Reklama

Wakacje kredytowe. O tym kiedy i jaki wniosek decyduje klient, a nie bank

Kredytobiorca sam decyduje czy skorzysta z wszystkich możliwych okresów odroczenia spłaty czy tylko z niektórych. Podobnie czy złoży wniosek od razu na cały okres wakacji kredytowych czy też zdecyduje się składać odrębne wnioski na każdy kwartał.

Rzecznik Finansowy w zaktualizowanej informacji podkreśla, że to od klienta zależy czy chce złożyć z góry na wszystkie okresy, czy osobno i nie trzeba tego robić od razu.

To efekt pojawiających się wątpliwości wobec praktyk banków, o czym już po pierwszym tygodniu od wejścia w życie ustawy informowały także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Skargi jakie wpłynęły dotyczyły między innymi wymagania przez banki złożenia kilku odrębnych wniosków na zawieszenie każdej z rat.

Tymczasem zgodnie z ustawą konsument musi wskazać we wniosku okres lub okresy, na które chce zawiesić spłatę. Oznacza to, że do niego należy wybór, czy chce jednorazowo wystąpić o wakacje kredytowe na wszystkie możliwe 8 okresów, czy będzie to robił sukcesywnie w oddzielnych wnioskach. Tymczasem początkowo wiele banków bezprawnie wymagało składania oddzielnego wniosku na każdą z rat lub każdy kwartał. Po interwencji Urzędu większość banków umożliwia złożenie wniosków na dowolny okres.

Reklama

Sposób wnioskowania o wakacje kredytowe

Nie trzeba też z góry zaznaczać wszystkich okresów, bo na kolejne można złożyć wnioski później.

- To kredytobiorca decyduje w jakim zakresie skorzysta z możliwości zawieszenia spłaty rat kredytu a propozycja wniosku wymienia wszystkie okresy zgodnie z art. 73 ust. 3 ustawy o wakacjach kredytowych, w jakich konsument może skorzystać z odroczenia spłaty (niepotrzebne okresy wskazane we wniosku należy wykreślić).  Kredytobiorca sam decyduje czy skorzysta z wszystkich możliwych okresów odroczenia spłaty czy tylko z niektórych. Podobnie czy złoży wniosek od razu na cały okres wakacji kredytowych czy też zdecyduje się składać odrębne wnioski na każdy kwartał - tłumaczy Rzecznik Finansowy.

RF przypomniał niedawno, że wnioski można składać także papierowo i zamieścił wzór, który można sobie wydrukować, wypełnić i złożyć. Rzecznik tłumaczy też, że w celu złożenia późniejszej ewentualnej reklamacji, należy zatrzymać potwierdzenie nadania czy też złożenia w banku wniosku o udzielenie odroczenia spłaty kredytu.

krześ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »