Reklama

Polski Ład. Od umów o dzieło nadal nie trzeba płacić składek

W trzech kwartałach 2021 roku zawarto 1,2 mln umów o dzieło. Po wejściu w życie Polskiego Ładu może ich być więcej, bo wciąż nie ma przy nich (inaczej niż przy innych formach zatrudnienia) obowiązku płacenia składki zdrowotnej.

Polski Ład, choć wprowadzany pod hasłem wielkiej reformy podatkowo-składkowej, która ma wprowadzić bardziej sprawiedliwy system dokładania się do opieki zdrowotnej, jednocześnie nie tknął w żaden sposób umów o dzieło, przy których składka zdrowotna nie jest obowiązkowa.

Ten typ umów będzie funkcjonował po staremu, czyli bez obowiązku odprowadzania składek społecznych, w tym tzw. składki zdrowotnej.

- Można się spodziewać, że w przyszłym roku umów o dzieło będzie więcej, bo zatrudnieni w ten sposób korzystają na zmianach, czyli na podniesieniu  kwoty wolnej od podatku oraz drugiego progu  podatkowego, a  jednocześnie nie tracą na podniesieniu składki zdrowotnej i braku możliwości jej odliczania. Umowy o dzieło nie są objęte obowiązkową składką zdrowotną, która płacą wszyscy inni pracujący, czy to na umowie o pracę czy na umowie zlecenie albo prowadzący działalność gospodarczą - mówi mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Reklama

- To jest kalkulacja ekonomiczna, bo oczywiście trzeba pamiętać, że nie każdą czynność można sklasyfikować jako dzieło i pojawia się w związku z tym pytanie jak wiele podmiotów czy osób byłoby skłonnych podjąć ryzyko "podciągania" pewnych czynności czy pracy pod umowy o dzieło, po to by skorzystać z tych atrakcyjnych warunków. Zasadnicza różnica jest taka, że umowa o dzieło jest umową efektu, czyli rezultatu, a np. zlecenie dotyczy wykonania pewnego działania, czynności zawartej w umowie - dodaje.

Kozłowski spodziewa się, że "umów o dzieło będzie więcej w przyszłym roku, a znak zapytania dotyczy raczej skali tego wzrostu". - Dzięki temu, że od 2021 roku istnieje rejestr tych umów będzie to można porównać, choć nie wszystkie umowy o dzieło są objęte obowiązkiem zgłaszania ich do ZUS - dodaje ekonomista.

Co do tego czy umowy o dzieło powinny i czy w ogóle mogą być oskładkowane zdania są podzielone. Tomasz Lasocki,  ekspert w dziedzinie ubezpieczeń społecznych z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego jest zwolennikiem takiego rozwiązania. - Umowa o dzieło powinna być objęta ubezpieczeniami społecznymi, ponieważ wynika to z konstytucji, która mówi jasno, że obywatel w razie niezdolności do pracy ma prawo do zabezpieczenia społecznego, a zakres ubezpieczenia określa ustawa - tłumaczy Lasocki.

Dodatkowo wskazuje na konsekwencje nieoskładkowanych umów.

- Jeśli ktoś wykonuje umowę o dzieło, np. polegającą  na malowaniu mieszkań,  to przecież jak się zestarzeje, to nie będzie mógł już wykonywać tej pracy, a jak spadnie z drabiny w trakcie wykonywania dzieła, w tym wypadku malowania mieszkania, to jest w gorszej sytuacji niż przy umowie zlecenie. W jej przypadku przynajmniej dostałby wynagrodzenie za wykonanie części pracy, a przy umowie o dzieło zlecający może powiedzieć, że dzieło nie zostało wykonane w całości - tłumaczy Lasocki.

- Są eksperci, którzy twierdzą, że trudno oskładkować umowę o dzieło, bo jest wykonywana w różnych okresach, ale moim zdaniem to nie jest przeszkoda - dodaje Tomasz Lasocki.

Umowa o dzieło nie jest objęta żadnym obowiązkiem składkowym, nawet obowiązkiem odprowadzania składki zdrowotnej. Natomiast umowa zlecenie musi być oskładkowana do wysokości płacy minimalnej (dodatkowa już nie). Wprawdzie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiadało już kilka miesięcy temu "ozusowanie" wszystkich umów zlecenie, ale do tej pory nie ma odpowiedniego projektu, mimo, że główna ustawa podatkowa z Polskiego Ładu wchodzi w życie już od 1 stycznia.

Monika Krześniak-Sajewicz

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »