Reklama

Wojciech Warski, ekspert Team Europe o KPO: Krajowy Plan Obaw

Budowana na liczbie 770 mld zł związanych z Krajowym Planem Odbudowy propaganda pokazuje, że politycy bardzo potrzebują sukcesu. To ile ostatecznie otrzymamy zależy od wielu czynników. Fundusz Odbudowy to deska ratunkowa dla wielu rządów, ale nieuczciwe jest branie tak ogromnych pieniędzy bez wspominania o ogromnym wysiłku Unii Europejskiej i bez stosowania się do jej reguł - mówi Interii dr Wojciech Warski, przedsiębiorca i ekspert Team Europe oraz szef zespołu doradców gospodarczych Koalicji Polskiej.

Reklama

Dr Warski uważa że prace nad Krajowym Planem Odbudowy rząd prowadził de facto w tajemnicy, co niepotrzebnie budzi podejrzenia i złe emocje. - Obszerny projekt (490 stron) przedstawiono bardzo późno i ekonomiści, politycy, samorządowcy nie mieli realnej możliwości zapoznania się z jego treścią. Rząd chwali się licznymi konsultacjami, ale nie wiemy na ile ich efekty uwzględnił w tak ważnym dokumencie - podkreśla Warski. 

Reklama

Dyskusja o zgłoszonych przez Lewicę poprawkach do KPO pokazuje - zdaniem Warskiego - cynizm polityków. - Przeznaczenie części funduszy na służbę zdrowia to cel wyznaczony przez... samą Unię, a pieniądze na mieszkalnictwo otrzymają samorządy, rząd nie może zatem zobowiązywać się w ich imieniu do tego jak zostaną wydane. Poza tym chodzi o pożyczki i już poważnie zadłużone samorządy po prostu nie będą miały z czego ich oddać - wskazuje szef zespołu doradców gospodarczych Koalicji Polskiej. - Nie ma na szczęście możliwości by z KPO finansować inwestycje tak bezsensowne jak CPK - dodaje Warski.

Zdaniem eksperta kluczowym problemem pozostaje brak gwarancji, że środków z UE nie otrzymają głównie te samorządy i ci przedsiębiorcy, którzy powiązani są - nie zawsze jawnie - z obecną władzą. - Sposób sprawowania rządów przez Zjednoczoną Prawicę i tryb przygotowania Planu dają podstawy do takich obaw. Tym bardziej że Komitet Monitorujący będzie oceniał czy pieniądze w ogóle wydano, a nie to czy odbyło się to w sposób wolny od nacisków politycznych - ostrzega Wojciech Warski.

Wojciech Szeląg

Dowiedz się więcej na temat: KPO | Krajowy Plan Odbudowy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »