Tanieją mieszkania z drugiej ręki?
Z najnowszych danych NBP wynika, że ceny transakcyjne mieszkań z rynku wtórnego spadają. Zgoła odmienna sytuacja ma się na rynku pierwotnym, na którym nastąpił wzrost cen i panuje duży optymizm, zwłaszcza w obliczu rządowego programu mieszkaniowego i Bezpiecznego Kredytu 2%, który czeka na podpis prezydenta.
Z danych NBP wynika, że w pierwszym kwartale ceny transakcyjne nowych mieszkań wzrosły w poszczególnych miastach nawet o kilka procent względem poprzedniego kwartału. We Wrocławiu odnotowano wzrost cen na poziomie aż 6,3 proc., w Poznaniu - 2,8 proc., w Krakowie - 2,3 proc., w Gdańsku - 1,6 proc. czy w Warszawie - 0,2 proc. Choć na przykład w Łodzi odnotowano spadek cen - -0,8 proc.
Biorąc pod uwagę zmiany cen transakcyjnych mieszkań z rynku wtórnego, to największy spadek odnotowano w Poznaniu - -5 proc., Gdańsku - -2,9 proc., Krakowie - -1,9 proc., we Wrocławiu - -1,3 proc. i Warszawie - -0,9 proc. Używane mieszkania w Łodzi jednak zdrożały o 3,1 proc.
Do lepszej sytuacji na rynku pierwotnym przyczynia się m.in. wyhamowanie stóp procentowych oraz wzrost zdolności kredytowej. W miniony piątek Sejm przyjął także nowy program mieszkaniowy, w którego skład wchodzi Bezpieczny Kredyt 2%. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
Artykuł sponsorowany