Reklama

Pomoc po pandemii: EBI i Pekao z nowym finansowaniem dla MŚP

Pekao Leasing otrzymał pożyczkę na finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw po wyniszczającej pandemii. Suma jest niebagatelna, wynosi aż 132 mln euro. Teraz te pieniądze będzie można przeznaczyć na inwestycje. Największe szanse mają firmy, których projekty obejmują działania na rzecz klimatu lub wspierają równości płci i przedsiębiorczość kobiet.

Miliony dla małych i średnich przedsiębiorstw

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał Pekao Leasing pożyczkę w wysokości 132 mln euro na finansowanie MŚP, spółek o średniej kapitalizacji zatrudniających do 3 tys. pracowników i podmiotów sektora publicznego w Polsce. Zabezpieczenie finansowania gwarantuje umowa podpisana przez Bank Pekao S.A. i EBI. To już ósma z kolei tego typu umowa kontraktowa zawarta pomiędzy tymi podmiotami. Współpraca zaczęła się w 2005 r., a wartość zawartych dotychczas umów kredytowych przekroczyła 700 mln euro.

- Umowa z EBI, szczególnie ważną instytucją finansową Unii Europejskiej i jednym z największych dostawców finansowania na cele związane z ochroną środowiska, to zarówno wsparcie klientów Banku Pekao w ich rozwoju, jak i kolejny element realizacji naszej strategii zakładającej pozyskiwanie finansowania z tzw. banków rozwoju - bezpośrednio przez bank lub spółki zależne. Taki krok pozwala nam optymalizować koszty finansowania oraz dywersyfikować jego źródła - mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

Reklama

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Finansowanie oferowane przez Pekao Leasing może zostać przeznaczone na inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne (np. badania) oraz prawne. Koszt pojedynczego projektu finansowanego z tych środków, nie powinien przekroczyć 25 mln euro. Jeśli wsparcie ma pokryć całkowity koszt inwestycji, to w takim przypadku kwota kredytu nie może być większa niż 12,5 mln euro.

Ochrona środowiska i wsparcie przedsiębiorczości kobiet

Pekao Leasing koncentruje się przede wszystkim na finansowaniu maszyn i urządzeń, jednak Europejski Bank Inwestycyjny stawia pewne warunki dotyczące rozdysponowania środków. 20 proc. dostępnej kwoty finansowania ma zostać przeznaczona na rozwiązania przyjazne środowisku, które przyczyniają się do osiągnięcia założeń Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu do 2040 r. Pieniądze można zatem przeznaczyć m.in. na zakup pojazdów niskoemisyjnych. Kolejne 20 proc. przyznanego kredytu posłuży do sfinansowania działań na rzecz równości płci w biznesie i rozwoju przedsiębiorczości kobiet.

- Małe i średnie przedsiębiorstwa, spółki o średniej kapitalizacji oraz sektor publiczny to podmioty najbardziej dotknięte przez pandemię Covid-19. Dlatego bardzo ważne jest, by poszerzać ofertę finansowania w tych segmentach. Cieszy nas, że za pośrednictwem tak doświadczonego partnera, jakim jest Bank Pekao, będziemy mogli wspierać te sektory. Równie istotne jest to, że 40 proc. finansowania zostanie przeznaczone na takie cele jak działania na rzecz klimatu, wspieranie równości płci i rozwijanie przedsiębiorczości kobiet - mówi prof. Teresa Czerwińska, Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Szansa na rozwój

Europejski Bank Inwestycyjny jest szczególnie ważną instytucją finansową w Unii Europejskiej. Szczególną uwagę koncentruje na finansowaniu rozwiązań związanych z ochroną środowiska. Umowa podpisana pomiędzy EBI a Bankiem Pekao S.A. daje ogromną szansę na rozwój firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

- Pekao Leasing ma bardzo dobre doświadczenia ze współpracy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi - mówi Szymon Kamiński, Prezes Zarządu Pekao Leasing. - Patrząc na zwyżkę produkcji przemysłowej i wzrost finansowania udzielanego klientom przez Pekao Leasing w ostatnich kwartałach, jesteśmy przekonani, że środki trafią szybko do polskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy planują inwestycje w celu obniżenia emisji i energochłonności produkcji.

 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »