Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Polska obecnie będzie się czołgać!

Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej. Te najgorsze dwa kwartały to właśnie poprzedni i ten. I będziemy się tak powoli czołgać w górę, ale czołgać, nie pędzić - dodał członek RPP.

Winiecki pytany w radiu TOK FM czy należy zatrzymać się w integracji na unii celnej i nie wchodzić do strefy euro, odpowiedział: "Tak. Uważam, że strefa euro w takim kształcie, w jakim została stworzona, ma więcej minusów niż plusów".

- Strefa euro w takim kształcie, w jakim została stworzona, ma więcej minusów niż plusów - uważa prof. Winiecki.

"Jak do tej pory dawaliśmy sobie radę całkiem nieźle. Nasz eksport w ogóle, w tym eksport do krajów strefy euro rósł szybko. Nie widzę w tej chwili powodu, żeby proporcje miały się zmienić. Absolutne tempo tak, bo Europa rozwija się coraz wolniej i zmierza w kierunku stagnacji, która najpóźniej się pojawi w przyszłej dekadzie" - ocenia Winiecki.

Reklama

Winiecki pytany w radiu TOK FM, czy widzi przestrzeń do obniżek stóp NBP, odpowiedział: "ja nie widzę".

Członek RPP dodał, że zapowiedziany we wtorek przez premiera Donalda Tuska brak obniżki stawki VAT do poziomu 22 proc. od 2014 roku będzie miał marginalny wpływ na inflację.

"Z punktu widzenia gospodarki, która się rozwija w tak wolnym tempie, to zmiana podatku VAT o 1 pkt. proc. nie jest w stanie wpłynąć na inflację bardziej niż marginalnie. Uważam, że są to przesadne obawy. (...) Nie mówię, że nie należy tego brać pod uwagę. Przedstawiam tylko własną opinię. Uważam, że z punktu widzenia stanu gospodarki i oczekiwanej przeze mnie dynamiki (...) wpłynie to w marginalnym stopniu (na inflację - PAP)" - powiedział Winiecki.

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek na konferencji, że obniżka stawki VAT od 2014 roku mogłaby mieć miejsce w przypadku "radykalnej" poprawy sytuacji gospodarczej w drugiej połowie bieżącego roku, co jest mało prawdopodobne.

"Te najgorsze dwa kwartały to właśnie poprzedni i ten. I będziemy się tak powoli czołgać w górę, ale czołgać, nie pędzić" - dodał członek RPP.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »