Reklama

Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Francusko-niemiecki plan może oddalić Polskę od strefy euro

Najbliższe dni będą decydujące dla kształtu i przyszłości Unii Europejskiej. Jeszcze przed szczytem UE zaplanowanym na 8 i 9 grudnia Francja i Niemcy mają przedstawić plan wzmocnienia gospodarczego w strefie euro. Propozycje, o których mówi się w kuluarach, oddalają Polskę od eurolandu.

Z przecieków wynika, że Paryż i Berlin chcą zawrzeć z kilkoma krajami eurolandu nowy pakt stabilności, ustalający surowe reguły budżetowe. Francja i Niemcy chcą dominować i umawiać się między sobą, nie oglądając się także na Komisję Europejską, która jest gwarantem wspólnotowego rozwiązywania problemów.

Reklama

Gdyby doszło do zawarcia takiej umowy, Polsce byłoby trudniej spełnić nowe warunki. Na długie lata nasz kraj zostałby wykluczony ze ścisłego grona, w którym zapadałyby decyzje. Polska prezydencja jest wyraźnie bezsilna wobec francusko-niemieckiej ofensywy.

Katarzyna Szymańska-Borginon

Czytaj raport specjalny Biznes INTERIA.PL "Świat utknął w kryzysie finansowym"

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »