Reklama

Ryczałt. Wiemy już, ile wyniesie składka zdrowotna

Przedsiębiorcy, którzy wybiorą opodatkowanie ryczałtem, już wiedzą, jakie składki zapłacą w tym roku. W zależności od tego, w którym przedziale przychodów się znajdą, składka zdrowotna wyniesie miesięcznie od 335,94 zł do 1 007,81 zł. Ale system związany z Polskim Ładem jest tak skonstruowany, że niektórzy na koniec roku będą musieli sporo dopłacić.

  • Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna wyniesie 9 proc. i będzie to liczone od podstawy uzależnionej od przychodów. 
  • Dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, dla przychodów do 300 tys. zł 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, dla wyższych 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
  • Dziś GUS podał dane o przeciętnym wynagrodzeniu za czwarty kwartał. To oznacza, że znamy wysokość składek zdrowotnych dla ryczałtowców.  

Reklama

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale w 2021 r. wyniosło 6221,04 zł - jest to wzrost aż o 10 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W związku z tym już wiadomo, że składka zdrowotna w przypadku ryczałtowców wyniesie - w zależności od tego, w którym z trzech przedziałów przychodowych się znajdą - od 335,94 zł miesięcznie do 1 007,81 zł. Ich łączne składki ZUS wyniosą więc od 1 547,22 zł do 2 219,09 zł - wylicza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiedział, że udostępni w drugiej połowie stycznia specjalny kalkulator, który ułatwi ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz jej obliczenie.

Z informacji Interii wynika, że ZUS w weekend będzie testował kalkulator składek, a uruchomi go w poniedziałek. Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak np. okres rozliczeniowy, forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc. Ma być udostępniony na stronie internetowej ZUS, a także w programach Płatnik i ePłatnik.

W 2022 roku, po wejściu Polskiego Ładu, składka na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest uzależniona od wyboru sposobu opodatkowania.

Składka dla liniowców wynosi 4,9 proc. jednak nie mniej niż kwotę odpowiadająca 9 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu (przy tym sposobie opodatkowania uwzględnia się kwotę wolną oraz ulgę dla klasy średniej).

Monika Krześniak-Sajewicz

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »