XIV Europejski Kongres Gospodarczy

Ruszył Europejski Kongres Gospodarczy. Pracodawcy RP apelują o ratunek dla firm

W ocenie prezesa Pracodawców RP, Rafała Baniaka w chwili obecnej mamy najgłębszy kryzys w przedsiębiorstwach od 20 lat, nie licząc pandemii. Bez silnych przedsiębiorstw nie ma silnej gospodarki, od której zależy stabilność państwa, zdolność do poniesienia wydatków militarnych i pozycja na arenie międzynarodowej.

Najgłębszy kryzys  od 20 lat

Dziś w Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy, największe tego typu wydarzenie tej wiosny. Podczas trzech dni eksperci z całej Europy będą omawiać najważniejsze zagadnienia dotyczące polskiej gospodarki i przyszłości europejskiej.

Na Kongresie nie mogło zabraknąć przedstawicieli Pracodawców RP. Eksperci organizacji wezmą udział w czterech sesjach poświęconych zagadnieniom związanym z finansami, gospodarką, rynkiem nieruchomości i franczyzy.

Zerwane łańcuchy dostaw, niepewność dostawców i odbiorców, kompletnie zburzone warunki cenowe, niepewność marż i wolumenów - to powód wstrzymania aktywności w większości polskich firm, które według ekspertów może przerodzić się w załamanie gospodarki i pierwszą długotrwałą recesję już w 2023 roku - Skutki recesji w takim otoczeniu geopolitycznym mogą być dramatyczne - mówi Rafał Baniak.

Według eksperta wiele firm w Polsce zostało bezpośrednio dotkniętych wojną, a co za tym idzie sankcjami, jak np. branża transportowa i potrzebują one wsparcia finansowego. Idealnym źródłem finansowania w tej sytuacji byłyby środki unijne, pochodzące nie tylko z Krajowego Planu Odbudowy, ale również z dedykowanego programu wsparcia polskiej gospodarki.

- Jako receptę postulujemy deregulację, która ma zdjąć z przedsiębiorstw ciężary administracyjne i biurokratyczne i pozwolić im skupić się przede wszystkim na biznesie. W tej chwili zagrożenie dla konkurencyjności jest większe niż w pandemii, ponieważ pandemia równo uderzyła wszystkie kraje, a wojna mocniej uderza w Polskę niż np. we Francję czy USA - dodaje prezes zarządu Pracodawców RP, Rafał Baniak.

Reklama

Trzy scenariusze wojny w Ukrainie

Baniak mówi również o trzech scenariuszach wojny w Ukrainie. Według niego scenariusz optymistyczny to szybkie zakończenie wojny, wielkoskalowa odbudowa Ukrainy za zagraniczne środki z nowego planu Marshalla. - W takim scenariuszu Polska ma szansę wykorzystać swoje dotychczasowe sukcesy na polu solidarnościowym, jako koordynator pomocy międzynarodowej - mówi ekspert.

W wariancie pesymistycznym następuje trwała okupacja rosyjska Ukrainy. Ukraińskie przedsiębiorstwa stają przed wyborem: albo bankructwo, albo zmiana rezydencji. Wtedy Polska powinna być gotowa, z powodów solidarnościowych i ekonomicznych, zapewnić "dach nad głową" ukraińskim firmom w masowej skali. Jeśli te firmy przetrwają w Polsce, będą mogły być dźwigarem odbudowy Ukrainy po odzyskaniu niepodległości.

Według prezesa Pracodawców w scenariuszu status quo grozi nam utrzymanie długotrwałego konfliktu bez przełomu. Wtedy nastąpi wzrost liczby uchodźców i ich trwałe osiedlenie się w Polsce, dla których stanie się ona nowym domem. Dla Polski wyzwaniem będzie zapewnienie uchodźcom mieszkań, opieki zdrowotnej, edukacji i pracy.

Budżet może ucierpieć?

- Taka sytuacja będzie wymagać dochodów budżetu związanych z aktywnością nowych mieszkańców Polski. Swoboda prowadzenia biznesu zamiast zmagania się z biurokracją i przepisami będą warunkiem koniecznym, by miliony ludzi nie stały się ciężarem dla systemu opieki socjalnej i zdrowotnej - mówi Baniak.

Ważne pytania podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Podczas wydarzenia eksperci Pracodawców RP wezmą udział w czterech panelach związanych z finansami, gospodarką, rynkiem nieruchomości i franczyzy. Prezes zarządu Pracodawców RP weźmie udział w panelu poświęconym skutkom gospodarczym agresji Rosji na Ukrainę - "Gospodarka a wojna na Wschodzie", 25 kwietnia 2022 r. o godz. 16.30. Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, będzie uczestniczył w dyskusji dotyczącej Euro - "Euro - atuty i obawy", która odbędzie się 25 kwietnia o godz. 16.30. "Rynek nieruchomości komercyjnych" to tytuł panelu, w którym weźmie udział Piotr Kamiński, wiceprezes zarządu Pracodawców RP - debata odbędzie się 27 kwietnia o godz. 9.30.

Ostatnia sesja z udziałem członka zarządu Pracodawców RP, adwokata Jacka Cieplaka poświęcona zagadnieniom związanym z nieuregulowanym rynkiem franczyzy w polskiej gospodarce, przewidziana jest na 27 kwietnia o godz. 11.30.  

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego na uroczystej gali o godz. 20.30 wręczone zostaną specjalne nagrody Pracodawców RP "Wektory Serca". Jest to wyróżnienie dla polskich przedsiębiorców, którzy po wybuchu wojny w Ukrainie zaangażowali się w natychmiastową pomoc dla obywateli ukraińskich przybywających do Polski oraz pozostających w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Czytaj również: Turcja zorganizuje Rosjanom wakacje. Nawet 3 mln turystów w 2022 roku


Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: EKG | Europejski Kongres Gospodarczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »