Reklama

​Hiszpania opędza się od czarnej muchy

Hiszpania zmaga się z plagą czarnych much, owadów z rodziny meszkowatych, których ugryzienie powoduje ból, infekcję i alergię. ANECPLA, stowarzyszenie przemysłu kontroli szkodników informuje, że cykl rozwoju tego owada przyspieszyła niedawna fala upałów i przewiduje, że plaga najbardziej będzie odczuwalna w Aragonii, Walencji, Madrycie i Katalonii.

Czarna mucha to owad z rodziny meszkowatych (Simuliidae). Na świecie owady te występują we wszystkich strefach klimatycznych, w Polsce rozpoznano około 50 gatunków. W Hiszpanii czarna mucha to gatunek autochtoniczny, który zwykle zamieszkiwał brzegi rzek i obszary wiejskie. Jednak coraz częściej pojawiają się one w regionach, w których wcześniej nie występowały. Zdaniem ekspertów, na plagę najbardziej narażone są miasta, przez które przepływają rzeki, m.in. Madryt, Saragossa i Sewilla.  

- Brzegi rzek stały się dla tych much doskonałym miejscem lęgowym - wyjaśniają eksperci. 

Reklama

Owad ma zaledwie 6 milimetrów długości, ale eksperci ostrzegają, że chmara czarnych much może zabić mysz lub ptaka.

“W przypadku ludzi ich atak zwykle powoduje obrzęk i rany, które są odczuwalne i widoczne na skórze przez ponad tydzień" - informuje na łamach dziennika “La Vanguardia" ANECPLA. Stowarzyszenie daje też wskazówki, jak uniknąć ataku owadów: należy nosić jasne ubranie, żeby kolory nie przyciągały szkodników; omijać brzegi rzek, zainstalować w domu moskitiery, opróżnić w ogrodach pojemniki z wodą albo przynajmniej je przykryć. “Używaj certyfikowanych środków owadobójczych zawierających citronellę" - zachęcają eksperci.  

Ostrzegają, że owady są zdolne do pełzania pod ubraniem i są aktywne w ciągu dnia. Najczęściej atakują rano i o zmierzchu. Zanim ugryzą, wypuszczają na skórę substancję, która znieczula. To ona - wskazują lekarze - powoduje później pieczenie i czerwoną pręgę. Ukąszenie muchy łatwo jest odróżnić od komara. "Czarna mucha zostawia ugryzienie w kształcie zębów. Zwykle pozostawia ono po sobie krwawiące i bolesne skaleczenie, które może zostać zainfekowane" - wyjaśnia ANECPLA. I informuje, że w przypadku ukąszenia przez czarną muchę należy przemyć miejsce, przyłożyć lód i podać środek antyseptyczny lub dezynfekujący. “Przede wszystkim nie dotykaj i nie drap" - apeluje specjaliści od plag. Zaniedbanie ukąszeń może bowiem prowadzić do "niepokojących infekcji i reakcji alergicznych, które w niektórych przypadkach wymagają hospitalizacji". 

- Czarna mucha nie jest gatunkiem inwazyjnym, ale od kilku lat obserwujemy jej agresywne ataki na ludzi. Dlatego też uważamy, że należy zająć się tym szkodnikiem, który staje się problemem zdrowia publicznego - argumentował w hiszpańskiej telewizji Canal Cuatro Jorge Galvan, dyrektor generalny ANECPLA. Wyjaśnił też, że rozmnażaniu owadów sprzyja w tym roku przejście przez Hiszpanię wyżu Lucyfer - fali upałów podczas której temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza.

Czarne muchy straciły też swoich największych nieprzyjaciół - nietoperzy, których w Hiszpanii jest coraz mniej i niemal całkowicie wyginęły w miastach. “Oba te czynniki doprowadziły do przyspieszenia cyklu reprodukcyjnego owadów" - wyjaśniają entomolodzy (specjaliści od owadów). Eksperci przewidują, że w wyniku zmian klimatycznych czarne muchy będą coraz bardziej powszechne na obszarach, na których wcześniej nie występowały. W Katalonii skolonizowały już wszystkie koryta rzek a nawet deltę Ebro. 

 Ewa Wysocka


 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »