Reklama

BGK i gwarancje de minimis. Jak z nich skorzystać?

Wyższe zabezpieczenie kwoty kredytu, wydłużenie okresu ochrony i niższe koszty - gwarancja de minimis to pierwsze rozwiązanie Banku Gospodarstwa Krajowego, zmodyfikowane w odpowiedzi na kryzys gospodarczy wywołany SARS-CoV-2, z którego mogą już korzystać przedsiębiorcy.

Jak dowiedziała się Interia przedsiębiorcy już składają wnioski na kredyty z gwarancją de minimis na nowych, bardziej preferencyjnych zasadach.

"W ciągu 2 tygodni, które upłynęły od zmiany warunków gwarancji (mówimy o okresie 19.03-6.04) skorzystało z nich ponad 2 tysiące firm. Zauważyliśmy, że z tygodnia na tydzień jest ich coraz więcej, dynamika ostatniego tygodnia liczona do okresu od 1.01 do 18.03 sięga 150 proc. Średnia wysokość gwarancji z ostatnich 2 tygodni wynosi ok. 370 tys. zł, w okresie od 1.01 do 18.03 - to było 280 tys. zł" - podał Interii BGK.

Reklama

BGK pomaga firmom w czasie kryzysu

Bank Gospodarstwa Krajowego od lat wspiera rodzime firmy w ich rozwoju, ekspansji międzynarodowej i eksporcie, systematycznie rozbudowując ofertę o nowe produkty finansowe i gwarancyjne.

Ale BGK blisko krajowych przedsiębiorców nie chce być wyłącznie w czasach koniunktury, ale również, gdy - w wyniku kryzysu - stają oni przed widmem braku płynności, wymuszonych przestojów linii produkcyjnych, ryzyka zwolnień i bankructwa. To problemy, z którymi niejedna firma będzie musiała się mierzyć w najbliższych tygodniach i miesiącach ze względu na pogłębiający się kryzys gospodarczy. Wsparcie BGK przyjmuje taką formułę, by ten trudny okres im w maksymalny sposób pomóc przetrwać. I dlatego BGK ma być jedną z kluczowych instytucji udzielających wsparcia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, przygotowanej przez rząd.

Oferta szyta na miarę

Pakiet pomocowy przygotowany przez BGK w dużym stopniu jest już znany i uwzględnia m.in.: utworzenie Funduszu Gwarancji Płynnościowych (przyjmowanie wniosków ruszy na koniec kwietnia), uruchomienie systemu dopłat do oprocentowania kredytów czy zmiany zasad funkcjonowania programów finansowanych ze środków unijnych. Jednym z pierwszych rozwiązań, które BGK dopasował do potrzeb firm na czas kryzysu są gwarancje de minimis.

Kolejne z zapowiadanych programów pomocowych będą uruchamiane stopniowo. Wynika to z konieczności przygotowania odpowiednich rozwiązań legislacyjnych, uzyskania notyfikacji Komisji Europejskiej lub zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Niezbędne jest również doprecyzowanie zasad współpracy z bankami komercyjnymi. Pewne jest, że nowe rozwiązania pojawią się wkrótce. Dlatego już dzisiaj warto przeanalizować ewentualne korzyści każdego z nich.

Gwarancje na nowych zasadach już dostępne

Gwarancje de minimis to produkt dobrze znany polskim przedsiębiorcom. Do tej pory skorzystało z nich ok. 160 tys. firm w Polsce. Udzielone gwarancje to prawie 70 mld zł, co pozwoliło na zabezpieczenie ponad 120 mld zł kredytów (dane na koniec 2019 r.).

Gwarancje sprawdzą się nie tylko w czasach prosperity, ale również dekoniunktury. Dlatego BGK wprowadza preferencyjne warunki, by lepiej odpowiadały one na potrzeby chwili i samych potrzeb mikro-, małych i średnich firm. Z nowych warunków dla gwarancji de minimis można skorzystać do końca 2020 r.

Czym jest gwarancja?

Gwarancja de minimis jest udzielana na zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego dla mikro-, małych i średnich firm. BGK udzielając gwarancji, daje bankowi pewność, że objęta nią część kredytu będzie spłacona, gdyby kredytobiorca stracił zdolność regulowania zobowiązania. Wywołuje to szereg pozytywnych skutków.

MŚP ma dostęp do kredytowania w warunkach, w których by go normalnie nie dostały. Gwarancja to jednak nie dotacja - nie skutkuje przekazaniem gotówki przedsiębiorcy. Korzystając z gwarancji firma ma jednak większe szanse, że otrzyma kredyt, nawet jeśli na rynku jest krótko (nie ma historii kredytowej), nie ma odpowiedniego zabezpieczenia lub - co szczególnie ważne w czasach kryzysu - straciła płynność. Gwarancja pozwala bankom komercyjnym na zaakceptowanie wyższego ryzyka, a firmom otrzymanie niezbędnego finansowania, często na korzystniejszych warunkach (dłuższy okres finansowania, niższą marżę lub prowizję).

Kto może skorzystać?

Dzisiaj, gdy małe i średnie firmy będą najbardziej dotknięte przez kryzys - gwarancje to jeden ze sposobów na przetrwanie. To dla nich szansa na pozyskanie finansowania w czasach niższej płynności, ograniczonej produkcji lub przestoju.

- Gwarancje de minimis zabezpieczają kredyty zaciągane przez mikro-, małe i średnie firmy, czyli te, które zostały najbardziej dotknięte przez koronawirusa i mają najbardziej ograniczone możliwości prowadzenia swojej działalności - mówiła niedawno prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Gwarancje de minimis to zabezpieczenie kredytu na wypadek, gdyby przedsiębiorca nie był w stanie go spłacić w terminie. Dzięki gwarancji bank udzielający kredytu ma pewność, że zobowiązanie w części zabezpieczonej przejmie na siebie BGK. Sytuacja kryzysowa wymaga rozwiązań na tu i teraz. Działań, które będą odpowiedzią na potrzeby firm w danym momencie. Pomocy, która pozwoli im przetrwać.

Dlatego gwarancje de minimis zyskały bardziej preferencyjne warunki. Zmiana polega na zwiększeniu maksymalnego zabezpieczenia z dotychczasowych 60 proc. do 80 proc. kwoty kredytu (maksymalnie 3,5 mln zł). Wydłużeniu ulega okres gwarancji z 27 do 39 miesięcy dla kredytu obrotowego. Bank nie pobierze też prowizji za udzielenie gwarancji za pierwszy rok jej obowiązywania (wcześniej wynosiła ona 0,5 proc.).

Jak skorzystać?

Kluczową instytucją jest bank komercyjny, bowiem to z nimi przedsiębiorca załatwia wszelkie formalności. Obecnie gwarancji udziela 18 instytucji działających w Polsce, w tym banki spółdzielcze (lista instytucji: https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/poreczenia-i-gwarancje/gwarancje-de-minimis).

Z gwarancji na nowych zasadach można skorzystać w momencie składania wniosku kredytowego. Warto jednak pamiętać - jako że są one rozliczane w cyklu rocznym - przedsiębiorca może rozliczyć kolejny rok zaciągniętej już gwarancji w oparciu o nowe zasady, np. obejmując zabezpieczeniem 80 proc. kredytu. Wniosek o gwarancje składa się od razu przy wnioskowaniu o kredytu w banku komercyjnym. To bank podejmie decyzję o uruchomieniu kredytu zabezpieczonego de minimis, udzieli też wszelkich informacji odnośnie do zasad, pomoże z wypełnieniu wszelkich formalności.

Interia

Materiał powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i jest częścią raportu o instrumentach wsparcia przygotowanych przez bank dla przedsiębiorców w odpowiedzi na kryzys gospodarczy wywołany rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »