednak przedstawiciele branży przypuszczają, że norma ta nie będzie przestrzegana. Przypominają o zdjęciu premiera Mateusza Morawieckiego siedzącego w restauracji przy jednym stoliku z jej właścicielem, na co nie pozwalają wytyczne resortu rozwoju. Uzasadniając zachowanie premier powiedział, że "to są jedynie zalecenia, a nie zasady". - Taki argument pozwoli na organizację liczniejszych wesel - twierdzą organizatorzy bankietów. 

Na swoim najbliższym posiedzeniu zespół zarządzania kryzysowego zdecyduje też o noszeniu maseczek. 

Podobno eksperci posłuchali zaleceń epidemiologów i zdecydowali, że będą one obowiązywać tylko w środkach transportu i pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w sklepach. Epidemiolodzy od dawna zachęcają, aby nie nosić ich na ulicy. Z luzowania miałyby zostać wykluczone regiony o największym odsetku zachorowań.  (ew)

RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI

I etap

W niedziele, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach.  

II etap

Od poniedziałku, 4 maja do niedzieli 17 maja trwał II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele (na razie co 10., straty miliard zł miesięcznie), hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii (otwartych jest coraz więcej, ale wciąż nie wszystkie), wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie. (ponad dwa tygodnie od otwarcia centra handlowe świecą pustkami). 

Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich.  

III etap

Od poniedziałku (18 maja) ruszył III etap odmrażania. Pracę wznowiły wyczekiwane przez wielu salony fryzjerskie i kosmetyczne. Można pójść do baru, restauracji i kawiarni, usiąść w środku lokalu albo w ogródku - wszystko to zachowując wyjątkowe środki bezpieczeństwa.

Została wznowiona działalność kin plenerowych, ruszyły prace na planach filmowych, próby w teatrach, nagrania fonograficzne i audiowizualne. Na uczelniach można prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatniego roku i indywidualne - na uczelniach artystycznych. Wróciły też zajęcia kształcenia doktorantów i zajęć organizowane np. w laboratoriach i centrach symulacji medycznej.

Został zwiększony limit osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba/10m2). Dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opiekuna. 

Od poniedziałku zostały otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby i 4 trenerów) i wolno uprawiać sport na otwartej przestrzeni, (max. 14 osób i 2 trenerów). W obiektach zamkniętych, w zależności od powierzchni, może ćwiczyć od 12 do 32 osób.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych w klasach 1-3 szkół podstawowych,   

IV etap

Na początku czerwca, prawdopodobnie 1.06 rozpocznie się czwarty i ostatni etap odmrażania. Obejmie otwarcie kin, teatrów, siłowni, basenów, salonów masażu i klubów fitnessu. Będzie można zorganizować ślub i wesele i odwiedzić park rozrywki. Prawdopodobnie obowiązek noszenia maseczek będzie dotyczył tylko pomieszczeń zamkniętych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »