XIV Europejski Kongres Gospodarczy

Geopolityka kształtuje gospodarkę. Kluczowa niezależność od Rosji

Wskutek napaści Rosji na Ukrainę geopolityka odcisnęła swoje decydujące piętno na najważniejszych strategicznych decyzjach politycznych i gospodarczych wszystkich państw Zachodu. Inauguracyjna debata Europejskiego Kongresu Gospodarczego poświęcona była odpowiedzi na pytania - czego potrzebuje teraz Ukraina i czego potrzebuje Europa.

- Jeszcze niedawno nie wyobrażaliśmy sobie tego. Teraz geopolityka kształtuje gospodarkę - powiedział Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE oraz były premier RP.

Odbudowa Ukrainy we współpracy z UE

W wojnie z Rosją niemal cały Zachód wsparł Ukrainę, ale wciąż powstają pytania, czy w wystarczającym stopniu. Czego w takim razie potrzebuje, Ukraina, jakie są ją strategiczne decyzje?

- Zwycięstwo, odbudowa, wejście do Unii Europejskiej - powiedziała uczestnicząca w debacie inauguracyjnej zdalnie Olha Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

Dodała, że powojenna odbudowa Ukrainy powinna przebiegać w warunkach integracji z Unia Europejską, zniesienia ceł i liberalizacji handlu. Ukraina szacuje zniszczenia dokonane przez rosyjskie wojska na ok. 500 mld euro. 

Reklama

Decyzje polityczne już zapadły i po zakończeniu wojny Ukraina wejdzie najprawdopodobniej na szybką ścieżkę integracji z Unią. Ten proces będzie jednak dla Unii największym strategicznym wyzwaniem na najbliższe lata.

Konieczne uniezależnienie się od surowców z Rosji

Kolejne strategiczne wyzwania dla Unii przybliżył Mikuláš Dzurinda, prezydent Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martensa, a wcześniej przez wiele lat premier Słowacji. Jego zdaniem to budowa silniejszej integracji i zjednoczenia Unii, w tym stworzenie w ramach Wspólnoty, a równocześnie w ramach NATO własnych sił zbrojnych oraz uniezależnienie Europy od rosyjskich surowców.

- Nasza wewnętrzna jedność w Europie jest strategicznie ważna. Pierwsza powinna zapaść decyzja o tym, żeby w Europie zapewnić odpowiednie mechanizmy odstraszania, a więc o stworzeniu własnych sił zbrojnych Unii w ramach NATO. To my powinniśmy być w stanie chronić wschodnią flankę NATO. Druga strategiczną decyzją jest uniezależnienie od surowców z Rosji. Czas się obudzić - powiedział Mikuláš Dzurinda.

- Po raz pierwszy obywatele Słowacji tak naprawdę teraz zrozumieli, co to znaczy być członkiem NATO. Musimy zadbać o to, żeby nasi obywatele dobrze to zrozumieli, żeby wojnę wygrać i utrzymać gotowość wszystkich do obrony - dodał. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Kluczowa jedność Zachodu

Nawet politycy, których można było niedawno określić zagorzałymi eurosceptykami i antyokcydentalistami po wybuchu wojny zmieniają narrację i to o 180 stopni.  

- Tylko razem możemy obronić się przed agresją rosyjską. Ona jest skierowana nie tylko przeciwko Ukrainie, ale przeciwko modelowi cywilizacyjnemu Zachodu - powiedział Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej.

Greg Hands, minister stanu ds. przedsiębiorczości, energii i przemysłu Wielkiej Brytanii dodał, że brexit niewiele zmienił jeśli chodzi o zaangażowanie Wielkiej Brytanii w Europie i w Europie Wschodniej. Utrzymanie spójności Zachodu staje się strategiczną wartością, którą dopiero teraz politycy zaczynają w pełni rozumieć.

Jacek Ramotowski

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »