Reklama

Amber Gold - koniec złotych zysków

RMF24: Spółka Amber Gold działała jak w raju podatkowym

Spółka Amber Gold przez ponad rok nie figurowała w systemie podatkowym przez błąd jednej z urzędniczek - reporterzy RMF FM ujawniają wyniki kontroli resortu finansów w I Urzędzie Skarbowym w Gdańsku. Jak nieoficjalnie dowiedzieli się nasi dziennikarze, kontrolerzy wykazali, że jedna z pracownic urzędu nie umieściła spółki w systemie komputerowym POLTAX, używanym przez urzędy skarbowe w Polsce. Przez to urzędnicy nie mieli szans zauważyć, że Marcin P. nie składa deklaracji podatkowych.

W raporcie z kontroli ministerstwa wymieniona jest starsza referent w referacie identyfikacji i rejestracji podatkowej Maja Ś.

Reklama

Według informacji z kontroli, Marcin P. przeniósł dokumenty Amber Gold do I Urzędu Skarbowego w Gdańsku w listopadzie 2009 roku. Według prawa, obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych spółki powinien zostać zarejestrowany najpóźniej w marcu 2010 - w systemie jednak taka informacja pojawiła się dopiero po 20 kwietnia zeszłego roku, czyli 16 miesięcy później. Dlatego pierwsze wezwanie do złożenia sprawozdania CIT-8 Amber Gold otrzymało pod koniec października 2011 roku.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku jednego z głównych udziałowców spółki - firmy Amber Gold Invest. Kontrolerzy wykazali, że firma była poza systemem POLTAX aż 23 miesiące. Wśród osób odpowiedzialnych za to raport również wymienia urzędniczkę Maję Ś.

Powstaje pytanie, czy starsza referent pomyliła się, nie umieszczając spółki w systemie, czy też było to celowe działanie. To pewnie będzie przedmiotem badań prokuratorów.

Roman Osica, Edyta Bieńczak

Słuchaj Faktów RMF.FM

Dowiedz się więcej na temat: w polsce | Amber Gold | RMF24 | Gold | raj podatkowy | działanie | amber | piramida finansowa
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »