Wielkie odmrażanie polskiej gospodarki

Jak się poruszać po “nowej normalności"

Po majówce, w ramach II fazy odmrażania gospodarki, ruszą centra handlowe, sklepy budowlane i meblarskie. Będzie można skorzystać z usług hotelarskich, wybrać się do muzeum i wypożyczyć książkę w bibliotece. Ministerstwo Rozwoju podpowiada, jak zrobić to bezpiecznie.

"Po weekendzie majowym będziemy powoli wracać do tzw. nowej normalności" - informuje resort rozwoju. Mają nam w tym pomóc wytyczne, które w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i przedstawicielami branż, zostały przygotowane dla odmrażanych sektorów gospodarki.  

W centrach handlowych, sklepach o powierzchni 2 tys. m kw oraz sklepach budowlanych i meblarskich na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej (bez wliczania do niej korytarzy). Klienci galerii handlowych muszą między sobą zachować  2-metrowy dystans. W centrach handlowych nie będą funkcjonować kluby fitness i przestrzenie rekreacyjne, np. place zabaw. A w strefie gastronomicznej będzie możliwe kupowanie żywności wyłącznie na wynos i nie będzie można jej spożywać na miejscu, w galerii ani na ulicy.

Reklama

Szczególne zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w hotelach i pensjonatach. Przed wejściem i w recepcji zostaną umieszczone informacje o maksymalnej liczbie gości, którzy mogą jednocześnie przebywać w danej części budynku. Przy wejściach, na recepcji, obok wind, punktów gastronomicznych oraz toalet zostaną zawieszone dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.  “Rekomendujemy zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych w recepcji" - czytamy w wytycznych MR. 

Restauracje hotelowe będą wydawały posiłki wyłącznie do pokojów. Zamknięte pozostaną siłownie, przestrzenie rekreacyjne, baseny, sale TV. Resort zaleca, aby po każdym kliencie nie tylko rutynowo sprzątać ale też dezynfekować pokój i wszystkie powierzchnie dotykowe, w tym oparcia krzeseł czy pilota. - Apelujemy do całej branży o stosowanie się do wytycznych, tak aby kolejne tygodnie mogły zaowocować zniesieniem wszystkich ograniczeń w obsłudze osób korzystających z hoteli - apelował w rozmowie z Interią Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. 

Po majówce będzie można wypożyczyć książki. Ministerstwo Rozwoju zachęca do korzystania przede wszystkim z internetowych zasobów bibliotek. - Preferujemy udostępnianie zbiorów w trybie wypożyczeń na zewnątrz - argumentuje. Prosi o zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy i między współpracownikami (1,5-2 metry). Rekomenduje też wydzielenie "drogi brudnej", czyli miejsca zwrotu książek, które będą poddawane kwarantannie, oraz "drogi czystej" dla książek wypożyczanych, które są po kwarantannie.

  Od 4 maja chorzy i cierpiący na dolegliwości bólowe będą mogły korzystać z rehabilitacji leczniczej. Zabiegi będą się odbywać przy zachowaniu zasad higieny i odpowiedniego dystansu między fizjoterapeutą i pacjentem. “Odradzamy  uczestniczenie w zabiegach osób towarzyszących, poza uzasadnionymi przypadkami (np. osoby nieletnie, niepełnosprawne)" - wskazuje resort rozwoju. W przypadku występowania wyraźnych oznak choroby tj. uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, pacjent może nie zostać wpuszczony do gabinetu. Przybyły na rehabilitację musi nosić maseczkę i nie wolno mu używać telefonów komórkowych. Po każdym zabiegu wymagana będzie dezynfekcja stanowiska.

  Od poniedziałku będzie można korzystać z miejskich rowerów. Zostaną otwarte też będą niektóre muzea. Decyzje o udostępnieniu zwiedzającym wystaw podejmie dyrekcja każdej z placówek. O ile zgodę wyda samorząd, od 6 maja pracę wznowią żłobki i przedszkola. 

Druga faza prawdopodobnie potrwa kilkanaście dni. Jak poinformował w rozmowie z Polsat News rzecznik rządu, Piotr Müller, “realny termin wprowadzania kolejnego etapu to połowa maja". 

O czym należy pamiętać szczególnie?

  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
  • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.


RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI

I etap

Do niedzieli włącznie trwa pierwszy etap odmrażania. Można wchodzić do lasów i parków a w sklepach może przebywać więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach. 

II etap

Zostanie rozpoczęty 4 maja. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostaną otwarte hotele, hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Po majówce będzie można wybrać się do muzeum i galerii, wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczną także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III fazie.  

Potrzebujący pomocy będą mogli liczyć na rehabilitację, a pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, ruszą też wypożyczalnie rowerów.  

III etap

Jego początek przewidziany jest na połowę maja - poinformował rzecznik rządu. Wtedy nastąpi wyczekiwane przez wielu otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Wtedy też zostaną otwarte bary, restauracje i pracę rozpocznie cały handel. Wolno będzie organizować imprezy sportowe z udziałem najwyżej 50 osób i rozpocznie się stopniowy powrót do szkół. W rozmowie z Interią minister edukacji Dariusz Piontkowski nie wykluczył jednak, że szkoły wznowią działalność dopiero po wakacjach.   

IV etap

Czwarty i ostatni etap obejmie otwarcie kin, teatrów, siłowni, salonów masażu i klubów fitnessu. 

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »