Reklama

Wakacje 2022. Ponad 87 proc. Polaków planuje odpoczywać w kraju

Doniesienia związane z wojną, inflacją czy podwyżką stóp procentowych nie wstrzymały wakacyjnych planów Polaków. Z badania przeprowadzonego przez Profitroom wśród ponad 3 tys. gości hotelowych wynika, że aż 93,6 proc. z nich uda się na wypoczynek. Większość zdecyduje się nawet na więcej niż jeden wyjazd.

Profitroom, dostawca technologii rezerwacyjnych, we współpracy z hotelami przeprowadził ogólnopolskie badanie "Plany wakacyjne Polaków 2022".

- Od wybuchu pandemii rynek turystyczny cechuje bardzo duża zmienność - ocenił Marcin Dragan, założyciel Profitroom. Wyjaśnił, że poprzez badanie jego autorzy chcieli uzyskać informacje na temat tego, jak będzie kształtował się popyt na usługi hotelowe w Polsce. W tym roku występuje bowiem kilka nowych czynników wpływających na decyzje o rezerwacjach. - Główne z nich to powrót zagranicznych podróży, wojna na Ukrainie i wzrost inflacji - wymienia Marcin Dragan.

Reklama

W wakacje wyjedziemy i to nie tylko raz

Z badania wynika, że pomimo wysokiej inflacji 87 proc. Polaków planuje do końca roku więcej niż jeden wyjazd wypoczynkowy. Prawie 60 proc. gości wyda tyle samo na wakacje, co w ubiegłym roku, a co trzeci ankietowany deklaruje wyższy budżet. Większość na rezerwację pobytu na osobę wyda nie więcej niż 1500 zł wynika z badania Profitroom. - Wyniki ankiety świadczą o tym, że możemy spodziewać się bardzo dużego popytu na wyjazdy wypoczynkowe - mówi Marcin Dragan.

Większość ankietowanych przez Profitroom Polaków zadeklarowała, że planuje wyjazd na wakacje w lipcu albo sierpniu (71,8 proc.). Wiele osób (28,2 proc.) zakłada również możliwość wyjazdu jeszcze w maju, w czerwcu lub na początku jesieni - we wrześniu lub październiku. Najbardziej popularne wśród Polaków będą wyjazdy tygodniowe (41,5 proc.).

Czytaj również:  Ile w tym roku trzeba będzie wydać na wakacje? Tak drogo jeszcze nie było

Co drugi Polak nie zaplanował jeszcze wakacji

Ponad połowa ankietowanych przez Profitroom nie dokonała jeszcze rezerwacji pobytu wypoczynkowego. - Wyniki ankiety potwierdzają dane z naszych systemów rezerwacyjnych. W tych niepewnych czasach goście coraz częściej zwlekają ze złożeniem rezerwacji do ostatniej chwili - informuje Dragan. Tymczasem im wcześniej dokonuje się rezerwacji, tym taniej, gdyż w hotelach funkcjonuje taki sam mechanizm podnoszenia ceny jaki znamy z linii lotniczych.

Chęć do wyjazdów za granicę wzmaga zniesienie obostrzeń w podróżach międzynarodowych. Opinie taką wyraziła prawie połowa ankietowanych. Jednak niesłabnącą popularnością cieszą się wakacje w Polsce. Aż 83 proc. Polaków spędzi swój urlop na wyjeździe w kraju.

Badanie "Ogólnopolskie badanie gości hotelowych - Plany wakacyjne Polaków" przeprowadzono metodą panelu online w dniach 9-12 maja 2022 r.

Czytaj więcej: Wakacje 2022: Trzy nieoczywiste miejsca na urlop w Polsce

Ewa Wysocka


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »