Reklama

Zamach na pieniądze w OFE

Gomułka: Tusk boi się reform!

Donald Tusk bał się reform, żeby nie utracić władzy - mówi były wiceminister finansów w jego rządzie. Profesor Stanisław Gomułka pytany w radiowej Trójce o pomysły polityków dotyczące dalszych zmian w systemie emerytalnym, bronił Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Reklama

Reklama

Stanisław Gomułka podkreśla, że zarzuty wobec OFE - obciążanie budżetu - mają polityczny charakter. Tłumaczy, że przekazywane do funduszy pieniądze nie pochodzą z długu zaciąganego przez państwo, ale ze składek obywateli.

Przez wiele lat nie było przyrostu długu publicznego z tego powodu, między innymi dlatego, że były duże dochody z prywatyzacji. Dopiero w ostatnich latach pojawił się problem z długiem, ale nie z powodu OFE. Mamy bardzo duży wzrost długu w ostatnich 3-4 latach o około 300 mld złotych, bo doszło do dużego wzrostu wydatków przy zmniejszających się dochodach.

Według Gomułki, naturalną reakcją rządu powinno być zmniejszanie deficytu i zmiany w emeryturach. Rząd zaczął rozwiązywać problem, zmniejszając składkę kierowaną do OFE. Dziś pomysły na dalsze ograniczanie OFE wynikają z wyraźnej niechęci do innych reform przy rosnącym deficycie. A do zreformowania zostaje cała lista przywilejów emerytalnych - dla służb mundurowych, nauczycieli, sędziów i prokuratorów - mówi Gomułka.

To 80 mld złotych czyli 8 razy więcej niż idzie do OFE. Rząd boi się zająć tymi sprawami, bo wiążą się z nimi koszty polityczne. - podkreśla były wiceminister.

Gomułka dodaje, że już 6 lat temu, na początku rządów PO-PSL, gdy został wiceministrem finansów odpowiedzialnym za zmiany w systemie finansów publicznych, okazało się, że na reformy nie można liczyć. - Wkrótce się okazało, że właśnie premier ma trochę inne cele polityczne, że boi się reform, boi się konfrontacji z opozycją, w szczególności z Prawem i Sprawiedliwością. I po to, żeby utrzymać się przy władzy, to zaniechano jakiś większych reform - mówi Gomułka.

Rząd ma zająć się przygotowywanym przez ministra finansów przeglądem systemu emerytalnego. Według pomysłów, o jakich mówią politycy, OFE mogą stać się dobrowolne, a opłaty przez nie pobierane mogą ulec obniżeniu.

Dowiedz się więcej na temat: boja | Stanisław | ban | Donald Tusk | OFE | reforma | Stanisław Gomułka
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »