Gwarancje BGK dla firm

De minimis w praktyce: Jak działa gwarancja BGK w czasach pandemii?

Firmy, które w dobie pandemii walczą o zachowanie płynności finansowej, a mają utrudniony dostęp do finansowania, mogą zabezpieczyć kredyt gwarancją de minimis. Dzięki temu ich szanse na pozyskanie niezbędnych pieniędzy na cele obrotowe lub inwestycyjne rosną.

Program de minimis funkcjonuje od 2013 r. Jego podstawowym zadaniem od samego początku była poprawa dostępności do finansowania w sektorze mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Gwarancja, czyli zabezpieczenie

Czym jest gwarancja de minimis BGK? To zabezpieczenie kredytu obrotowego lub inwestycyjnego na wypadek, gdyby przedsiębiorca nie spłacił swojego zobowiązania w terminie określonym w umowie kredytu.

W praktyce oznacza to, że gwarancja daje instytucji udzielającej finansowania pewność, że kredyt zostanie spłacony w części zabezpieczonej gwarancją. Jeśli firma nie będzie regulować swojego zobowiązania z własnych środków, to spłaty dokona udzielający gwarancji, czyli gwarant (w tym przypadku BGK). Ryzyko, które ponosi instytucja kredytująca ze względu na zabezpieczenie BGK jest dużo mniejsze, a to skutkuje tym, że jest ona bardziej skłonna udzielać finansowania. Dzięki temu firmy w Polsce zyskują dostęp do kredytu bankowego w sytuacji, gdy działają na rynku krótko, nie posiadają wymaganych zabezpieczeń. Gwarancja pozwala im również pozyskiwać finansowanie na lepszych warunkach, tj. taniej lub na dłuższy okres.

Reklama

Bez zbędnych formalności

Cały proces przyznawania gwarancji został oparty na relacji przedsiębiorca - bank kredytujący. To bank przyjmuje wniosek o udzielenie gwarancji BGK (obecnie to 18 podmiotów), ocenia zdolność kredytową wnioskującego i podejmuje decyzję o finansowaniu. Przygotowuje wszystkie dokumenty finansowe, tak aby spełnić warunki udzielania gwarancji BGK. Przedsiębiorca nie składa żadnych dokumentów do BGK.

Gwarancje de minimis to jeden z elementów tarczy antykryzysowej i dlatego zyskały preferencyjne warunki. Podwyższono zakres gwarancji do 80 proc. (z 60 proc.) kredytu, a także wydłużono okres jej obowiązywania dla kredytów obrotowych z 27 do 39 miesięcy BGK nie pobiera prowizji za udzielenie gwarancji. Z preferencyjnych zasad mogą skorzystać firmy, które nie mają zaległości w ZUS i w urzędzie skarbowym lub nie miały ich na dzień 1 lutego 2020 r.

Gwarancja na czasy pandemii

Do dziś z gwarancji na zmienionych warunkach skorzystało ponad 40 tys. przedsiębiorców z sektora MŚP, najwięcej w województwach: mazowieckim (ponad 4 mld zł) oraz śląskim i wielkopolskim (po ok. 2,7 mld zł). Gwarancje de minimis objęły najwięcej przedsiębiorstw działających w sektorach: handlowym (6,4 mld zł), budowlanym (3,3 mld zł) oraz produkcyjnym (3 mld zł). Gwarancje na nowych warunkach zabezpieczyły już akcję kredytową przekraczającą 20 mld zł. Maksymalna kwota gwarancji wynosi 3,5 mln zł. 

Poza gwarancjami de minimis, przedsiębiorcy mogą skorzystać również z:

*gwarancji Biznesmax z dopłatą do oprocentowania,

*gwarancji COSME,

*gwarancji z Funduszu Gwarancji Rolnych z dopłatą do oprocentowania,

*gwarancji płynnościowej,

*gwarancji spłaty limitu faktoringowego.

Interia

Materiał powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gwarancje de minimis | firmy | kredyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »