Wolni od długów

Trafiłeś na nieuczciwego kontrahenta, który cię oszukał? Zgłoś to policji!

Ilona, bohaterka kolejnego odcinka programu Polsatu "Wolni od długów" prowadziła własny biznes. Niestety - została oszukana i musi teraz spłacać ogromy dług, przez który nie może normalnie funkcjonować. Co zrobić, gdy trafisz na nieuczciwego kontrahenta - radzi ekspert programu Fryderyk Karzełek.

Zdarza się, że kontrahent, który wydał towar lub wykonał usługę, nie otrzymuje za nie zapłaty. Bywa i tak, że osoba prywatna, czyli konsument, kupuje coś w internecie, płacąc umówioną cenę, jednak nie otrzymuje zamówionego towaru lub otrzymuje przesyłkę bez zawartości. Są wreszcie i sytuacje wyłudzania pieniędzy od osób starszych, które przez policję są nazywane wyłudzeniami "na wnuczka". Wyłudzenie towaru lub usługi nie należy do rzadkości. Podobnie jak wyłudzenie pieniędzy.

Jako wyłudzenie traktuje się:

- doprowadzenie innej osoby - człowieka albo instytucji takiej jak bank - do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, na przykład pieniędzmi.

Reklama

- wprowadzenie w błąd - polega na tym, że przedstawiony jest nieprawdziwy obraz rzeczywistości,

- wyzyskanie błędu pokrzywdzonego - polega na wykorzystaniu błędu pokrzywdzonego, który ma mylne postrzeganie rzeczywistości,

- wyzyskanie niezdolności pokrzywdzonego do należytego pojmowania przedsiębranego działania - polega na wykorzystaniu sytuacji, w której pokrzywdzony nie jest w stanie zrozumieć własnego działania ze względu na różne przyczyny.

Wyłudzenie to przestępstwo uwzględnione w kodeksie karnym, podlegające karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Czy warto zgłosić popełnienie przestępstwa? Tak. Przynajmniej z trzech powodów.

Po pierwsze, bez zgłoszenia nie ma możliwości zatrzymania przestępcy przez policję. Natomiast zgłoszenie daje szansę na uchronienie siebie i innych przed kolejnymi wyłudzeniami tego samego oszusta. Po drugie, zgłoszenie i doprowadzenie do zatrzymania oszusta daje szansę na odzyskanie swoich pieniędzy lub towaru. Po trzecie, nie zgłaszając tego, że zostałeś oszukany, rozzuchwalasz oszusta i umacniasz w nim poczucie bezkarności.

Przestępstwo oszustwa można zgłosić:

- w dowolnej jednostce policji (nawet w innym miejscu, niż popełniono przestępstwo),

- w prokuraturze.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa można złożyć: osobiście w jednostce policji lub prokuratury, pisemnie - listownie, e-mailem, można to uczynić także anonimowo.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Pamiętaj, że oszustwo trzeba zgłosić najwcześniej, jak się, najlepiej od razu. Im szybciej powiadomisz policję lub prokuraturę, tym większa jest szansa na zatrzymanie oszusta i odzyskanie pieniędzy.

Polsat News
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »