Sprawdzamy, jakie szanse mają Polacy na tegorocznych EuroSkills

EuroSkills to odbywające się cyklicznie prestiżowe konkursy umiejętności zawodowych. Polska jest obecnie w drodze na zawody Graz 2021, które obędą się w Austrii w dniach 22-26 września. Będzie to najliczniejsza w historii naszych udziałów ekipa.

EuroSkills, europejski odpowiednik WordSkills, odbywa się co dwa lata. W tym roku, pomimo wielu trudności i przełożenia o rok (pierwotnie miał się odbyć we wrześniu 2020),  prawie 400 zawodników powalczy w ponad konkurencjach, a sam konkurs odbędzie się na 70 tys. m2. W konkursie bierze udział 19 krajów: Austria, Belgia, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Kazachstan, Łotwa, Luksemburg, Polska, Portugalia, Liechtenstein, Rumunia, Rosja, Słowacja, Słowenia i Szwajcaria. Gościnnie na zawodach wystąpią reprezentacje Albanii, Tajlandii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

O tym, że jak wielką szansą dla edukacji jest to wydarzenie, świadczą przykłady takich państw, jak Rosja czy Finlandia. Pierwszy z wymienionych krajów w ciągu kilku lat od przystąpienia do inicjatywy wręcz zrewolucjonizował cały system edukacji:  podniesiono poziom nauczania oraz nawiązano współpracę z firmami, co pozwoliło wesprzeć szkolnictwo branżowe. Finlandia, zdaniem wielu ekspertów, od lat może pochwalić się najlepszym na świecie systemem kształcenia. Polska do WorldSkills Europe dołączyła w roku 2017.

Jak dotąd nasi reprezentanci brali udział raz zawodach EuroSkills w Budapeszcie w 2018, gdzie zdobyli medal doskonałości w konkurencji gotowanie oraz WorldSkills Kazań 2019, skąd z kolei wrócili ze srebrnym medalem w tej samej konkurencji. Obecnie biało-czerwona ekipa jest w drodze na zawody EuroSkills Graz 2021.

EuroSkills Graz 2021, czyli Polacy z szansą na sukces

Kolejna edycja konkursu EuroSkills odbędzie się w Graz w dniach 22-26 września 2021 roku. Nasz kraj wystawi tam najliczniejszą w dotychczasowej historii ekipę, aż 17 osób. Reprezentanci Polski wezmą udział w aż 16 konkurencjach.

Nasz kraj reprezentują Bartosz Dudziński (dekarstwo),  Piotr Glazik (florystyka), Patryk Rudź, (frezowanie CNC), Weronika Radoszewska (fryzjerstwo), Bartosz Wicherek (gotowanie), Robert Stempak (instalacje elektryczne), Józef Pruszczyk (meblarstwo), Krzysztof Studziński (obsługa gości hotelowych), Dominik Kasperkowiak (projektowanie graficzne), Krzysztof Jasieński (technik laboratorium chemicznego), Agnieszka Marynowska i Natalia Kwiotek (technologia mody), Mateusz Gazurek (układanie parkietów), Mikołaj Czyszek (stolarstwo), Bartłomiej Januszewski (technologia samochodowa), Marek Wiącek (technologia pojazdów ciężkich) oraz Michał Formela (spawalnictwo).

Naszą kadrę do walki o złoto będzie zagrzewał najnowszy hymn reprezentacji "Talent budzi cuda" WorldSkills Orchestra, którego premiera miała miejsce 20 września tego roku:  

Coś więcej niż konkurs

EuroSkills to jednak nie tylko konkursy oraz rywalizacja o cenne nagrody. To także promowanie umiejętności na arenie międzynarodowej, zdobywanie doświadczenia oraz szereg korzyści i benefitów, z których warto korzystać - zwłaszcza na początku swojej przygody zawodowej. To także okazja do rozpoczęcia kariery w najbardziej kluczowych dla gospodarki branżach, dająca możliwość budowy sieci kontaktów z potencjalnymi pracodawcami. Prestiżowe szkolenia, konferencje, seminaria, prezentacje, wystawy - program imprez pozostaje niezwykle zróżnicowany i bogaty. Dość powiedzieć, że EuroSkills regularnie zapraszają do udziału również przedstawicieli biznesu i innych ważnych dla gospodarki branż, szukających pracowników.

Warto wspomnieć, iż istnieje spora szansa, że edycja EuroSkills zaplanowana na rok 2027 odbędzie się w Polsce. Prace nad osiągnięciem tego celu już trwają. Jednym z wymogów jest przeprowadzenie konkursu ogólnokrajowego w różnych obszarach zawodowych. Dzięki organizacji SkillsPoland 2021, który odbędzie się 25-26 listopada w Gdańsku, już go spełniamy. Zwycięzcy SkillsPoland powalczą o tytuł mistrza fachu w swoim zawodzie i udział w międzynarodowym konkursie WorldSkills Shanghai 2022. Konkurs odbędzie się aż w 9 konkurencjach. Rekrutacja do zawodów już ruszyła, a więcej informacji o SkillsPoland można uzyskać tu.

Promowanie współpracy z przedsiębiorstwami, podniesienie rangi kształcenia zawodowego, wyznaczaniu kierunków rozwoju nowoczesnej gospodarki, budowa platformy do międzynarodowej wymiany doświadczeń i informacji to cele, które stawiają sobie organizatorzy WorldSkills i EuroSkills. Oraz przede wszystkim: zachęcenie młodych, zaczynających kariery zawodowe ludzi do podnoszenia swoich kompetencji zawodowych i umiejętności. Najbardziej obiecujący zawodnicy bez wątpienia zostaną dostrzeżeni.

Prezentacja partnera

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »