Mieszkaniometr Interii

Stołeczne mieszkania wcale nie są najdroższe

Warszawa często bywa określana jako miasto z najdroższymi polskimi mieszkaniami. Eksperci RynekPierwotny.pl wyjaśniają w analizie przygotowanej dla Interii, dlaczego taka opinia na temat stolicy jest błędna.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Jeżeli zapytalibyśmy losową grupę osób o polskie miasto z najdroższym metrażem, to większość z nich prawdopodobnie wskazałaby Warszawę. Analitycy rynku nieruchomości wiedzą jednak, że pod względem przeciętnych cen mieszkań stolica wcale nie zajmuje pierwszego miejsca. Co więcej, w 2020 roku stołeczne miasto nawet nie zakwalifikowało się na podium w cenowym rankingu. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl na podstawie najnowszych danych GUS wyjaśniają, gdzie mieszkania są jeszcze droższe niż w Warszawie.

Reklama

Przez 10 lat cenowa czołówka nieco się zmieniła

Na "GUS-owskie" dane o cenach mieszkań z całej Polski musimy poczekać niemal do końca następnego roku, gdyż są to informacje pochodzące z aktów notarialnych. Transakcyjny charakter tych danych sprawia jednak, że wciąż mogą być one ciekawe. Na podstawie informacji udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali poniższą tabelę. Prezentuje ona powiaty i miasta na prawach powiatu, które w 2010 roku oraz 2020 roku cechowały się najwyższym medianowym poziomem cen 1 mkw. lokali mieszkalnych (zarówno nowych, jak i używanych). Przypomnijmy, że mediana cenowa to stawka, której nie osiąga połowa sprzedawanych lokali mieszkalnych.

Po porównaniu transakcyjnych danych z 2010 r. oraz 2020 r. widzimy, że przez 10 lat cenowa czołówka nieco się zmieniła. W minionym roku, Warszawa wypadła poza pierwszą trójkę najdroższych metrażowo lokalizacji. Ubiegłoroczna czołówka wyglądała następująco:

  •   Sopot - medianowa cena 1 mkw. lokali mieszkalnych na poziomie 12 029 zł   
  •   pow. tatrzański - 10 520 zł
  •   pow. kamieński - 9 775 zł
  •   Warszawa - 9 327 zł
  •   Świnoujście - 8 202 zł

Dane GUS sugerują, że w ostatnim czasie Sopot wyprzedził już znacząco powiat tatrzański. Nowością są także wysokie ceny lokali ze Świnoujścia oraz powiatu kamieńskiego (woj. zachodniopomorskie). Warto odnotować, że okolice Kamienia Pomorskiego jeszcze 10 lat temu nie należały do ścisłej cenowej czołówki - podobnie zresztą jak Świnoujście. W grupie piętnastu najdroższych mieszkaniowych lokalizacji z 2020 r. znajdziemy również cztery inne powiaty położone nad Bałtykiem (kołobrzeski, nowodworski, koszaliński oraz pucki). Duża liczba pomorskich rynków w czołówce świadczy o zainteresowaniu, jakie wzbudzają one wśród inwestorów. Osoby znające realia rynku lokali z Pomorza wiedzą, że pojawiają się na nim również inwestorzy zagraniczni. Jeżeli spojrzymy na tabelę, to pewną niespodzianką może wydawać się wysokie miejsce powiatu hajnowskiego w cenowym rankingu. Można przypuszczać, że wspomniana sytuacja ma związek ze sprzedażą tamtejszych kwater dla zamożnych inwestorów.

Warszawski rynek jest największym z drogich

Dane Głównego Urzędu Statystycznego, które pod lupę wzięli eksperci RynekPierwotny.pl potwierdzają, że w Polsce znajdziemy mieszkaniowe lokalizacje droższe od stolicy. Stołeczne miasto nie ma jednak sobie równych pod względem skali obrotu lokalami mieszkalnymi. Po sprawdzeniu dokładnych statystyk GUS okazuje się, że przez cały 2020 r. na terenie Warszawy sprzedano 21 691 nowych i używanych mieszkań o łącznej wartości 12,084 mld zł. Do ścisłej krajowej czołówki należały również takie miasta jak:

  •   Kraków - 11 576 sprzedanych lokali o łącznej wartości 4,953 mld zł
  •   Gdańsk - 8475 lokali/3,736 mld zł
  •   Łódź - 8049 lokali/2,195 mld zł
  •   Wrocław - 6762 lokale/2,604 mld zł

W porównaniu z podanymi wyżej wynikami, sopocki rynek mieszkaniowy jawi się jako bardzo mały. Przez cały 2020 r. sprzedano na nim bowiem tylko 455 mieszkań o wartości 0,337 mld zł. Trudno zresztą spodziewać się dużo większych wyników w przypadku miasta, które wprawdzie jest ekskluzywnym kurortem, ale liczy sobie jedynie 35 000 mieszkańców. W ramach porównania warto też wspomnieć, że miniony rok na terenie dwóch innych drogich metrażowo powiatów przyniósł sprzedaż wynoszącą odpowiednio 480 lokali (pow. kamieński) oraz 279 mieszkań (pow. tatrzański). 

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

***

RynekPierwotny.pl - największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 12 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego "M". Serwis zawiera oferty: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »